Prejsť na hlavný obsah
Všetko najlepšie, milé ženy! Dajte (si) darček, ktorý má zmysel
5. 3. 2023Jana Uhlířová
Čítanie na 5 minút
Marec sa nesie v znamení osláv nežného pohlavia. A keďže neha a krása idú ruka v ruke so zdravím, v Notine sme spojili sily s neziskovkou Loono a v rámci Medzinárodného dňa žien sme sa rozhodli pomôcť šíriť veľmi dôležité informácie. Vznikol tak Notino Beauty Box – Girl Talk, špeciálna dobročinná edícia k MDŽ venovaná osvete.

Medzinárodný deň žien nemusí byť len oslavou ženskosti. A to „len“ myslíme samozrejme v úvodzovkách. Možno by tento rok mohol slúžiť aj na zamyslenie nad tým, čo môžeme urobiť nielen pre fyzickú krásu, ale aj pre svoje zdravie. Notino v spolupráci s Loono prepojilo práve krásu so zdravím v projekte, ktorý pomáha dbať o zdravie a starať sa o seba a svojich blízkych.

Ženy ženám 

Notino Beauty Box – Girl Talk je plný skvelých kozmetických vychytávok a navyše sa v priloženom letáčiku dozviete, ako na samovyšetrenie prsníkov. Nebojte sa toho a nájdite si chvíľku pre seba a svoje zdravie. A až budete mať hotovo, rozšírte si obzory novými beauty radosťami. Poteší vás trebárs dlhotrvajúci rúž theBalm Meet Matt(e) Hughe, krém Helena Rubinstein Re-Plasty Age Recovery, parfumovaná voda Issey Miyake, krém na ruky Moroccanoil Body alebo kozmetická taštička Notino.

Marcový Beauty Box obsahuje produkty v hodnote 160 €, primárne produkty značiek založených ženami. Celých štyridsať percent z celkových predajov venuje Notino organizácii Loono, ktorá sa snaží šíriť osvetu v rámci prevencie závažných chorôb. 

Keďže sme firma, ktorej klientela je prevažne ženská, dáva zmysel, aby sme sa starali nielen o seba, ale aj o ostatné ženy. Súčasťou projektu je aj fotenie s ambasádorkami, edukačný livestream, rozvírenie diskusie a zvýšenie povedomia o tejto téme. Ak budú na spoluprácu dobré ohlasy, určite ju zopakujeme, a to trebárs ešte vo väčšom meradle,“ popisuje spoluprácu s Loono Nikola Forštová, projektová manažérka v spoločnosti Notino.

Kedy ste si naposledy siahli na prsia?

Hanbíte sa vyšetriť si prsia sama, bojíte sa alebo si hovoríte, že sa vás to netýka? Samovyšetrenie je dôležité pre všetky ženy a čím skôr s ním začnete, tým lepšie. „Povedomie o prevencii sa zlepšuje veľmi pomaly. Prevencia je dôležitá v každom veku a na svoje zdravie treba myslieť včas,“ pripomína Daniela Clark, account managerka v neziskovej organizácii Loono. 

Na bezplatnú preventívnu screeningovú mamografiu má nárok každá žena od 40. roku, a to v dvojročných intervaloch. Podmienkou je žiadanka od ambulantného gynekológa či praktického lekára. Ako samoplatca môžete ísť pred týmto rokom ako na mamograf, tak aj na ultrazvuk. 

Ženy totiž väčšinou nepočítajú s tým, že by ich mohla rakovina prsníka postihnúť takto skoro. „Do štyridsiatich rokov nie je preventívny program hradený poisťovňou, a preto je dôležité robiť každý mesiac samovyšetrenie, pretože pomôže odhaliť čokoľvek abnormálne v prsiach a tým vám aj trebárs zachrániť život,“ upozorňuje Daniela Clark.

Vyvraciame rozšírené mýty 

Na preventívne vyšetrenie by ste mali zamieriť aj v prípade, že sa rakovina prsníka objavila v rodine. Rolu hrá aj životný štýl. „Udržujte si ideálnu hmotnosť, vyhýbajte sa obezite, nefajčite, obmedzte alkohol, jedzte pestro a pohybujte sa,“ odporúča Daniela Clark. A ako je to s rozšíreným mýtom o používaní antiperspirantov a riziku rakoviny? „Pri užívaní antiperspirantov žiadna štúdia spojitosť s rakovinou prsníka nepotvrdila,“ vysvetľuje Daniela Clark.

Neexistuje ani štúdia, ktorá by potvrdzovala súvislosť medzi tesnými podprsenkami a vznikom rakoviny. „No ak pravidelne nosíme tesné oblečenie, stresujeme tkanivo pod ním a môžeme utláčať krvné a lymfatické cievy. Zhoršuje sa tak odtok metabolických splodín,“ dodáva.

A teraz to najdôležitejšie – ako na samovyšetrenie prsníkov

Prsia si prehmatávajte aspoň raz mesačne, ideálne 5. až 10. deň od začiatku menštruácie. Najprv je nutné si prsia prezrieť. Sú rovnaké ako minule? Neobjavili sa od minula zmeny kože, tvaru pŕs alebo bradaviek, či výtok z bradaviek? Nezmenila sa ich veľkosť? Následne sa pristupuje k pohmatovej časti.

V tridsiatich percentách prípadov nález v prsiach objaví partner.

Najlepšie je pri samovyšetrení použiť tri prsty naplocho a postupovať krúživými pohybmi. Najprv zakrúžte povrchovo, potom trošku do hĺbky. Ľavou rukou prehmatávajte pravý prsník a naopak. Dôležité je prehmatať celú oblasť od podpazušia až po podprsenkovú ryhu a ďalej nahor až ku kľúčnej kosti.

„Ak objavíte niečo podozrivé, nehanbite sa, nehľadajte rady na internete, ale konajte. Ihneď kontaktujte praktického lekára alebo gynekológa. Ten vás pošle na prehliadku do akreditovaného mamocentra.

Prečítajte si viac