Prejsť na hlavný obsah

Neprekonateľný návod, ako sa holiť „tam dole“. Bez vyrážok a podráždenia

15. 4. 2024

Jana Krajčová

Čítanie na 5 minút

Nie žeby sme brali žiletku do ruky po prvýkrát. Ale nálepkou odborníka na holenie intímnych partií by sa asi označil málokto z nás. Na to sa s podráždením, zarastenými chĺpkami a porezaním (au) stretávame trochu dosť často. A nešlo by to vlastne bez týchto nepríjemností? Jasné, že šlo, naučíme vás to!

Nožničky prekliesnia cestu

Než prizvete do hry „nabrúsených“ kamarátov, urobte malú prípravu. Čaká vás prvé dámske holenie alebo ste pár týždňov nechávali chĺpkom voľnosť? Potom najprv vezmite do rúk nožničky alebo zastrihávač chĺpkov a urobte lonu kratší zostrih. Holenie intímnych partií tak bude výrazne jednoduchšie (a možno dokonca zistíte, že zastrihnutie vlastne vyzerá dosť dobre a žiletku zase na chvíľu odložíte). 

Začnite s čistým plátnom

Dá sa čakať, že sa chĺpky nebudú chcieť vzdať tak ľahko. A tak ich trochu naťuknite tým, že ich pred holením aspoň na 5 až 10 minút vystavíte vode a pare pri kúpaní či sprchovaní. Krásne tak zmäknú. 

Pomocou mydla na intímnu hygienu zbavte pokožku mazu, potu a všetkých ďalších nečistôt. A prípravu doveďte do dokonalosti telovým peelingom. Odstránite tak odumreté kožné bunky, zbavíte sa upchatých folikulov, predídete zarastaniu a britva sa bude môcť kĺzať po maximálne hebkej cestičke. Len pozor, peeling musí byť naozaj jemný a určený pre citlivé partie, nech tým nepodráždite pokožku ešte pred štartom.

BFF pre holenie intímnych miest

Holenie bez gélu je no-no

Vlhkosť v pokožke treba pri holení intímnych partií udržovať po celý čas, takže bez gélu alebo iného prípravku na holenie to naozaj nepôjde. Definitívnu stopku podráždeniu a začervenaniu vystavíte tým, že si vyberiete prípravok bez parfumácie, alkoholu a ideálne ešte s upokojujúcimi látkami, ako je Aloe vera. Gélom nešetrite a naneste ho na všetky miesta, ktoré plánujete holiť. Budete mať prehľad o tom, kde už žiletka bola a aké miesto tak nemusíte trápiť znovu. 

Ako si dokonale oholiť intímne partie

Konečne nastáva čas vziať do rúk (ostrú a čistú) žiletku alebo holiaci strojček a ísť na vec. Aj keď vás láka holiť proti smeru rastu chĺpkov, nerobte to – hrozí podráždenie pokožky a zarastanie chĺpkov. Holením v smere ich rastu si zaistíte hladší výsledok. Kožu napnite a hoľte krátkymi a plynulými ťahmi. Pozor na prílišný tlak, ostrá čepeľ si poradí aj bez toho. Po každom ťahu čepieľku opláchnite a na jedno miesto sa nevracajte viac než dvakrát. 

Holenie tam dole podľa vášho gusta

Hotovo? Pokožku si umyte vlažnou vodou a osušte, nech vidíte výsledok v plnej kráse. Pridajte kvapku hydratácie v podobe šetrného telového krému a nechajte kožu ešte chvíľu vydýchnuť, než ju vystavíte slniečku alebo nasúkate do upnutých džínsov. V nasledujúcich dňoch pokračujte v pravidelnej hydratácii a exfoliácii, aj keď sa zrovna neholíte.

A keď si k tomu budete obliekať bavlnenú spodnú bielizeň, bude vaša pokožka nadšená a na to, že existuje niečo ako vyrážka po holení na intímnych miestach, si ani nespomenie.

Vyrážky na scéne

Urobili ste všetko možné, aby ste predišli vzniku vyrážok a zarastených chĺpkov. Ale nie vždy idú veci podľa plánu. Na vine nemusí byť len tupé náčinie a nevhodná starostlivosť, ale trebárs aj alergie alebo príliš časté holenie. Dobrou správou je, že nepríjemné prejavy väčšinou za pár dní sami odznejú a šetrný upokojujúci gél bude ako starostlivosť stačiť.

Ak sa v intímnych partiách objavia nevzhľadné vyrážky, nesnažte sa ich vytlačiť, nech tým nespustíte šírenie baktérií a infekcie. Miesto toho počkajte, až sám praskne. So zarasteným chĺpkom, ktorý je blízko povrchu pokožky, si zase poradí sterilizovaná ihla alebo pinzeta. Následne miesto nezabudnite poriadne vyčistiť.

Holenie intímnych partií: ďalšie možnosti

Prekliesniť cestu k hladkému lonu však dokážu aj iné nástroje než klasický dámsky holiaci strojček. Na radosť vašich chĺpkov ale žiadny (zatiaľ) nedokáže vyslovene kúzla a v niektorých ohľadoch musíte urobiť nepopulárny kompromis. Aké sú ďalšie možnosti?

  • Depilačné krémy: Natrite krém na miesta, ktoré chcete zbaviť chĺpkov (len najprv na malom kúsku kože vyskúšajte, ako sa bude pokožka na chemické látky tváriť), počkajte pár minútok a zotrite. Jednoduché, bezbolestné. Výsledok vydrží pár dní, podobne ako pri holení žiletkou. 
  • IPL epilátory: Rozlúčiť sa s chĺpkami raz a navždy (alebo aspoň na veeeľmi dlho)? To dokážu IPL epilátory pracujúce na princípe pulzného svetla. Len sa vybavte kvapkou trpezlivosti a pripravte sa na trochu väčší výdavok z peňaženky.
  • Epilátory: Nie je to nič pre citlivky, ale ak zvládnete prečkať pár nepríjemných minút, skúste to s epilátorom. Pretože vytrháva chĺpky aj s korienkami, výsledok vydrží týždne. 
  • Depilačné vosky a pásiky: Podobne je na tom vosk alebo cukrová pasta, tiež vytrhávajú chĺpky komplet. Len asi bude chvíľku trvať, než získate potrebný grif. A tiež si dajte pozor na podráždenie a v prípade horúceho vosku aj popálenie. 

Na otázku, ako si dokonale oholiť intímne partie, už poznáte odpoveď a ste na správnej ceste k hladkej pokožke ako z reklamy. Nie je to super pocit?