Fialové šampóny: Ako skutočne fungujú?

15. septembra 2021Notino
Ak máte blond vlasy, fialové či silver šampóny vám určite nemusíme predstavovať. Ich úlohou je totiž vyťahovať teplé tóny, ktoré sa vo vlasoch vyskytujú prirodzene a aj pri pravidelnej starostlivosti sa vracajú ako bumerang. Viete, na akom princípe tieto šampóny pracujú, kedy je vhodné ich používať a kedy nie? Hneď vám to prezradíme. A samozrejme sme pre vás našli aj tie najlepšie z najlepších šampónov na blond vlasy!

Prečo vôbec vlasy žltnú? 

Keď si predstavíme nevzhľadnú žltú, asi nám hlavou preletí nejaký po domácky urobený blond pokus. Vedeli ste ale, že teplé tóny tvoria základ všetkých farieb vlasov? Či už máte tmavšie alebo svetlé, pri procese odfarbovania sa vám ukážu. V prípade blond ide o výraznejšiu žltú a keď máte tmavšie vlasy, odtiene idú skôr doryšava. Práve preto kaderníci vždy používajú prípravok na neutralizáciu teplých tónov. 

Aj keď od kaderníka odchádzate s perfektnou studenou blond, teplé odtiene sa časom začnú objavovať znova. Je to prirodzený proces, ktorému však veľmi „pomáha“ slnko, chlór, smog alebo napríklad slaná voda. Práve preto treba udržovať krásnu blond hrivu pomocou strieborného šampónu.

Na čo je silver šampón a ako funguje 

Prečo používať fialový šampón na blond vlasy? Práve kvôli fialovým pigmentom. Dokáže s nimi „zrušiť“ nechcené žlté tóny a je ideálnym prípravkom pre blond alebo šedé vlasy, melír, ombré alebo napríklad balayage. Fialová a žltá stoja vo farebnom spektre proti sebe, a preto sa dokážu navzájom neutralizovať. Je teda ideálnym šampónom na žlté tóny, na iné vám bohužiaľ pravdepodobne nezaberie. 

Pred použitím majte na pamäti, že šampón pre blond vlasy nie je klasický ošetrujúci produkt. Nechajte ho preto odviesť dobrú prácu s farebnými tónmi a po jeho vymytí použite ešte šampón, kondicionér alebo masku so starostlivosťou na mieru – samozrejme podľa toho, čo vaše vlasy práve potrebujú. Aj ten najlepší fialový šampón by totiž sám osebe vlasy zbytočne vysušoval a mohli by sa začať viac lámať. 

Kedy šampón proti žltým tónom potrebujete?

  • Keď máte blond farbu vlasov – nezáleží na tom, či ste blond od prírody alebo nie.
  • Máte na hlave trendy silver farbu? Potom je tento šampón na údržbu samozrejmosťou.
  • Určite si ho budete chváliť aj ako šampón na melírované vlasy – vytiahne vám krásne svetlú farbu melírovaných prameňov.
  • Silver prípravky sa hodia, keď už máte šediny. Aj prirodzene šedé vlasy majú totiž tendenciu žltnúť. Ak si ich už nechcete farbiť, silver šampón na vlasy vám pomôže zbaviť sa aspoň týchto teplých odtieňov.
  • A čo používanie fialového šampónu na hnedé vlasy? To je dosť ťažká otázka a každý kaderník vám na ňu asi odpovie inak. Tmavá farba na vlasy sa tiež môže vymývať do teplých tónov, ale nie je zaručené, že vám v tomto prípade bude fialový šampón na vlasoch fungovať. Skrátka, kým to nevyskúšate, výsledok nezistíte.

Ako používať silver šampón

Pred nanesením fialového šampónu vlasy opláchnite, najlepšie teplejšou vodou, aby ste tak uľahčili vstrebanie fialových pigmentov. Vlažná voda totiž rozšíri vlasové póry. Ak si vlasy umývate po dlhšom čase, urobte prvé kolo klasickým čistiacim šampónom. Až potom si vezmite ten fialový, ktorý hneď neoplachujte, ale nechajte pôsobiť 3 až 5 minút. Dĺžka pôsobenia ale samozrejme závisí od konkrétneho produktu, typu vlasov a od vášho vysnívaného odtieňa. 

produkty

Tipy na najlepšie fialové šampóny

S čistením vlasov aj s vytiahnutím žltých tónov vám skvele pomôže L’Oréal Professionnel Serie Expert Silver. Vďaka obsahu magnézia a aminokyselín navyše vlasy posilní a krásne zjemní. 

Keďže blond hriva potrebuje aj poriadnu dávku hydratácie, nemali by vám uniknúť ani najlepšie silver šampóny ako Matrix Total Results So SilverWella Professionals SP Silver Blond alebo napríklad Alcina Color Silver.

A keď hľadáte ideálnu kombináciu, ktorá si zvládne poradiť so žltými tónmi a zároveň je prírodná? Jasné, že o takej vieme. Syoss Blonde & Silver vám zaručí hebké a lesklé vlasy a mal by vám navyše pomôcť s ľahším rozčesávaním. 

Ešte silnejší účinok fialového šampónu na vlasy

Chcete dať studenej blond poriadne grády? Doplňte šampón nejakým ďalším prípravkom, ako je fialový kondicionér alebo maska. 

Ak vaše vlasy potrebujú trochu viac regenerácie, vyskúšajte fialovú masku na blond vlasy Kallos Silver Reflex s keratínom. Pre dôkladnú hydratáciu je tu skvelá vegánska maska Maria Nila Sheer Silver

Masku naneste na vlhké, uterákom mierne osušené vlasy. Nechajte pôsobiť cca 5 minút, pre ešte silnejší efekt pokojne aj 10 minút. Ale pozor! Ak necháte masku na vlasoch veľmi dlho, môže sa stať, že vám chytia do fialova. Nie je to žiadna tragédia, fialové pigmenty sa za chvíľu vymyjú, ale predsa len je to trošku rozdiel oproti vytúženej studenej blond. 

TIP: Extra silný efekt (keď chcete napríklad stiahnuť vlasy naozaj do strieborna) dosiahnete, keď šampón použijete ako zábal na suché vlasy. Naneste ho do dlaní a až potom rovnomerne do vlasov. Nechajte ho pôsobiť okolo 15 minút a potom vlasy umyte tak, ako ste zvyknutí – teda klasickým šampónom a kondicionérom. Aj v tomto prípade by ste si mali dávať pozor na nechcený fialový výsledok, takže čas pôsobenia je naozaj orientačný a mali by ste ho skôr odpozorovať podľa toho, aký silný efekt má váš strieborný šampón na vlasy.

Tak čo, ktorý fialový šampón na vlasy bude mať tú česť vrátiť vám krásnu studenú blond?

Prečítajte si viac