Prejsť na hlavný obsah

Ako na mastné vlasy? Poznáme najlepšie triky

7. 5. 2021

Notino

Čítanie na 6 minút

Mastné vlasy sú pre mnohých z nás bohužiaľ každodennou realitou, s ktorou sa často ťažko bojuje. Pýtate sa, prečo ste tento problém „schytali“ práve vy?

                    ⚡Prípravky na mastné vlasy ⚡ na NOTINO.sk

 Dôvodov je celý rad a často za to môže aj nevhodná starostlivosť o vlasy. Hľadať ten pravý produkt na mastné vlasy však môže byť rovnaké ako sa stále dokola vracať k bývalému priateľovi. Dávame tomu šancu a po čase zistíme, že to proste nefunguje. Čo všetko teda urobiť, aby ste sa mastných vlasov zbavili nadobro?

Prečo vás trápia mastné vlasy

Je dôležité zistiť, prečo sa vám vlasy vôbec mastia. Dôvodov totiž môže byť hneď niekoľko a riešenia sú potom trochu iné. Ak patríte k tým, čo sa s mastnými vlasy netrápia kvôli genetickým predpokladom, musíte hľadať príčinu niekde „vonku“. Žiadne vlasy sa však nezačnú mastiť z ničoho nič a v drvivej väčšine prípadov vlasom škodíte vy sami bez toho, že by ste si to uvedomovali.

Mastiace sa vlasy sa môžu objaviť len v určitom období, keď sú vinníkom napríklad hormóny. Keď tieto nepríjemnosti riešite dlhodobo, pravdepodobne vlasovej pokožke nedávate to, čo potrebuje. Keď sa vlasy mastia, objavujú sa mastné lupiny a pokožka svrbí, snaží sa len získať späť rovnováhu zvýšenou tvorbou mazu. Pozrite sa na nasledujúce dôvody a úprimne si povedzte, koľko z nich by sa vás mohlo týkať.

 • Hormonálna nerovnováha
 • Zlé stravovacie návyky
 • Zlá hygiena
 • Používanie nevhodnej vlasovej kozmetiky
 • Príliš časté česanie
 • Neustále prehrabávanie vlasov
 • Príliš časté vysúšanie fénom

Produkty

Čo na mastné vlasy platí

Ak ide o hormonálne výkyvy v puberte alebo napríklad tehotenstve, samozrejme pomôžu vhodné produkty, ale zároveň môžete čakať, že po určitom období sa vám vlasy zase vrátia do normálu.

Ak je problém inde, pomôže jedine zmena vlastných návykov ideálne v kombinácii s používaním vlasovej starostlivosti špeciálne určenej pre mastné vlasy a mastnú pokožku hlavy. Aké sú teda ďalšie „triky“, ktorými by ste sa mali riadiť?

 • Pri jednom umývaní sa snažte kombinovať maximálne dva produkty.
 • Oplachujte vlasy vlažnou, ideálne studenou vodou.
 • Pri fúkaní vlasov zvoľte studený vzduch – rovnako ako studená voda zbytočne nerozšíri póry, ktoré tak môžu produkovať viac mazu.
 • Myslite na to, že aj stylingové prípravky vlasy zbytočne zaťažujú a dlhodobo im na kráse nepridajú. V tomto prípade skutočne platí zlaté pravidlo „menej je viac“.
 • Vyhýbajte sa zbytočnému prečesávaniu – češte vlasy len vtedy, keď je to naozaj potrebné.
 • Vydržte to a nehrajte sa s vlasmi! Zbytočne tak dráždite vlasové vlákna a pokožku a môžete si prenášať mastnotu z rúk na vlasy.
 • A čo je najdôležitejšie? Vyberte si správnu vlasovú kozmetiku.

Produkty

TOP produkty na mastné vlasy

Ten, kto hovorí, že umývať si hlavu každý deň je zbytočné, asi útrapy s mastnými vlasmi nikdy nezažil. Keď sa vám mastia naozaj rýchlo, určite si ich umývate každý druhý deň či dokonca každý deň. A niet sa čomu diviť! V tom prípade však zvoľte kozmetiku nielen pre rýchlo sa mastiace vlasy, ale aj priamo určenú na časté použitie. Na posilnenie účinku šampónu je viac než dobré používať kondicionér alebo masku na mastné vlasy z rovnakého radu. Len nezabúdajte, že kondicionér a maska sa nanášajú do dĺžok vlasov, nie až ku korienkom.

Ak máte vlasy naozaj jemné a hľadáte niečo, čo by ich nezaťažilo, stavte na šampón pre mastné vlasy Framesi Morphosis Reinforcing. Nielenže bude regulovať tvorbu nadbytočného mazu, ale navyše vlasy hydratuje a dodá im objem.

Ak máte citlivú pokožku hlavy, vyskúšajte hypoalergénny šampón pre mastné vlasy Kérastase Specifique Bain Divalent, ktorý vďaka svojmu zloženiu vlasové vlákna zbaví mazu a spevní ich.

Ďalšími spoľahlivými záchrancami, ktorí extrémne mastné vlasy zaručene skrotia, sú Alfaparf Milano Semi Di Lino Scalp Rebalance a Shu Uemura Deep Cleanser Pure Serenity. A ak hľadáte prírodný produkt, siahnite po prírodnom šampóne na mastné vlasy Love Beauty & Planet Delightful Detox s rozmarínom a vetiverom.

Poraďte si s mastnými lupinami

Vedeli ste, že existujú dva druhy lupín? Áno, medzi mastnými a suchými lupinami je rozdiel. Suché lupiny sú biele šupinky, ktoré sa oddeľujú od pokožky a z vlasov padajú. Mastné lupiny majú skôr žltú farbu a bývajú prilepené k pokožke hlavy a k vlasom. Oba druhy môže sprevádzať svrbenie či dokonca začervenanie.

Ak sa vám ešte nepodarilo lupín zbaviť, asi ste ešte neskúsili vlasový peeling! Raz za týždeň si urobte masáž s povzbudzujúcim peelingom Kérastase Fusio Scrub Énergisant. Pokožku hlavy krásne vyčistí, vďaka obsahu morskej soli odstráni nečistoty a zároveň detoxikuje.

Ako nemať mastné vlasy bez umývania

Boj s mastiacou sa hrivou je o to horší, keď máte zrovna hektický deň a na poriadnu starostlivosť proste nie je čas. Majte preto po ruke spásu v podobe suchých šampónov na mastné vlasy.

Tecni.Art Morning After Dust od L’Oréal Professionnel zabojuje s nadbytočným mazom a nikto nespozná, že nemáte vlasy čerstvo umyté. Dlhovlásky určite ocenia matný suchý šampón pre mastné vlasy Schwarzkopf Professional OSIS+ Fresh Texture, ktorý je vyvinutý špeciálne pre ne a dokáže vytvoriť perfektnú textúru účesu.

Áno, poradiť si s mastnou hrivou môže byť beh na dlhú trať, ktorý však stojí za to! Stačí nájsť pravý dôvod a správnych pomocníkov. A ak máte nejaké vlastné tipy, ako na mastné vlasy, podeľte sa s nami v komentároch!