Prejsť na hlavný obsah

Čo je to SPF a ako sa chrániť pred slnkom?

12. 5. 2022

Notino

Čítanie na 7 minút

Ochrana pleti pred slnkom je dnes alfou a omegou starostlivosti o pokožku. Čím viac budete o SPF vedieť, tým ľahšie sa vám budú vyberať nielen opaľovacie krémy. Dermatológovia upozorňujú, že opaľovací krém na tvár je už každodenná nevyhnutnosť.

Skratku „ SPF“ pozná každý, ale nie vždy sme si istí, ako prípravky na ochranu kože pred slnkom vyberať alebo používať. Čo to SPF vlastne je? Koľko opaľovacieho krému na celé telo potrebujem naniesť? A mám používať krém s SPF, ak ho už obsahuje make-up? Poďme sa pozrieť na všetko, čo by vás o SPF mohlo zaujímať. 

Aký význam má SPF?

Skratka SPF znamená Sun Protection Factor, teda „ochranný faktor“. Laicky povedané, je to meradlo, ktoré upozorňuje na čas, ako dlho sa môžete bezpečne vystaviť slnku. Ak viete, že sa spálite za 10 minút bez krému s SPF, vynásobte toto číslo číslom ochranného faktora na produkte. Napríklad: opaľovací krém s SPF 15 vynásobte číslom 10. 

Vyjde vám výsledok 150 minút. Práve tak dlho by ste mali byť chránení. Poludňajšie slnko je najsilnejšie v letných mesiacoch a do úvahy treba vziať aj oblačnosť a množstvo krému, ktoré použijete. Nezabudnite sa pred slnkom chrániť aj v miestnostiach, aute a blízko okien. Možno to znie neuveriteľne, ale cez okenné sklo preniká UVA žiarenie, ktoré spôsobuje starnutie pleti. 

Produkty

Aký je rozdiel medzi SPF 30 a SPF 50?

Prípravok s faktorom 10 ochráni pred UVB žiarením z 90 %, s faktorom 30 odfiltruje 97 % žiarenia a prípravok s faktorom 50 celých 98 % žiarenia UVB. Preto pri výbere vhodného prípravku zohľadnite potreby svojej pleti. Napríklad pre pleť s výraznou pigmentáciou je bezpečnejšie používať SPF 50. 

A ešte jedna vec: Medzi SPF 30 a 50 môžu byť veľké rozdiely v textúre, hlavne čo sa týka jednotlivých značiek. Ide hlavne o minerálne, ktoré bývajú spravidla ťažšie. Existujú však značky, ktoré si technologicky dokážu pohrať aj s týmto nedostatkom. 

Bezpečné opaľovanie

Podľa najnovších výskumov zaručuje denné používanie ochrany pred slnkom mladší vzhľad pokožky. Základom je vedieť, akú máte kožu, čo potrebuje a ako reaguje. Väčšinou každý z nás vie, či jeho pleť slnko znáša dobre alebo je citlivá a rýchlo sčervenie. Toto rýchle sčervenanie ukazuje moment, keď pokožka kričí: „chráň ma“. 

Je dobré opaľovať sa s rozumom, pleti dopriať krém s dostatočným ochranným faktorom a slniť sa postupne.

Doprajte pokožke čas. S vyšším ochranným faktorom sa síce opálite pomalšie, ale trvale. Časy, keď sme sa priamemu slnku vystavovali bez použitia krémov a hlavne nadlho, „aby sme sa rýchlejšie opálili“, sú našťastie dávno preč. Dnes vieme oveľa viac o ochrane pred slnkom a rizikách, ktoré so sebou opaľovanie prináša. 

Kedysi sa však ochrane nepripisoval taký význam a rakovina kože bola viac-menej neznámym pojmom. Nezodpovedné vystavovanie sa slnku bez ochrany môže totiž viesť až k tomuto druhu rakoviny a za posledné roky vzrástol jej výskyt niekoľkonásobne. Určitou prevenciou môže byť aj každoročná kontrola znamienok. 

Čo je to melanín a akú hrá rolu?

Melanín je pigment vyskytujúci sa v koži, vlasoch, dúhovke či sietnici a ochraňuje pokožku pred poškodením svetlom, teda UV žiarením. Jeho tvorbu v tele podporujú okrem iného aj zelené rastliny, preto si v lete neváhajte pridať do jedálnička šaláty, brokolicu a zelené zeleninové nápoje. 

Produkty

Úplne prvý opaľovací krém? Na ľadovec!

Fenomén SPF vyvinul jeden mladý švajčiarsky chemik. V roku 1938 sa totiž spálil na horách a na základe tejto nepríjemnosti sa rozhodol vymyslieť ochranný krém proti slnku. V roku 1944 jeho kolega použil určitý typ vazelíny na koži vojakov ako fyzickú bariéru proti slnku. Dali teda hlavy dohromady a namiešali prvý ochranný krém. Vznikol spojením vazelíny, kakaového masla a kokosového oleja a volal sa „Gletcher Creme“ – teda krém na ľadovec. 

