Prejsť na hlavný obsah

Čo dlhujete vlasom po lete?

16. septembra 2022Notino
More, osviežujúce kúpele v rybníkoch alebo bazénoch… Túry na horách, výlety na bicykloch… Chill out! Ale to, čo ste si užívali, vám tak trochu devastovalo vlasy. Teraz im veľa dlhujete a je čas odškodniť ich štedrou dávkou pozornosti! Ako vyživiť a opraviť vlasy po lete?

Leto je pre vlasy drina
Slnko, more, chlórované bazény… To všetko vlasy v lete namáha a vysúša. Čiapky, klobúky, prilby na bicykel? Mechanické poškodenie vlasov je isté. Viac sa potíte a častejšie stojíte pod sprchou a umývate si aj vlasy. Lenže neopatrné umývanie narušuje prirodzený mikrobióm vlasovej pokožky. A nakoniec, kto sa v lete stará o životosprávu? Zmrzliny, kokteily, all inclusive… Nič, v čom by boli vitamíny a minerálne látky, ktoré by pomohli vyživovať vlasy.

Skrátiť alebo bojovať za krásne vlasy?
Sú šedivé, bez lesku, krepovité, oslabené, rozštiepené? Niet sa čo diviť, že sa vám to chce vzdať a rovno sa objednať na strihanie. A áno, niekedy je to dokonca to najmúdrejšie, čo môžete urobiť. „Niektoré vlasy sú po lete totiž také zničené, že im chýba takzvaná kutikula, vrchná šupinkovitá vrstva, ktorá je pri správnej starostlivosti zahladená a vlasy sa lesknú. Ale keď chýba? Potom nie je čo zahladzovať a jediným riešením sú nožnice!“ hovorí Ivana Pokorná z Kliniky estetickej medicíny Formocitas.

Kto nestrihá, vyživuje a ošetruje!
Na kaderníka to nevyzerá a chcete zachrániť, čo sa dá? Poďme začať tým, že rozlíšime starostlivosť o vlasové vlákna a starostlivosť o vlasovú pokožku. Pretože každá znamená niečo iné. 

  • Vlasová pokožka potrebuje výživu zvnútra
    „Vlasová pokožka je ako záhon, z ktorého vlasy rastú. A ak majú byť krásne, musia dostať výživu,“ konštatuje Ivana Pokorná. Preto do nákupného košíka patrí najprv zelenina, ovocie, kvasené mliečne výrobky, ryby, orechy a cereálie. Vyvážená strava. Pretože tá rozhoduje. Ak telu nič z toho nedodávate, tak si po minerálne látky siahne k vlasovej pokožke, ktorá je ich štedrým zdrojom.

„Telo by si ich mohlo brať z kostí a šliach, ale to by bolo životu nebezpečné. Zatiaľ čo to, že vám z nedostatku výživy vypadajú vlasy, vás neohrozí. Ale práve preto sú vypadávajúce vlasy, ak sa inak tešíte dobrému zdraviu, signálom, že musíte vo výžive pritlačiť, a to nielen po lete,“ varuje odborníčka. 

Pomôžu aj doplnky stravy pre vlasy. „Zásadné je magnézium, kalcium, selén, zinok, kremík, biotín a vitamíny A, B, C, D a E. Zabúdame aj na to, že niektoré vitamíny sú rozpustné v tukoch – A, D, E, K – a aby sa vstrebali, podporte ich omega-3 mastnými kyselinami. Spolu s omega-3 kyselinami nezabudnite ani na takzvané polyfenoly, ktoré vám popri potrebných omega-9 kyselinách ponúka olivový olej. Stačí jedna lyžica denne. Polyfenoly sú významne zastúpené aj vo vlašských orechoch, bobuľovinách alebo šupkách ovocných plodov,“ odporúča Ivana Pokorná s tým, že na zlepšenie si aj pri bezchybnej výžive a starostlivosti počkáte zhruba dva mesiace.

