Prejsť na hlavný obsah

Ako si vybrať make-up podľa veku a typu pleti

25. 4. 2019

Notino

Čítanie na 5 minút

Z prvého dielu „Make-up manuálu“ už viete, ako určíte tón a podtón pleti, aby ste si mohli vybrať najlepší odtieň make-upu. Teraz už si potrebujete ujasniť len to, aký druh (resp. textúra) a aká kryvosť make-upu bude ideálna práve pre váš vek a typ pleti!

Všeobecne platí, že čím ste mladší, tým ľahšiu konzistenciu aj nižšie krycie schopnosti potrebujete. Ak sa pohybujete na vekovej hranici 20+, vystačíte si v prípade bezproblémovej pokožky dokonca aj len s dobrým BB krémom alebo ľahkým hydratačným make-upom, ktorému by zvlášť s rastúcimi teplotami nemal chýbať SPF faktor.

S pribúdajúcim vekom hľadajte na make-upe označenie ako „anti-wrinkles“, „youth“ alebo „lifting“, pretože tak máte istotu, že je zloženie make-upu prispôsobené zrelšej pokožke a dobre jej sadne bez toho, aby sa usadzovalo vo vráskach a zvýrazňovalo ich. Suchú pokožku nadchnú hydratačné make-upy, na unavenú si vyberte rozjasňujúci a mastnú pokožku skvele skrotí zmatňujúci make-up. A ak vás trápi akné? Potrebujete veľa pigmentu, ale krémovo ľahkú štruktúru, aby nedochádzalo k upchávaniu pórov! Takže, akým druhom make-upu konkrétne potešíte svoju pleť?

Tekutý či krémový make-up pre suchú pleť

Patrí k najrozšírenejším druhom make-upu: obvykle sa skrýva v malej tube alebo fľaštičke s dávkovačom, je – pochopiteľne – tekutý a ľahko sa roztiera. Často býva určený pre normálnu či suchú pleť, ktorá ocení jeho hydratačné aj rozjasňujúce vlastnosti. Tými sa môže pýšiť napríklad tekutý make-up Max Factor Miracle Match so stredne vysokou krycou schopnosťou.

Pokiaľ sa vám zdá príliš „obyčajný“, vyskúšajte tekutý make-up v hubke. Napríklad hydratačný make-up Lancôme Teint Idole Ultra Cushion aktivujete zatlačením na hubku. Tak sa make-up dostane na povrch a vy ho môžete nanášať. Aj napriek svojej ľahkej textúre ponúka dlhotrvajúci efekt.

O niečo hutnejší je krémový make-up. Býva určený opäť pre normálnu či suchú pokožku, ktorú hydratuje, vyživuje aj zjednocuje. Ako napríklad La Roche-Posay Toleriane Teint s glycerínom a kyselinou hyalurónovou.

Penový make-up pre mastnú aj zmiešanú pleť

Na dotyk má veľmi ľahkú, hebkú textúru, ale prekvapí vás mierou, akou zakryje nedostatky. Skvele si obvykle poradí so zmiešanou aj mastnou či mierne problematickou pleťou, pretože pekne zjednotí tón, prekryje nedostatky aj doplní matný finiš. Skvelý make-up pre mastnú pleť theBalm Even Steven navyše sťahuje póry!

Zmatňujúci make-up pre normálnu aj mastnú pleť

Make-upy z tejto kategórie pre tých z vás, ktorí túžia po zjednotenej pleti, ale zároveň si chcú zachovať prirodzený vzhľad. Vsaďte na kultový Fit Me! Matte+Poreless od Maybelline. Poradí si s úskaliami mastnej pleti, ktorej póry neupcháva. Pre jemné denné líčenie ho môžete doplniť aj ďalšími produktmi z Fit Me Matte and Poreless rodiny, ako napríklad korektorom alebo novinkou: krásnou lícenkou (nájdete pod článkom).

Podobnou zmatňujúcou hviezdou je aj Clinique Stay Matte. Bezolejová textúra, ktorá pleť nijak nezaťažuje si so svojím stredným krytím získa predovšetkým tých, ktorí sa neradi cítia ako „pod maskou.“ Môže sa taktiež pochváliť skvelou pigmentáciou a celodennou výdržou.

Kompaktný make-up pre citlivú pleť a vôbec pre všetkých

Aj do najmenšej listovej kabelky sa vojde kompaktný make-up, ktorý môžete nájsť hneď v dvoch podobách. Púdrový make-up – napr. Clarins Face Make-Up Everlasting Compact Foundation – sa hodí takmer pre všetky typy pleti, s výnimkou veľmi suchej. Aj keď je práve zmienený Clarins obohatený o hydratačné zložky, púdrová textúra suchej pleti príliš nesvedčí. Veľmi sa však môže hodiť v lete, pretože si pekne poradí s pribúdajúcim leskom pleti (a sčasti dokáže suplovať púder). Krémovú štruktúru môžete vyskúšať pri make-upe pre citlivú pleť MAC Studio Tech, obohatenom o častice rozptyľujúce svetlo, rozjasňujúce aj zjemňujúce kontúry tváre. Je bohato pigmentovaný a hodí sa pre všetky typy pleti!

Make-up na akné v tyčinke

Zvláštnym druhom kompaktných make-upo sú tie v tyčinke. Bývajú najhutnejšie, najviac pigmentované, najdlhšie držiace a často multifunkčné. Spájajú v sebe make-up a korektor, pretože ich stačí použiť len na problematické miesta tváre. Perfektne sa s nimi pracuje pri kontúrovaní. A aj napriek svojej hutnosti sú hebké, dokážu zmatňovať a majú zamatový finiš. Vyskúšajte napríklad make-up pre problematickú pleť Maybelline Superstay Stick!