Prejsť na hlavný obsah
Jarná depresia nie je jarná únava! V čom sa líši a ako si s ňou poradiť
13. 3. 2023Jana Potužníková
Čítanie na 5 minút
Jarná depresia. Prečo sa s ňou niektorí z nás stretávajú, navyše práve vtedy, keď väčšina planéty zažíva úľavu z nástupu slniečka a tepla? Funguje nejaká prevencia? A čo môže priebeh jarnej depresie zmierniť? Poradíme, čítajte ďalej.

Jarná depresia má svoje špecifiká

Jarná depresia spadá medzi sezónne depresie. Tie sprevádzajú niektorých ľudí len v určitom ročnom období. Určite poznáte tú zlú náladu, keď na jeseň ubúda svetla a začína byť chladno a sychravo... Ale okrem tej zimnej je tu práve aj atypická jarná a o jej presných príčinách sa zatiaľ skôr špekuluje.

Zažiť jarnú únavu ako dôsledok mesiacov bez slnka a čerstvej a výživnej stravy, ktorú v zime meníme za sladké a tučné jedlá, je bežné. Ale mať na jar depresiu? Z čoho? Zo slnka?  

Čo môže pomôcť pri prepadoch nálad a strese

Aké má jarná depresia príčiny?

Napodiv to môže byť naozaj zo slnka. Existujú medzi nami svetloplachí ľudia. Sú tu tí, ktorým vyhovuje introvertné pojatie zimných mesiacov a návrat spoločenského ruchu slnečných dní ich zasiahne ako trest. Tiež platí, že kým telo napríklad aj hormóny v zime produkovalo akosi lenivo, na jar je ako „nastrelené“ a blázni. Však viete, ako sa hovorí, že na všetkých lezie jar. A nie každý je na to stavaný.

Aký je rozdiel medzi jarnou depresiou a klasickou depresiou

Na rozdiel od bežného typu depresií možno u tej jarnej vysledovať práve sezónnosť. Súvisí napríklad s týždňom, keď rozkvitnú prvé snežienky, začne sa peľová sezóna alebo príde 1. máj, ktorý nenávidíte proste len preto, že všetci riešia lásku... Možno ste práve v jarných mesiacoch niekoho stratili? Aj to môže byť čriepok v mozaike príčin jarnej depresie. 

Každý fail sa počíta

 „Tiež si sčítame neúspechy z nedotiahnutých novoročných predsavzatí. A ignorujeme aj onú jarnú únavu. Aj keď nám ju telo signalizuje, nejdeme mu na pomoc, čím riskujeme oveľa hlbšiu nerovnováhu,“ vysvetľuje Karolína Kunftová, ktorá sa venuje naturopatii. To je odbor celostnej prírodnej medicíny kombinujúci nutričnú terapiu, odbornú diagnostiku a liečenie bylinkami.

Keď vám okrem nálady dochádza aj energia

Prevencia neexistuje?

  • Chcieť predísť jarnej depresii znamená vedieť, kto ste. „Treba vysledovať, či ide naozaj o sezónnu záležitosť, s akými mesiacmi je spojená alebo ktoré momenty jari sú najrizikovejšie,“ vysvetľuje Karolína Kunftová. A rozhodne vyhľadať odborníka – kouča, psychoterapeuta – a o všetkom sa porozprávať.
  • A až keď viete, môžete sa vhodne preventívne zachovať s vedomím, že na rozdiel od klasickej depresie má jarná výhodu v tom, že zmizne. „Už fakt, že viete, že poznáte svojho pomyselného nepriateľa, je veľká úľava,“ pokračuje odborníčka. A ako môžete ľahšie prečkať obdobie, než jarná depresia odznie?

Viete, že odborníci o sezónnych depresiách všeobecne hovoria ako o takzvaných sezónnych afektívnych poruchách – Seasonal Affective Disorder so skratkou SAD, čo trefne poukazuje na anglické slovo „smutný“.

Naturopatka Karolína Kunftová odporúča:

  1. Chystajte si čo najfarebnejšie taniere so stravou bohatou na vlákninu. Pestrosť stravy sa postará o pestrú paletu vitamínov a minerálnych látok, vláknina vyživí črevný mikrobióm, ktorý je až z 80 % producentom serotonínu, hormónu dobrej nálady.
  2. Choďte von. Za každého počasia. Japonské štúdie preukázali, že už polhodinka v prírode dokáže o 40 % znížiť tvorbu stresových hormónov adrenalínu a kortizolu. Celkovo pridajte fyzickú aktivitu od prechádzok, hrabania sa v zemi až po sex. 
  3. Zamerajte sa na adaptogény. Pretože tie nám pomáhajú adaptovať sa na náročné situácie aj vonkajšie prostredie. A najlepšie z nich sú nootropiká, s ktorými bude v kondícii celá nervová sústava!
  4. Skúste terapiu svetlom a zožeňte si panely červeného svetla, ktoré priaznivo ovplyvňuje náladu.
  5. Skúmajte, vďaka čomu okrem mikrobiómu telo ešte vyrába hormóny dobrej nálady. Je to trebárs aminokyselina L-tryptofán, ktorá sa preklápa nielen do serotonínu, ale večer aj do melatonínu, teda dokáže podporiť dobré spanie. Môžete ju získať z doplnkov stravy, ale aj morčacieho mäsa, vajíčok, orechov… A aby L-tryptofán naozaj fungoval, potrebuje ešte B-komplex
  6. A čo bylinky pre lepšiu náladu? Najlepší je ľubovník, ale do toho sa nepúšťajte bez konzultácie s lekárom. Na to má dosť kontraindikácií. Veľa môžete vyťažiť z rakytníka, železníka, chmeľu, mučenky, medovky. To keď sa chcete upokojiť. A na dopoludnie, na energiu, sa hodí rhodiola, indický ženšen, sibírsky ženšen, gotu kola.
  7. Inšpirujte sa juhoamerickou energetickou medicínou, ktorá hovorí, že každá farba má svoje svetelné frekvencie, ktoré citeľne pôsobia na ľudský organizmus. Na jarné depresie sa hodia žlté, oranžové alebo jasnozelené potraviny
  8. A starostlivosť o psychiku? Akokoľvek sa odporúčajú meditácie, pri depresiách buďte s nimi opatrní. Miesto toho si vytvorte systém drobných radostí. Púšťajte si komédie, vtipné videá, pobavte sa s priateľmi, objímajte tých, čo máte radi...

Týka sa jarná depresia priamo vás? Uvidíte, čoskoro bude zase dobre. Keď nič iného, má tú výhodu, že postupne naozaj odznie. A keď to o nej dopredu viete, zvláda sa zase o niečo ľahšie. Držíme palce!

Prečítajte si viac