Ako kúpať bábätko? Pohodovo a s láskou

29. novembra 2021Notino
Kým som sa naučila poradiť si s kúpaním bábätka, chvíľu to trvalo. Tie malé uzlíčky so sebou veľmi rady hádžu ako kapor na suchu… Chcelo to však len môj pokoj. „Dcérka reaguje na neznáme a na vašu nervozitu. Upokojujte ju hladením a spievaním, ona si kúpanie čoskoro obľúbi,“ radila naša pediatrička. A bola to tá najlepšia rada!

Ako často kúpať novorodenca
Zo všetkého najskôr som sa doktorky pýtala, ako často bábätko kúpať. Vysvetlila mi, že stačí 2× až 3× za týždeň – dojčatá sa veľmi neušpinia. :-) Je, samozrejme, potrebné aj niekoľkokrát denne oplachovať tvár a ručičky a obzvlášť pozorne sa starať o čistotu pod plienkami. V tomto ohľade nedám dopustiť na čistiace oleje. Uriage Bébé 1st alebo CeraVe Cleansers na vlhkej žinenke dokáže s nečistotami z plienok divy!

Môj tip: Jedným stlačením si napumpujem olej do vlhkej dlane, jemne vmasírujem a opláchnem zadoček pod tečúcou vodou v umývadle. Raz, dva, tri a je to!

Najlepší čas, kedy bábätko kúpať, je podľa odborníkov pred večerným jedlom. Čvachtanie sa tesne po ňom totiž môže spôsobiť nepokoj a „grckanie“. 

DÔLEŽITÉ! Kým začnem, nikdy nezabudnem skontrolovať, či mám poruke osušku pre bábätko. Behanie po byte s mokrým „kĺzajúcim sa“ drobcom nie je žiadny med… (Vyskúšané za vás.) Veľmi sa mi osvedčili dojčenské osušky s kapucňou, ako je Canpol Babies Bunny Robe. Z dieťaťa sa nešmýkajú a krásne ho zabalia.
Osuška, frotírová rukavica pre bábätko… a čo ďalej?
K slovu prichádza teplomer do vaničky. Na kúpanie stačí 5 cm vody teplej maximálne 32 °C. Vždy som používala detský teplomer do vody, aby som to neprešvihla. (Canpol Babies Fish Green Bath je roztomilosť sama!) A tiež protišmykovú podložku, na ktorú si dieťatko položíte. Potom už zostáva len pevne ho pridržiavať pod hlavičkou okolo pliec. 

Môj tip: Super vec je, keď bábätku dáte na bruško frotírovú rukavicu alebo uterák pre bábätko namočený v teplej vode. Dieťa to fantasticky upokojí.

produkty

Ako kúpať bábätko
V mojom prípade nie je čvachtanie sa nijako dlhé alebo zložité. Pri umývaní venujem zvláštnu pozornosť hlavne partiám genitálií, ručičkám a nožičkám vrátane priestoru medzi prstami, tvári a vláskom. Lekárka mi poradila nezabúdať na miesta, kde sa držia napríklad chĺpky z dupačiek: záhyby v podkolení, na krku, na stehnách a v podpazuší. Tam najčastejšie vznikajú zapareniny. Na čo nedám dopustiť, sú umývacie gély, šampóny a peny do kúpeľa pre deti s pumpičkovým dávkovačom. Ľahko ich totiž obslúžite jednou rukou. 

V čom kúpať bábätko: moja top šestka
Onclé BabyKlorane Bébé CalendulaJohnson’s Top-to-Toe sú ideálne do kúpeľa hneď po narodení – všetky sú určené na citlivú až alergickú pokožku a skvele upokojujú podráždenie. 
Hipp Babysanft s dávkovačom v tvare hlavy káčera sa mi osvedčil, keď bola dcérka extrémne nevrlá. „Divadielko“ s kačkou zakaždým zabralo. :-)
> Šampón a sprchovací gél pre deti Weleda Baby and Child som si nakoniec obľúbila asi najviac. Má absolútne božskú nechtíkovú vôňu a vďaka olejom (mandľový, sezamový) vytvorí na koži bábätka taký ten príjemný dlhotrvajúci film.
> Šampón a kondicionér pre deti Hipp Babysanft som začala používať až okolo desiateho mesiaca, keď už dcérka dokázala vo vani sedieť sama a ja som mala obe ruky voľné na manipuláciu s fľaštičkou. Aj tu ma baví jeho ľahučká nevtieravá vôňa.


Starostlivosť po kúpaní: žiadna veda
Hydratácia po kúpeli je dôležitá. Osobne hlasujem za telové mlieko pre deti Mustela Bébé Hydra Bébé. Má jemnú vôňu a vďaka bambuckému maslu krásne zvláčni detskú kožu. Kým nasadím plienky, ešte dcérke natriem intímne partie krémom proti zapareninám a šup do pyžamka.
Celý rituál končíme prečesaním vláskov mäkkou kefou zo sady Canpol Babies Beige Newborn Baby a, samozrejme, pomaznaním sa.

Bábätká vyzerajú krehko, ale žiadne obavy, zvládnete to s prehľadom. Ak máte nejaké ďalšie tipy, ako kúpať novorodenca, sem s nimi. Viac hláv viac vie!

Prečítajte si viac