Prejsť na hlavný obsah

Zamilovaná… do pleťového séra. Poďte si tiež vybrať. A vrstviť!

5. 9. 2023

Jana Potužníková

Čítanie na 4 minúty

Hľadáte zázrak? Na pleť? Nech sa páči. Vyberte si to správne sérum (a naučte sa ich vrstviť) a zamilujte sa rovnako, ako som sa zamilovala ja. Pretože pleťové séra sú jednoducho... BOŽIE!

Starostlivosť v dobrom aj zlom

Poznáte ten pocit, keď máte nejakú konkrétnu náladu a potrebujete robiť úplne konkrétne veci, aby vám bolo dobre? Moja pleť je na tom rovnako. A podľa toho jej vyberám aj starostlivosť na mieru. Ako? Napríklad krém nezmeníte každý deň. Určitú variabilitu predstavujú pleťové masky, lenže tie si zase nedávate denne. Ale pleťové sérum? Nikdy nestačí len jedno. A ich striedanie v závislosti na momentálnej nálade – mojej i nálade mojej pleti – mi umožňuje starať sa o krásu zo dňa na deň, ako potrebujem! 

Unavené a sivé dni menia k lepšiemu rozjasňujúce séra. Na dni nabité lietaním po meste sú super antioxidačné alebo hydratačné séra. Keď túžim pribrzdiť pribúdajúci vek, siahnem po sérach proti vráskam... Táto variabilita je niečo, čo si určite zamilujete, aj keď sa starostlivosti o pleť inak veľmi nevenujete. Chce to len poznať základné fakty o výbere a používaní.

Starostlivosť kvapku po kvapke

Pleťové sérum má skutočne vysokú koncentráciu účinných látok a ľahučkú konzistenciu, ktorá sa ľahko vstrebáva. Aj keď býva drahšie, nebojte sa investície. Sérum sa používa doslova po jednotlivých kvapkách – stačia tri či štyri kvapky, ktoré bruškami prstov jemne vklepte do pleti. 

Pleťové séra, s ktorými môžete začať

Ako používať pleťové sérum

Sérum vždy patrí na vyčistenú, tonikom ošetrenú pleť, ktorá ho vie doslova nasať do najhlbších vrstiev (kam sa krém nikdy nedostane). A áno, pleťový krém nasleduje až po sére. Ráno aj večer. Ráno mám najradšej hydratačné hyalurónové séra, rozjasňujúce a antioxidačné séra s vitamínom C, spevňujúce s kolagénom alebo peptidmi… Večer je čas na vyživujúce anti-ageing s retinolom (ten nemá rád slnko, takže keď ho použijete ráno, naneste ešte SPF), pílingové s AHA kyselinkami alebo regeneračné. 

Keď chcete pre svoju pleť niečo špeciálne

Jedno nikdy nestačí

Ako často sérum používať? Denne. No práve preto ho striedajte. A tiež sa ich učte vrstviť. Pretože keď sa jedno vpije, pleť vďaka ľahučkej konzistencii v pohode pojme aj ďalšie sérum. Čo vyskúšať?

Ráno môže suchá pleť dostať hydratačné sérum s kyselinou hyalurónovou a následne rozjasňujúce sérum s vitamínom C. Mastnú pleť môžete tiež hydratovať a potom použiť sérum s niacínamidom na stiahnutie pórov. Zrelá pleť po hydratácii ocení zase dávku kolagénu alebo spevňujúce sérum s peptidmi. 

Existujú aj špeciálne pleťové séra pre mužov! Shiseido Ultimune Power Infusing Concentrate energizuje pleť, Biotherm Homme Force Supreme omladzuje a proti starnutiu pôsobí aj Beviro Forever Young Elixir

Premyslite si aj ďalšie mazanie

Voľba pleťového séra by sa mala riadiť aj tým, aký krém používate. Ich účinné látky sa môžu opakovať, teda násobiť. Lenže skôr platí, že všetkého veľa škodí a účinné látky séra a krému by sa mali dopĺňať. Takže keď si večer obľúbite sérum s retinolom, nočný krém ho už obsahovať nemusí. 

Séra, ktoré milujeme v redakcii

Aké pleťové sérum si kúpiť ako prvé? Začnite s hydratačným. Pri ďalších sa riaďte typom a potrebami svojej pleti. A nechajte si poradiť od kozmetičky alebo dermatológa.