Najlepšie fény na vlasy: Aké sa naozaj oplatia?

11. novembra 2020Notino
Čo je nevyhnutnou súčasťou každej kozmetickej výbavy? Rozhodne fén na vlasy! Ale či už si vlasy fúkate každý deň alebo len raz za týždeň, musíte myslieť na ich ochranu.

Tá sa začína práve pri výbere kvalitného vysúšača vlasov. Čo by ste pred kúpou mali vedieť? Poradíme vám s výberom toho najlepšieho fénu na vlasy krok za krokom!

Ako vybrať fén na vlasy

Keď do vyhľadávača zadáte slovo fén, asi budete poriadne prevracať oči z toho, že na obrazovke vyskočí nespočetné množstvo výsledkov, tvarov, veľkostí, farieb a nezrozumiteľných čísel. Najprv si teda radšej ujasnite, čo od fénu čakáte. Potom bude hľadanie špecifickejšie a teda úspešnejšie! Zo začiatku vám môže pomôcť základné rozdelenie podľa účelu na domáci, profesionálny a cestovný fén.

Ďalším veľmi dôležitým faktorom je rozhodne príkon. Čím je vyšší, tým rýchlejšie je prúdenie vzduchu vo féne a kratšie vysúšanie. Vyberte si preto pomocníka s takým príkonom, aby ste vlasy nevystavovali zbytočne dlho nadmernému teplu. Dostačujúci by mal byť príkon 1 400 až 1 800 W, ale pre extra husté vlasy môže byť lepší príkon nad 1 800 W. Ak má prístroj príkon 2 000 W a viac, pravdepodobne už pôjde o profesionálny fén na vlasy.

Dôležitá je aj možnosť nastavenia teploty. Prečo? Ak máte hustú a silnú hrivu, oceníte vyšší stupeň, aby ste vlasy nefénovali celý deň. Pre jemné a krehké vlasy sú zase ideálne nízke teploty, aby ste čo najviac obmedzili možnosť ich zničenia. Takže úplne zjednodušene: čím jemnejšie vlasy, tým nižšia teplota.

Na materiáli záleží

Aj keď fén neprikladáte k vlasom tak blízko, ako napríklad žehličku, budú vám vlasy za kvalitnejší materiál vďačné.

Vyhrievacie telieska fénov môžu byť z kovu, ktorý je lacnejší a teplo šíri nerovnomerne. Šetrnejšie fénovanie vlasom dopraje turmalín a ak chcete ešte bezpečnejšiu úpravu bez porušenia štruktúry vlasov, siahnite po keramike. Ak hľadáte medzi profesionálnymi produktmi, najlepší fén na vlasy bude pravdepodobne titánový, a to vďaka ľahkosti materiálu, ktorá vám uľahčí celodennú prácu.

TOP 5: Tie najlepšie fény na vlasy!

Už ste si ujasnili, čo chcete, a ste pripravení kúpiť si pomocníka pre krásne vlasy? Skvelé! Pozrite sa na náš TOP výber, ktorý vám pomôže nájsť ten najlepší fén práve pre vás.

Ako slušný základ poslúži BaByliss Rose Blush 2200 5337PRE, ktorý je nielen krásne ružový, ale aj šetrný k vlasom. Môžete si pohodlne regulovať rýchlosť a teplotu a výsledný účes bude hotový za okamih!

Ak mávate pravidelne hektické rána, fén Rowenta Beauty Powerline CV5090F0 sa vám bude určite hodiť. Ohromí vás príkonom 2 300 W, s ktorým budete mať vlasy suché naozaj za chvíľu. Vďaka keramickému povrchu mriežky ich navyše nebude toľko namáhať a zanechá ich krásne lesklé.

Ďalším naozaj kvalitným fénom na vlasy je rozhodne Bellissima My Pro Ceramic P5 3800. Nielenže má keramický povrch mriežky, ale aj ionizačnú funkciu. Ako ionizačný fén teda púšťa do vlasov negatívne nabité ióny, ktoré uzavrú ich povrch. Vlasy sú potom lepšie chránené pred teplom, teda viac hydratované a lesklé. Aké je posledné plus? Vďaka lepšej hydratácii sa môžete rozlúčiť aj s krepovatením!

Z profesionálnych fénov s ionizátorom môžeme odporučiť aj Valera Swiss Metal Master 2000 Ionic. Určite oceníte extra výkonný motor a rýchle prúdenie vzduchu alebo bezpečnostný termostat, ktorý prístroj automaticky vypne v prípade prehriatia. Pri stylingu účesu skvele poslúži aj úzka dýza.

Ani ultraľahký a tichý fén Parlux Alyon Ceramic & Ionic nezabudol na ionizačnú funkciu. A aj keď ho môžete zaradiť medzi profesionálne prístroje, stavíme sa, že vás najviac zaujme výber z veľkého množstva farieb. Ktorá sa vám bude hodiť do kúpeľne?

Ako správne fénovať vlasy

Aj keď je výber správneho prístroja základom úspechu, rozhodne to nie je všetko. Vlasom môžete časté fénovanie uľahčiť aj množstvom ďalších maličkostí. Ako na to?

  • Po umytí si vlasy jemne vysušte uterákom, ale nedrhnite ich, aby sa zbytočne nezamotali alebo nelámali.
  • Ak idete hneď fénovať, po akejkoľvek bezoplachovej starostlivosti naneste termoochranu.
  • V prvej fáze sušenia zvoľte strednú alebo vyššiu teplotu, aby ste vlasy zbavili vlhkosti.
  • Až keď budú vlasy aspoň trochu suché, vezmite kefu a prečešte si ich.
  • Následne ich rozdeľte a začnite fúkať prameň po prameni podľa toho, aký tvar chcete docieliť. Postupujte od spodných vlasov k horným.

Určite treba myslieť aj na to, že spôsob fénovania je individuálny podľa typu vlasov. Postup bude trošku iný napríklad pri fénovaní kučeravých vlasov, keď rozhodne oceníte fén s difuzérom.

Prečítajte si viac