Čím podporíte rast nových zdravých vlasov?

Vlasová pokožka si zaslúži aj vonkajšiu starostlivosť
K vonkajšej starostlivosti o vlasovú pokožku patrí šampón! Lenže sa musí správne používať. „Šampón totiž nikdy nepatrí do dĺžok vlasov. Platí to hlavne pre dlhé a zničené slnkom alebo trebárs aj farbením. Úlohou šampónu je čistiť vlasovú pokožku a korienky od nahromadených rezíduí mazu, potu, solí a nečistôt. No ak ho votriete aj do dĺžok poškodených a vysušených vlasov, len skazu dokonáte, pretože šampón predsa odmasťuje,“ vysvetľuje Ivana Pokorná. 

AKO NA SPRÁVNE UMÝVANIE VLASOV?
• namočte vlasy po celej dĺžke
• pri korienkoch vlasov vtierajte malé množstvo šampónu do pokožky hlavy a potom ju jemne, ale intenzívne masírujte bruškami prstov (pozor na nechty) 
• keď šampón nepení: buď je ho málo, alebo sa na neho viažu tuky z pokožky hlavy

• ak chcete, aby penil, spláchnite ho a postup opakujte
• mokré vlasy „nešuchajte“, len ich opatrne „vytlačte“ do uteráka a zaviňte ich do neho

  • Vlasové vlákna si užijú masku a kondicionér

„Pri vlasových vláknach naprávame škody spôsobené predovšetkým mechanickým poškodením – už len tým, že na nich ležíte. A ešte k tomu si ich farbíte alebo vystavujete slnku. Mechanické poškodenie trápi hlavne dlhovlásky. Zatiaľ čo krátke vlasy sú mladé, pri dlhých sa dívate na vlasy staré trebárs päť, šesť rokov. A predstavte si, ako by za taký čas vyzerali vlákna vášho obľúbeného svetra, keby ste ho nosili denne, prali, farbili…,“ vysvetľuje Ivana Pokorná.

Navyše si mylne myslíme, že vlas môžeme dovyživiť ešte keď už odrástol. „Ale vlas je produkt bunkového delenia, keratinizovaný proteín, nič ním neprúdi. Preto vlasy nebolí, keď ich striháte, rovnako ako nechty.“

Maska podľa typu vlasov

Ako správne nanášať masku na vlasy? Po šampóne vezmite vlasovú masku podľa svojho typu vlasov. Keď si neviete rady, určite o ňu požiadajte kaderníka. „Ale neplatí, že čím dlhšie ju necháte, tým lepšie. Hlavne prvých pár aplikácií stačí minúta, dve a potom pridávajte, aby si vlasy zvykli. Nechať jemné a zničené vlasy pod maskou 15 minút znamená mať ich potom preťažené, teda uľahnuté. Veľa výživy vlasy zvládnu, až zosilnejú,“ hovorí Ivana Pokorná. 

Vlasové sérum, prosím!
Teraz pre zmenu urobíte pre vlasovú pokožku ešte jednu vec. Dáte jej vlasovú vodu či vlasové sérum, z ktorého si vezme ďalšiu výživu. Nanášajte podľa návodu a vyberajte podľa stavu pokožky hlavy. Opäť poradí kaderník, ešte lepšie dermatológ. 

Osvedčené séra na vlasy

A na záver kondicionér. Bezoplachový!
Teraz už zostáva naozaj posledný krok. Votrieť do dĺžok vlasov kondicionér. A najlepšie bezoplachový, aby vo vlasoch a pokožke zostali stopy celého predchádzajúceho procesu. 

Ktoré bezoplachové kondicionéry vyskúšať?

Toto všetko po lete dlhujete vlasom. A keď v starostlivosti vytrváte, postaráte sa aj o ich kvalitu a zdravie na budúcu sezónu!

Prečítajte si viac