Prejsť na hlavný obsah

Seriál BUDEM MAMA: Čo mať doma pripravené po návrate z pôrodnice?

22. 5. 2023

Jana Potužníková

Čítanie na 5 minút

Okamih, keď okolo vás prestane poletovať zdravotnícky personál a vy aj s bábätkom opustíte brány pôrodnice, niekto vníma ako úľavu a niekto sa trochu bojí, ako to zvládne bez profi podpory. Spolu s Markétou Zemanovou z Centra pôrodnej asistencie pri FN Brno sme dali dohromady základy starostlivosti o vás aj novorodenca po príchode domov.

Neponáhľajte sa, spoznávajte sa

Minimálne do konca šestonedelia robte len to, na čo sa cítite. Keď ste fit a ženie vás to na prechádzky, choďte. Ak ste slabá a nie je vám dobre psychicky, venujte sa len odpočinku. Vašou najdôležitejšou prácou je teraz zamilovávať sa. Materinská láska totiž nemusí prísť automaticky hneď po pôrode – ale pokojne postupne. A vy musíte vedieť, že aj to je v poriadku.

Čas investujte aj do nastavovania nového rodinného usporiadania, hovorte s partnerom a dopriavajte aj jemu čas na postupné zžívanie sa s bábätkom. Vám tak automaticky vznikne priestor pre seba. 

Ak zažívate citeľné prepady nálad, nekonečnú plačlivosť či dokonca stavy hlbokej depresie, zverte sa a požiadajte o odbornú pomoc. 

Dotiahnite starostlivosť o pôrodné poranenie

„Ak ste si z pôrodu odniesli poranenie, pokračujte v starostlivosti, ktorú ste naštartovali v pôrodnici. Nechajte si aj priedušné sieťované nohavičkypopôrodné vložky. Obyčajné menštruačné sú často napustené množstvom chémie, ktorá by vám, hlavne s poranením, nemusela prospieť. A normálne nohavičky by mohli viesť k zapareniu intímnych partií a brzdiť hojenie,“ hovorí pôrodná asistentka Markéta Zemanová. 

Dbajte na zvýšenú intímnu hygienu po pôrode. „Choďte čo najčastejšie do sprchy, nebojte sa tam prvé dni aj vykonávať malú potrebu a začnite používať intímny umývací gél, ktorý podporí udržanie optimálneho pošvového prostredia,“ odporúča ďalej. Minimálne do vstrebávania stehov používajte gél na hojenie.

Ak ste po cisárskom reze, nezabúdajte na pravidelnú a láskyplnú starostlivosť dvojnásobne. Nechtíková masť alebo šípkový olej či opäť špeciálne gély urýchľujú hojenie a po vybratí stehov masáž zintenzívnite. „V Centre pôrodnej asistencie máme aj fyzioterapeutickú starostlivosť zameranú na jazvu po cisárskom reze. Podobné služby určite využite alebo sa po nich sama poobzerajte!“ odkazuje pôrodná asistentka. 

Skúste aj homeopatiká. Arnica montana je skvelá na únavu, dojčenie podporuje Ricinus communis, spánkovú depriváciu lepšie zvládnete s Cocculus indicus 15CH, Apis mellifica pomáha uľaviť od opuchov a Paragrippe od bolesti pri zápale pŕs. 

To najlepšie pre hygienu a starostlivosť o jazvy

Podporujte zavinovanie maternice, pracujte na dojčení

Ešte stále prebieha zavinovanie maternice (možno cítite jemné sťahy v oblasti bruška). A vy ho môžete podporiť. Ležaním na bruchu, pokračovaním v používaní šatky rebozo, ak ju máte (dá sa aj požičať). „A ak máte rada vonné oleje, je čas na geránium,“ odporúča pôrodná asistentka Markéta Zemanová. 

Ak si neviete rady s dojčením, pozrite si náš rozhovor s laktačnou poradkyňou! Ale hlavne sa nebojte požiadať o pomoc tú, ktorá za vami bude môcť doraziť domov. „Alebo sa obráťte priamo na pôrodnicu, kde ste rodili. V Centre pôrodnej asistencie totiž automaticky ponúkame aj starostlivosť o ženy v šestonedelí,“ hovorí pôrodná asistentka s tým, že vám také návštevy pomôžu „doprežiť“ pôrod a vyrovnať sa s tým, v čom sa necítite istá. 

V rámci starostlivosti hradenej zdravotnou poisťovňou máte v šestonedelí nárok aj na tri bezplatné návštevy pôrodnej asistentky u vás doma. Musíte len požiadať gynekológa alebo praktického lekára o odporúčanie. 

Starostlivosť o novorodenca na jednotku

Doma sa naplno začína aj starostlivosť o bábätko. V detskej kozmetike nesmú chýbať vlhčené obrúskykrém proti zapareninám, na ktoré mimochodom skvele funguje obyčajný 100 % čistý kokosový olej (môžete ho použiť aj na hojenie bradaviek či premazávanie jazvy po cisárskom reze).

A ak fandíte eko udržateľnosti, odvážne sa pustite do látkovania, na prebaľovanie doma si kúpte prateľnú podložku a miesto jednorazových obrúskov vždy navlhčite jemný uteráčik

Nevyhnutnosti na prebaľovanie

Kúpanie a sprchovanie najmenších

„Nachystajte si kúpeľové prísady alebo telové oleje a mlieka na hydratáciu detskej pokožky. Voľte jemné parfumácie a čo najšetrnejšie zloženie,“ hovorí pôrodná asistentka. K nevyhnutnostiam pridáva teplomer do vaničky a jemnú dezinfekciu Octanisept na pupček, ktorý čo najviac vetrajte (na lieh zabudnite). 

„Pri umývaní dbajte na intímnu hygienu bábätka. Priamo na genitálie dievčatiek, ak počas dňa môžete, vynechávajte vlhčené obrúsky. Voda a umývanie budú vždy lepšie. A venujte pozornosť oblasti pyskov a ich premývaniu ako prevencii zrastania,“ odkazuje Markéta Zemanová, podľa ktorej to isté platí o chlapčekoch a ich predkožke.

TOP kúpacia výbava

Zostáva už len pár maličkostí, napríklad nožničky na nechtíky (tie sa strihajú, keď bábätko spí) alebo jemná kefka na vlasy (bábätkám sa na pokožke hlavy po narodení často tvoria šupinky alebo trpia priamo seboreou). Teraz už to s bábätkom dáte fakt na jednotku.

Ešte pár kúskov do výbavy

Od nás už viete všetko, starostlivosť o novorodencov aj o seba po príchode z pôrodnice zvládnete s naším návodom hravo! A ak nie, pýtajte sa kamarátok, maminiek alebo volajte pôrodnú asistentku.