Prejsť na hlavný obsah

Test antiperspirantov: Tieto sú najúčinnejšie!

14. 8. 2020

Notino

Čítanie na 4 minúty

Potenie je prirodzený proces, vďaka ktorému si telo dokáže správne regulovať teplotu a zbavovať sa škodlivín. No ak je potu príliš a chcete byť vášmu okoliu príjemní, treba to riešiť.

Dajte si poradiť, ako sa zbaviť potenia v podpazuší a vybrať si ten najlepší antiperspirant. Veronika, naša content managerka, pre vás otestovala tie najvýkonnejšie.

8 účinných rád, ako obmedziť potenie

S potom a nevábnou vôňou možno bojovať veľmi ľahko a efektívne. Extrémne silné potenie (hyperhidrózu) by ste však mali riešiť radšej s lekárom.

 • Dbajte na pravidelnú hygienu – miesta, ktoré sa vám viac potia, omývajte pokojne aj viackrát denne.
 • Hladké podpazušie je lepšie – pot totiž sám o sebe nezapácha, príčinou zápachu sú rýchle sa množiace baktérie, ktoré obľubujú vlhké a teplé miesta a chĺpky.
 • Vyhláste stop syntetike – príliš tesné oblečenie z nepriedušných umelých materiálov potenie len zhoršuje.
 • Prezliekajte sa – zápach je intenzívnejší, ak nosíte rovnaké veci niekoľko dní za sebou.
 • Vyhýbajte sa stresu – situácie, pri ktorých sa necítite komfortne, môžu byť spúšťačom nadmerného potenia.
 • Dajte si pozor na niektoré potraviny – intenzitu zápachu môže ovplyvniť napr. konzumácia cibule alebo cesnaku a aj nadmerné pitie kávy a alkoholu.
 • Obmedzte tučné jedla, neprejedajte sa – ak má váš žalúdok problém so spracovaním potravy, telo môže reagovať rosením pokožky.
 • Nezabúdajte na antiperspiranty a dezodoranty – proti poteniu v podpazuší je vôbec najúčinnejšie používať kvalitnú špecializovanú kozmetiku.

Antiperspirant vs. dezodorant

Zatiaľ čo antiperspirant pomáha predchádzať poteniu, deodorant len prekryje už vzniknutý nežiaduci pach. Tie najúčinnejšie antiperspiranty sú efektívne vďaka hliníkovým soliam, ktoré čiastočne blokujú kanálik potnej žľazy, čím znižujú množstvo vylučovaného potu. Prebytočná voda sa v tele nehromadí, vylúčite ju v moči alebo sa odparí z iných miest na tele.

Ideálne je teda používať antiperspirant ihneď po rannej hygiene a dezodorant v prípade potreby osvieženia (navoňania) v priebehu dňa. Oba prípravky si môžete kúpiť vo forme spreja, roll-onu, tekutého púdru alebo tuhej či gélovej tyčinky – podľa toho, aké nanášanie preferujete. Pri kombinovanom variante antiperspirant-dezodorant sa v jednom prípravku ukrývajú benefity oboch.

Najlepšie antiperspiranty a dezodoranty

Náš test antiperspirantov: Máme víťaza!

 1. Antiperspirant proti nadmernému poteniu Eucerin Deo
  Keďže ide o produkt proti nadmernému poteniu, hneď som ho vzala na poriadny tréning do posilňovne. Textúra je trošku lepivejšia hneď po nanesení, ale lepivý pocit zmizne, hneď ako antiperspirant zaschne. Moja pokožka na neho nijak nereagovala, a aj keď som s ním cvičila, nepozorovala som ani škvrny na oblečení. Môžem povedať, že účinnosť proti zápachu a poteniu bola skvelá, aj keď po tréningu a sprche musíte produkt tak či tak naniesť znovu.
 2. Tuhý antiperspirant pre citlivú pokožku Biotherm Deo Pure 
  Nie som veľkým priaznivcom tuhých antiperspirantov, lebo pri nanášaní občas zostanú na koži časti produktu. Biotherm je ale možno výnimkou, keďže žiadne stopy nezanechal a na pokožke bol príjemný. Po nanesení bol trošku lepivejší než trebárs antiperspiranty v spreji, ale účinkoval po celý deň, aj keď v podvečer som už mala potrebu naniesť si produkt znovu. Povedala by som, že funguje proti zápachu trochu lepšie než proti samotnému poteniu.
 3. Guľôčkový antiperspirant Borotalco Intensive 
  Antiperspirant som naniesla ráno hneď po sprche a vydržal mi takmer celý deň, znovu som si ho naniesla až v popoludňajších hodinách, opäť pred tréningom. Celý deň v práci a v priebehu tréningu fungoval dobre, ale napr. Eucerin fungoval lepšie proti zápachu. Aj keď v podstate v skúške uspel a na pokožke bol príjemný, dala by som prednosť iným antiperspirantom.
 4. Dezodorant antiperspirant v spreji proti bielym a žltým škvrnám Vichy Deodorant 
  Toto je absolútny víťaz mojej recenzie antiperspirantov. Je ľahký, na pokožke ho ani necítim a so sprejom nijak nereagovala, naopak, mal príjemný chladivý účinok. Mala som ho na sebe celý deň a znovu som ho použila až po tréningu v posilňovni, keď už poteniu zabrániť nedokázal, čo som ani nečakala. Proti zápachu ale účinkoval celý čas a so škvrnami som tiež nemala problém.