Prejsť na hlavný obsah

Ako vybrať najlepší primer pod make-up, tiene a rúž? Poradíme!

4. 9. 2023

Iva Davies

Čítanie na 5 minút

Môžete si kúpiť podkladovú bázu na pleť, pre lepšiu výdrž očných tieňov aj pre hodvábne pery. Výber je obrovský a vybrať si ten najlepší primer môže byť celkom výzva. Podľa čoho vyberať a ako ho správne používať? Poradíme aj s výberom online!

Podkladová báza pod make-up

Primer pod make-up má mnoho rôznych podôb a textúr. Od vyhladzujúcich na báze silikónu cez rozjasňujúci a hydratačný až po zmatňujúci. Takže okrem lepšej výdrže make-upu zaručí trebárs rozžiarenú, matnú alebo vyhladenú pleť. 

Podkladové bázy môžete medzi sebou ľahko kombinovať. Zmatňujúcu bázu na T-zónu a rozjasňujúcu na lícne kosti. Hydratačnú na suchšie miesta a farebnú napríklad na korekciu pigmentových škvŕn len na miesta, ktoré to potrebujú. Proste sa nebojte poriadne sa pohrať s prípravou pleti. Pod primer samozrejme patrí poriadna skincare rutina zakončená SPF.

Na čo si dať pozor pri výbere primeru? 

Než začnete vôbec rozmýšľať o tom, akú podkladovku kúpiť, pozrite sa, na akej báze je vytvorený váš make-up. Na silikónovej alebo hydratačnej/s obsahom vody? Silikón je vlastne olej a olej odpudzuje vodu. Môže sa vám teda stať, že ak použijete kombináciu silikón/voda, make-up sa vám na tvári vyzráža a vytvorí nevzhľadné mapy. Preto vždy radšej použite kombináciu voda/voda alebo silikón/silikón.

Ale ani tak nemáte úplne vyhrané, pretože ak pod silikónový make-up použijete veľkú vrstvu silikónového primeru, môže sa vám make-up na tvári pri aplikácii mrviť. Takže stále platí pravidlo, že menej je viac.

Najlepšie podkladové bázy pod make-up

Ako si vybrať ten najlepší primer online?

Vyberať primer online môže byť trochu výzva. Ale ak si preštudujete naše tipy, mali by ste mať perfektnú podkladovú bázu vybranú raz-dva. Tu sú:

  1. Určite si svoj typ pleti: Ak viete, či máte pleť suchú, mastnú, dehydrovanú alebo citlivú, ste na dobrej ceste k dokonalej podkladovej báze.
  2. Premyslite si potreby svojej pleti: Chcete minimalizovať póry, vyhladiť pleť alebo sa zbaviť začervenania? Chýba vám v pleti jas alebo ho máte na rozdávanie? Zamerajte sa na primery v týchto kategóriách.
  3. Poriadne si prečítajte popisy k produktom: Mali by vás zaujímať hlavne kľúčové slová, ktoré zodpovedajú vášmu typu pleti a jej špecifickým potrebám. 

Určite nie je od veci prečítať si recenzie jednotlivých produktov. Vyhľadávajte tie, ktorých pisatelia majú od podkladových báz rovnaké očakávania ako vy.

Podkladová báza pod očné tiene

Primer pod očné tiene potrebujete v prípade, že sa vám očné tiene po pár hodinách na viečku zlejú do jednej tenkej linky. Podkladové bázy pod očné tiene vyhladzujú viečka, takže zaručujú lepšiu výdrž očných tieňov a zintenzívňujú ich farbu.

Najlepšie bázy pod očné tiene

Podkladové bázy na oči môžu byť priehľadné, telové alebo farebné. Na každodenné použitie sa vám viac budú hodiť primery priehľadné alebo telové. Ak chcete extra intenzívnu farbu očných tieňov, kúpte si podkladovú bázu v zodpovedajúcom odtieni.

Pre bázu pod očné tiene platí to isté ako pre podkladové bázy pod make-up. Nedávajte jej veľa. Ak jej totiž nanesiete príliš veľkú vrstvu, tiene vám nevydržia oveľa dlhšie než bez bázy. Pri aplikácii je dôležitá aj rýchlosť. Primer musí byť trochu „lepkavý“, aby sa na ňom očné tiene dobre uchytili.

Podkladová báza pod rúž

Najlepšiu výdrž rúžu vám zaručí kontúrovacia ceruzka na pery. No ak chcete mať pod rúžom, ktorý inak drží ako pribitý, hodvábne pery, bez špeciálnej podkladovej bázy na pery sa neobídete. Pery vyživí, vyhladí a perfektne pripraví na rúž. Nebojte sa ju naniesť na pery úplne na začiatku líčenia, aby podkladová báza mala čas čarovať. Nezabudnite si však prebytočný produkt obtlačiť do papierovej vreckovky.

Najlepšie podkladové bázy na pery

Podkladová báza na pery je skvelá aj v prípade, že chcete použiť matný dlhotrvajúci rúž, ale viete, že vám pery zbytočne vysušuje. Dodá potrebnú vrstvu hydratácie a príjemnejší pocit na perách

Podkladová báza na mihalnice

Ak snívate o dlhých hustých mihalniciach, ale samotná maskara vám veľmi nepomáha, skúste pod ňu použiť podkladovú bázu na mihalnice. Primery na mihalnice sú väčšinou biele, aby ste videli, kde už ste ich naniesli. Alebo môžete použiť aj priehľadnú maskaru (ktorou si potom pokojne môžete upraviť aj obočie). Podkladové bázy mihalnice zahustia, predĺžia, vyživia, ošetria ich a predĺžia výdrž maskary.

Aby boli mihalnice čo najdlhšie, skúste tieto podkladové bázy

Teraz už viete, že sa podkladových báz vôbec nemusíte báť a že sú to skvelí pomocníci nielen pre výdrž make-upu. Ktorú si kúpite vy?