Prejsť na hlavný obsah

Ako sa správne oholiť bez podráždenia a vyrážok

1. 8. 2023

Notino

Čítanie na 3 minúty

Krásna, hebká a hladká pokožka bez chĺpkov? Áno, prosím, po tej túžime hádam všetci! A zarastené chĺpky vôbec nie sú príjemné. Prebrala som s dermatologičkou, ako tieto minizápaly vlastne vznikajú, ako im predchádzať a ako ich liečiť.

Ako dochádza k zarastaniu chĺpkov? 

„Môže vznikať buď pri holení, alebo aj prirodzene – pri náhodnom zatočení rastúceho chĺpku pod kožu,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Nina Koutná z Kliniky GHC Praha. Zápal vo folikuloch a zarastanie chĺpkov môže podporovať aj prírodná depilácia cukrovou pastou, častejšie môže vznikať aj pri väčšom potení v tesnom elastickom odeve, trebárs pri športe alebo dlhom sedení.

Zmierni problémy so zarastaním chĺpkov

Ako predísť zarastaniu chĺpkov? 

Celkový stav organizmu (vrodené dispozície, hormóny či psychika) má vplyv na silu chĺpkov a rýchlosť ich rastu, ale aj na potivosť, kožný mikrobióm a imunitu. „V rámci prevencie odporúčam prístrojovú depiláciu – lasery alebo IPL – pretože pri týchto moderných spôsoboch chĺpky po depilácii zarastajú menej často než pri holení, trhaní či depilácii cukrovou pastou,“ vysvetľuje dermatologička. 

Ako je to možné? Ako pri depilácii, tak aj pri svetelných prístrojoch postupne dochádza k stenčeniu chĺpkov a zároveň sa redukuje ich rast a počet. Pomôcť môžu aj spomaľovače rastu chĺpkov. 

Používajte sprchové gély s ureou, ktorá kožu hydratuje a obmedzuje vznik keratínových zátok v ústiach folikulov. Na trhu sú aj telové mlieka s ureou. Obvyklé býva aj zarastanie chĺpkov v intímnych partiách. Tu môžu preventívne pomôcť aj umývacie gély s probiotikami.

- Nina Koutná, dermatologička

Prevencia zarastania chĺpkov

Ako liečiť zarastajúce chĺpky? 

Drobný zápal vzniká v mieste zarastajúceho chĺpku okamžite, aj keď ho nemusíte vidieť. Keď chĺpok stále nemôže preraziť von, zápal môže pobolievať. „Ak v tejto chvíli drobnú vyvýšeninku otvoríte sterilnou ihlou či natrhnete povrch pinzetou a miesto vydezinfikujete, obvykle to na zahojenie stačí,“ popisuje dermatologička. 

Pomôcť môže aj aplikácia roztokov s antibiotikom, ak niektorý z týchto liekov máte doma napríklad na akné. Vhodnou dezinfekciou je aj pasta Silvertan na noc, ktorú stačí jemne votrieť, na deň použite akúkoľvek dezinfekciu v roztoku či spreji bez jódu.

Nešetrné vytláčanie vyrážky len na povrchu a príliš blízko ložiska môže viesť k rozšíreniu zápalu do okolia. „Opatrní buďte pri zápalových ložiskách v tvári. Pri nevhodnom vytláčaní môže kožný zápal prejsť do hlbších ciev.

- Nina Koutná, dermatologička

Zápal správne ošetrite 

Je zápal výraznejší, miesto červené a bolí? Aplikujte na noc „čiernu masť“ (Ichtoxyl®) a zalepte. „Masť vytiahne zápal a ak ráno bude v mieste hnisavá čiapočka, môžete ju na povrchu otvoriť sterilnou ihlou či pinzetou, hnis jemne vytlačiť tlakom z hĺbky, nielen na povrchu, asi tri centimetre od prejavu,“ radí dermatologička. Miesto vydezinfikujte a prípadne opäť zalepte a ošetrite masťou. 

Ako na zarastajúce chĺpky

Pomôcť môže – podľa miesta zápalu – aj zatínanie svalov (kontrakcie) danej partie. „Trebárs svaly na stehnách či zadku skúste zatnúť aspoň päťkrát, toto môžete robiť niekoľkokrát za deň, len si na to treba spomenúť,“ hovorí Nina Koutná. Kontrakcie zlepšia metabolizmus a prekrvenie v danom mieste a prispievajú k hojeniu. 

Už viete, ako zabrániť zarastaniu chĺpkov? Teraz môžete do jarných a letných mesiacov vkročiť s krásnou, hladkou a hlavne zdravou pokožkou.