Prejsť na hlavný obsah
Ako na rozšírené póry? 10 najúčinnejších trikov
21. 2. 2020Notino
Čítanie na 5 minút
Nechajte si poradiť, ako vyčistiť rozšírené póry a minimalizovať na tvári nevzhľadné čierne bodky.

Pórov sa nikdy nezbavíte, sú totiž prirodzenou súčasťou pokožky. Neznamená to však, že sa nedá dosiahnuť to, aby boli čisté a takmer neviditeľné! Poradíme vám desať účinných trikov, ako póry stiahnuť a dosiahnuť tak hladkú, hebkú a matnú pokožku.

Naša koža cez póry dýcha a vylučuje kožný maz a škodliviny. Ak sú hormóny v rovnováhe, maz prejde pórom bez problémov von a takpovediac nepovšimnute sa rozprestrie po celej tvári bez toho, že by napáchal škody. Problémy však vznikajú, keď kožné žľazy produkujú mazu príliš. Jeho nadbytky sa potom miesia s odumretými bunkami kože a vonkajšími nečistotami, čím sa pór upchá a dôjde k jeho rozšíreniu. Čiernu farbu má potom kvôli oxidácii na vzduchu.

S kým máte tú česť

Neslávne známe čierne bodky, komedóny, sa najčastejšie objavujú na zmiešanej až mastnej pleti a boj s nimi je väčšinou zúfalo dlhý. V Amerike existuje dokonca už aj termín pre nadmerný stres z rozšírených pórov. Hovorí sa mu porexia. My na Slovensku ho zas tak veľmi neriešime, ale predsa len sa objavujú ľudia, ktorí si až posadnuto drhnú tvár v snahe zbaviť sa čiernych bodiek.

Prečo to nejde?

Aj keď sa zdá, že obyčajné umývanie môže pomáhať, samotné oplachovanie vodou nič nerieši. Nakoniec sa skončí vysychaním kože, čo mozog chápe ako nový impulz na zvýšenie tvorby kožného mazu, takže začarovaný kruh ide od začiatku. Existuje však hneď niekoľko preverených tipov, ako póry na tvári vyčistiť a tešiť sa z krásnej pleti.

Top 10 trikov, ako na stiahnutie pórov

1. Čistenie je základ

Či už sa líčite alebo nie, nikdy si nezabúdajte večer a ráno pleť čistiť. Hoci si líhate dobre odlíčená, cez noc sa pokožka detoxikuje, takže potrebuje starostlivosť aj po prebudení. Aby zostala svieža po celý deň, doprajte jej z času na čas spŕšku harmančeka a niacinamidu (forma vitamínu B3) z čistiaceho pleťového spreja Revolution Skincare Niacinamide. Tieto látky pomôžu regulovať maz v pokožke a podporia stiahnutie pórov.

2. Účinní pomocníci

Často stačí takmer neviditeľná šupinka starej kože, aby sa pór upchal. S mastnou alebo zmiešanou pleťou sa teda treba pravidelne venovať peelingu. Tvár nemusíte obrusovať len abrazívnymi čistiacimi prípravkami, dobre poslúžia aj jemné mechanické alebo elektrické kefky na tvár, ktoré pomáhajú rozšírené póry hĺbkovo čistiť a prekrvovať pokožku. Bonusom je, že sa s ich pomocou dá nanášať aj kozmetika na rozšírené póry.

3. Opatrne s dotykmi

Aj keď dbáte na hygienu, ruky sa len tak hemžia baktériami. Ak sa neustále dotýkate tváre, zvyšujete pravdepodobnosť zanášania pórov.

4. Zinok pomáha

Kozmetická prísada v podobe oxidu zinočnatého – mikropigmentu minerálneho pôvodu – má antiseptické a póry sťahujúce vlastnosti, ktorými aktivuje obranné mechanizmy a hojivé procesy pleti. Čo takto vyskúšať ľahký hydratačný krém na póry a proti lesknutiu pleti Bioderma Sébium Mat Control?

5. Dočasné riešenie

Ak chcete rozšírené póry na nose alebo lícach dostať rýchlo pod kontrolu, pomôže jednorázová čistiaca náplasť, napríklad Holika Holika Pig Nose Clear Blackhead. Nalepíte ju a po zaschnutí jednoducho strhnete. Ešte efektívnejšie bude, keď pred touto procedúrou tvár naparíte priložením nahriateho vlhkého uteráka, vďaka ktorému sa póry otvoria a nečistoty lepšie priľnú na náplasť.

6. Maskujte sa

Pleťové masky zbavujú povrch kože prebytočnej mastnoty, ale aj zrohovatených odumretých kožných buniek. Na toto sú vhodné zlupovacie gélové masky na rozšírené póry, ako napríklad Revolution Skincare Pore Refining Peel, ázijské čierne masky na póry s aktívnym uhlím a prípravky s obsahom liečivých ílov.

7. Dajte si záležať na výbere textúry

Pleť so sklonmi k rozšíreným pórom má postupom času oveľa hrubší povrch než normálna pokožka. Lenže hutné výživné a mastné krémy problém ešte zhoršia. Paradoxne pomáhajú ľahučké emulzie, vyhladzujúce séra na rozšírené póry, ako je Lancôme Visionnaire a svieže gélové textúry, ktorú má napríklad korekčná starostlivosť Vichy Normaderm Phytosolution. Nemastné zloženie na báze vody totiž neupcháva póry a znižuje ich viditeľnosť.

8. Častejšie perte

Každú noc je vaša tvár v styku s vankúšom. Venujte teda pozornosť aj obliečke a meňte ju častejšie. O nutnosti mať v kúpeľni osobitný uterák na tvár snáď netreba ani hovoriť.

9. Ľadová pomoc

Rozšírené póry na lícach a nose sa dajú riešiť aj „prírodne“, napríklad keď po postihnutých miestach prechádzate kockou ľadu. Koža bude takmer okamžite pružnejšia, zmizne nadbytočný maz a póry sa stiahnu.

10. Nakoniec a konečne!

Venujte pozornosť svojmu životnému štýlu a tomu, čo jete. Nezdravá strava, málo vitamínov, prebytok alkoholu, fajčenie alebo nadmerný stres sa vám do tváre podpíšu oveľa hlbšie ako odžité roky.

Prečítajte si viac