Ako delíme UV filtre?

  • UVA – „A“ je skratkou pre „aging“. Spôsobuje starnutie pokožky, pigmentáciu a slnečné alergie. Aj keď slnko nevidíte, pôsobí rovnako, aj keď je zatiahnuté.
  • UVB – „B“ je skratkou pre „burning“. Zodpovedá za spálenie a opálenie kože.

Niektoré značky okrem klasických UV filtrov ponúkajú aj novodobé zložky, ktoré posilňujú úroveň ochrany pred slnkom. Súčasné opaľovacie krémy na tvár obsahujú aj aktívne látky typu niacínamid, vitamíny alebo kyselinu hyalurónovú. Výrobcovia si dobre uvedomujú, že ochranné krémy sa stávajú dennou pleťovou rutinou. 

Ako slnko pôsobí na pokožku?

Jedným z dôsledkov je starnutie pleti. Kolagénové a elastínové vlákna strácajú pružnosť. Ochabujú a pokožka potom vyzerá staršie. Ďalším nepríjemným dôsledkom je slnečná intolerancia. Svrbivé vyrážky, sčervenanie až pálenie, s ktorými má skúsenosti mnoho z nás. Ťažko sa rieši aj pigmentácia, ktorá je tiež výsledkom neprimeraného vystavenia slnku.

Viete, koľko opaľovacieho krému aplikovať?

Možno vás to prekvapí rovnako ako mňa, ale na celé telo potrebujeme množstvo veľkosti golfovej loptičky. Na tvár stačí množstvo na tri prsty. Nezabúdajte na uši, ľahko sa spália. Pokožka na nich je veľmi citlivá a často exponovaná.

Používanie SPF počas dňa by sa preto malo stať bežnou súčasťou dennej kozmetickej rutiny. Krém s SPF pritom zaraďujeme do ranného rituálu nakoniec. To znamená, že na denný krém ešte aplikujete krém s ochranou proti slnku. Výber krémov je dnes taký široký, že nájsť najvhodnejšiu textúru nebýva problém. Čím ľahšia textúra, tým príjemnejšie bude vrstvenie pleťových produktov.

Make-up obsahujúci SPF nenahradí používanie ochranného krému. Pozitívne však je, že vytvorí ďalšiu bariéru. Táto „druhá koža“ chráni mnohé ženy aj pred možnou pigmentáciou.

Nestačí používať denný krém s SPF?

Denný krém síce obsahuje určitú ochranu pleti pred slnkom, ale nedokáže úplne nahradiť samotný krém proti slnku. Nezabezpečí celodennú ochranu (ani ochranný krém s SPF 50 nemusí postačiť na celý deň). Hlavne keď pobývame vonku a sme vystavení silnému slnku. V takom prípade je vhodné SPF aplikovať znovu. 

Ako na to?

Opätovná aplikácia SPF znie zložito, ale nie je to žiadna veda. Pochopiteľne si nemusíte odličovať make-up a nanášať všetky prípravky znovu. Stačí trebárs použiť produkty vo forme spreja. Počas dňa mám Anthelios osviežujúci sprej na tvár proti lesku SPF 50 v kabelke a ľahko si ho aplikujem na make-up, keď treba.

Pri vode môžeme používať tónovacie ochranné krémy. Sčasti dokážu nahradiť make-up a poskytujú dokonalú ochranu. Bývajú dokonca aj vodoodolné, ale aj tak počítajte s tým, že vo vode sa časť ochrany môže zmyť. V takom prípade nanášam tónovací krém s SPF nanovo a pokojne aj na pôvodnú vrstvu. Do úvahy berte aj používanie uteráka, mechanické trenie dokáže ochranu pokožky narušiť tiež.

Doplnky výživy ako ochrana kože pred slnkom

Najznámejším výživovým doplnkom je betakarotén. Ak sa chystáte vystavovať slnku intenzívnejšie než bežne, pripravte si pokožku na zvýšený nápor UV žiarenia, napríklad pomocou GreenFood Nutrition Beta Caroten

Po pôsobení slnečného žiarenia totiž v koži vznikajú voľné radikály. Sú zodpovedné za už zmieňované starnutie pleti, ale aj za prekarcinogénne zmeny v bunkách. Betakarotén potláča negatívny vplyv a chráni pred spálením. Pokožke dodá vyššiu odolnosť. Myslite na to, hlavne ak máte citlivú pleť. 

SPF a deti

Bábätká slniečku nevystavujeme, ich pokožka ešte nemá schopnosť vlastnej ochrany. Je citlivá, ľahko sa spáli a prehreje. Deti chránime pred slnkom predovšetkým vhodnými odevmi, pri hrách vonku alebo vo vode je ideálne používať čo najvyššiu ochranu. Chodíte s deťmi často von? Majte poruke menšie balenie opaľovacieho krému na tvár.