Prejsť na hlavný obsah

Červené žilky na tvári: Vieme, ako na ne!

21. 10. 2021

Notino

Čítanie na 4 minúty

Červenať sa chceme najlepšie len vo chvíli, keď k nám priletí nejaký pekný kompliment. Ale keď sa červená objavuje v tvári v podobe metličkových žiliek, asi by sme najradšej strčili hlavu do piesku. Červené žilky alebo kuperóza sa na pleti objavujú preto, lebo cievky strácajú pružnosť a stenčuje sa ich stena. Ako kuperóze predísť a ako žilky zredukovať, keď sa už raz objavia?

Prečo červené žilky v tvári vznikajú? 

Červené žilky na tvári sa najčastejšie objavujú v období, keď už pleť starne – spozornieť by sme teda mali, keď už máme sfúknutých 30 sviečok na torte. Steny ciev postupne strácajú prirodzenú pružnosť, cievky sa rozširujú a začnú praskať. Na tvári sa potom objavujú žilky, ktoré môžu tvoriť pavučiny, a môže ich sprevádzať začervenanie pleti. Na to, či a kedy nás kuperóza navštívi, má vplyv genetika, ale aj životný štýl. 

Čo môže stáť za tým, že sa červené žilky objavia?

  • Genetika – má niekto v rodine rozšírené žilky v tvári? Potom je väčšia pravdepodobnosť, že ich budete mať tiež.
  • Hormonálne zmeny – žilky sa môžu na tvári usadiť aj v období tehotenstva, v puberte či menopauze alebo napríklad vplyvom hormonálnej antikoncepcie.
  • Kožné ochorenia – rozšírené žilky na tvári bývajú spojené s ďalšími kožnými problémami, ako je napríklad ružovka alebo ekzém.
  • Slnečné žiarenie – a máme tu ďalší dôvod, prečo dbať na SPF ochranu celoročne.
  • Teplo a chlad – pleť náchylná na rozširovanie a praskanie žiliek nemá rada teplo, extrémny chlad alebo rýchle striedanie teplôt.
  • Pitie alkoholu a fajčenie 
  • Ďalšie vonkajšie vplyvy – napríklad pobyt v znečistenom prostredí.

 

Ako predísť vzniku červených žiliek? 

Ak si chcete poistiť krásnu pleť bez pavučiniek čo najdlhšie, skúste sa držať pár základných pravidiel a červenú budete mať na tvári len ako farbu rúžu! Ako na to?

  • Ak je vaša pleť citlivá práve na extrémne teploty, nevyhľadávajte často horúce kúpele, saunu, naparovacie zábaly, solárium alebo napríklad neschovávajte vychladené jade rollery v chladničke.
  • Pravidelne používajte kvalitné SPF prípravky, a to po celý rok.
  • Nedávajte si chemický ani mechanický peeling – na citlivejšiu pleť môžete skúsiť skôr jemný peeling na tvár, ako je enzymatický.
  • Skúste v jedálničku obmedziť potraviny, ktoré rozširujú cievky. Patria medzi ne pálivé jedlá, alkohol alebo napríklad káva.
  • Snažte sa čo najviac redukovať stres.
  • Dôležitá je aj pravidelná starostlivosť, čistenie pleti a samozrejme kvalitná kozmetika!

produkty

Ako na červené žilky v tvári

Aj keď sa vám už na tvári nejaká tá žilka „rozpije“, neznamená to koniec sveta. S dobrou životosprávou a kvalitnými produktmi by ste mali popraskané žilky na tvári aspoň zredukovať. 

Vyberajte medzi kozmetikou určenou pre citlivú pleť, potom sa sústreďte na váš typ pleti a venujte pozornosť aj hydratačným zložkám.

So začervenanou a citlivou pleťou si určite dobre poradí pleťový krém. Dopraje vám extra dávku hydratácie a dokáže tak predísť červenaniu a objaveniu žiliek. Rovnako kvalitné účinky bude mať na pleť krém na červené žilky na tvári FlosLek Laboratorium Dilated Capillaries

Ak máte výrazne citlivú pleť, vyskúšajte posilňujúci krém na popraskané žilky For Sensitive Skin značky Alcina s nechtíkom a pagaštanom konským, ktorý ju príjemne upokojí. 

Chcete krém, ktorý by sa okrem hydratácie a upokojenia postaral aj o ochranu pred slnkom? Potom sa vám aj vašej pleti určite zapáči Iwostin Capillin – pomáha predísť vzniku červených žiliek a vďaka zelenému pigmentu dokáže začervenanie opticky zredukovať hneď. 

 

Predísť červeným žilkám alebo ich zredukovať chce trochu trpezlivosti, ale určite to zvládnete!