Prejsť na hlavný obsah

Top rady dermatologičiek: takto zvládnete atopický ekzém!

30. 1. 2025

Andrea Machajdíková

Čítanie na 6 minút

Začervenanie, suché šupinky, svrbenie a bolestivé prasklinky. To sú najčastejšie prejavy nezvaného hosťa menom atopický ekzém. Ako ho skrotiť a žiť, akoby (skoro) neexistoval?

Čo je to atopický ekzém?


Chronické zápalové ochorenie kože, teda atopický ekzém alebo aj dermatitída, dokáže poriadne „otráviť“ život. Významnú rolu rozhodne hrá genetika. Keď sa zídu dvaja rodičia s atopickým ekzémom, existuje podľa odborníkov 60 – 80 % pravdepodobnosť, že ich dieťa ho bude mať tiež. Vplyv na vznik ekzému má ale aj oslabená kožná bariéra alebo reakcia na škodliviny z okolitého prostredia.

Atopický ekzém sa prejavuje u bábätiek a starších detí, ale niekedy aj v neskoršom veku u dospelých, ktorí s ekzémom doteraz nemali tú česť. Hlavnými spúšťačmi sú alergény, stres, nevhodná kozmetika, ale aj napríklad zmeny počasia.

Zdravá masť na suchú pokožku a ekzém

Atopická dermatitída má dve fázy: akútna fáza vzplanutia a medziobdobie, keď je pokožka pokojnejšia a menej reaktívna. „Typickými prejavmi ekzému sú suchá koža, svrbenie a neostro ohraničené, červené ložiská so šupinkami, ktoré môžu byť len na ohraničených miestach – hlavne v lakťových a podkolenných jamkách, na zápästí, končatinách, trupe alebo tvári – ale aj na celom tele,“ hovorí Prof. MUDr. Jana Třešňák Hercogová, CSc., MHA, IFAAD.


Niekedy môže byť atopický ekzém zameniteľný s extrémne suchou pokožkou. Tá je však vždy len dočasná. Stačí dôkladne hydratovať a problém je preč. S atopickým ekzémom je to oveľa zložitejšie.



Čo pomáha?


Pravidelná a dôkladná starostlivosť o pokožku celého tela a tváre je u atopikov nesmierne dôležitá. Ideálne je obmedziť kúpele v horúcej vode. Vhodné sú krátke a rýchle sprchy vlažnou vodou 30 34 °C. Na umývanie odporúčam sprchové oleje či sprchové syndety, čo je alternatíva mydla, určite nie parfumované mydlá, ktoré môžu pokožku ešte viac narušovať,“ radí dermatologička MUDr. Lucie Rajská, Ph.D., z Rajská Clinic.

Najvhodnejšie je podľa nej pokožku premazať každý deň do troch minút po sprchovaní výživným krémom na atopickú a ekzematickú pleť.

„Na zhoršené ložiská pomáhajú aj voľne dostupné preparáty bez kortikoidov. Skvelý je trebárs koncentrát z radu Avène Xeracalm AD alebo rad Lipikar od La Roche-Posay,“ vraví dermatologička Lucie Rajská

- dermatologička Lucie Rajská

Rutina pre zdravšiu kožu


  • Hydratácia na prvom mieste! Alebo mazať, mazať a mazať. Každý deň po sprche, keď je koža ešte vlhká. Na pomoc si prizvite kvalitný hydratačný telový krém bez parfumácie, ktorý posilní kožnú bariéru.
  • Aj umývanie má svoje pravidlá. Starostlivo vyberajte oleje aj mydlá. Ideálne sú tie, ktoré sú špeciálne vytvorené pre citlivú a atopickú pokožku. Rozhodne sa vyhnite prípravkom s alkoholom alebo silnými chemickými zložkami. A žiadne dlhé kúpele.
  • Oblečenie môže pomôcť. Noste prírodné materiály, ako je napríklad bavlna. Aspoň čo sa týka spodných vrstiev (spodná bielizeň, tričko, ponožky). Tesnej syntetickej bielizni dajte zbohom.
  • Minimalizujte spúšťače. Ak viete, že sú na vine hlavne alergény (roztoče, peľ, srsť zvierat alebo určité potraviny), oblúkom sa im vyhýbajte.
  • Strava môže liečiť. Vyvážená strava môže prejavy ekzému výrazne zmierniť. Zaraďte do jedálnička potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (ryby, lieskové orechy, ľanový olej) a aj antioxidanty v podobe ovocia a zeleniny. Naopak, vyhýbajte sa príliš koreneným jedlám, priemyselne spracovaným produktom a alkoholu.
  • Skúste byť v pohode. Nestresovať sa je kľúčom k úspechu (nielen v prípade ekzému).


Kozmetika, ktorá pomáha

Zoznámte sa s dermatokozmetikou


Dermatokozmetika už dnes rozhodne nie je nedostupná, naopak, môžete si vyberať z veľkého množstva značiek aj konkrétnych produktov. A čo vám prinesie? Spoľahlivú hydratáciu, intenzívnu výživu a ochranu proti nepriaznivým vonkajším vplyvom, zmiernenie ekzému, úľavu od svrbenia pokožky a vyliečenie rozpraskanej kože.

Spoľahlivou trojicou, za ktorú dáme ruku do ohňa, sú nepochybne špeciálne rady na atopickú a suchú pokožku Avène XeraCalm, Bioderma Atoderm a Uriage Xémose.

Všeobecne hľadajte v zložení hlavne licochalcon A, čo je výťažok zo sladkého drievka, ktorý upokojuje pokožku a zmierňuje začervenanie. A aj ceramidy, ktoré posilňujú bariérovú funkciu pokožky, a prírodné oleje bohaté na omega-3 mastné kyseliny na upokojenie, výživu a ochranu.


Kedy ísť k lekárovi?


Ak voľne dostupná starostlivosť nestačí, vyhľadajte dermatológa, ktorý nastaví správnu lokálnu starostlivosť. „Sama svojim pacientom tiež veľmi rada odporúčam pravidelné užívanie probiotík – nie nadarmo sa hovorí, že črevá sú naším druhým mozgom. Dobré je aj zamerať sa na stravu. Človeka trpiaceho atopickým ekzémom môže potrápiť celý rad potravín, preto je vhodné ich zo stravy eliminovať,“ hovorí dermatologička Lucie Rajská.

Blahodarne na kožu často pôsobí aj pobyt pri mori. Slaná voda, slnečné prostredie a opustenie štandardného režimu pracovných dní má na pokožku veľmi dobré účinky.

„Ak sa atopický ekzém po pravidelnom premazávaní kože nezahojí, v liečbe sa využívajú povrchové lieky – krátkodobo kortikoidy, dlhodobo nekortikoidné povrchové lieky, tzv. kalcineurínové inhibítory – alebo svetloliečba. Pri najťažších formách atopického ekzému máme k dispozícii lieky celkové – imunosupresíva alebo moderné biologické lieky v podobe injekcií či tabliet – tie sú dostupné v centrách biologickej liečby,“ radí vedúca lekárka MUDr. Jana Třešňák Hercogová z Dermatologie prof. Hercogové.


Atopický ekzém sa síce nedá úplne vyliečiť, ale keď sa vám ho podarí „uspať“, skoro na neho zabudnete. Proces hľadania toho, čo funguje, môže byť dlhý a únavný. Ale rozhodne sa vyplatí nestrácať nádej a hľadať stále nové spôsoby, ako si život s ekzémom čo najviac uľahčiť.