Prejsť na hlavný obsah

Ako sa starať o detskú pleť a pokožku. Od bábätka až po pubertu

27. 5. 2024

Iva Davies

Čítanie na 5 minút

Ak si prajete, aby si jemná pokožka vašich detí zachovala zdravie a vitalitu, musíte jej venovať špeciálnu pozornosť. Dôslednou správnou starostlivosťou, ktorá zodpovedá veku dieťaťa, môžete predísť rôznym problémom, ako je trebárs podráždenie alebo niektoré prejavy alergie.

U malých detí ešte máte pod kontrolou, čím sa mažú, a výber produktov môžete ľahko ovplyvniť. Ale len čo teenageri získajú prístup k sociálnym sieťam a skincare trendom, rýchlo sa môže stať, že od vás budú vyžadovať retinol alebo tonikum s kyselinou. Ako by ste sa mali starať o pokožku vašich detí podľa veku?

Novorodenci a batoľatá

Aj keď nákupy kozmetiky pre vaše milované bábätko sú iste veľmi lákavé, vedzte, že novorodeniatko nepotrebuje vôbec nič. Jeho pokožka je tenšia a priepustnejšia než pokožka dospelého, preto je hneď po pôrode chránená mazom. 

„Ideálne je teda s prvým kúpeľom počkať aspoň dvadsaťštyri hodín po pôrode a potom šetrne umyť,“ odporúča dermatologička MUDr. Lucie Rajská. A aj ďalej stačí kúpať raz za 2 až 3 dni v čistej vode. Ostatné dni použite na umytie vlhký uteráčik alebo plienku a utrite zadoček a všetky záhyby. 

„Bábätká nemusíte mazať po každom kúpeli, stačí trebárs raz za týždeň detskými telovými krémami či olejmi určenými špeciálne na ich pokožku,“ hovorí dermatologička.

Ak sa bábätku objavia zapareniny, najlepšie je zadoček umyť čistou vodou, opatrne osušiť mäkučkým uterákom a nechať na vzduchu úplne uschnúť. Až potom naneste vrstvu krému proti zapareninám

Do šiestich mesiacov by ste bábätká vôbec nemali vystavovať slnečnému žiareniu. Aj potom je dobré používať rôzne body alebo tričká s UV ochranou, ktoré zakryjú celé telo, a krém s SPF môžete nanášať len na tvár. 

Minimalistickým bábätkám postačí

Deti 3 – 8 rokov

Ani u trošku väčších detí netreba používať tony kozmetiky. Postačí jemný sprchový gél alebo olej určený pre túto vekovú kategóriu a ak dieťatko nemá extrémne citlivú pleť, určite mu môžete urobiť radosť penou do kúpeľa. Môžete pridať šampón na detské vlásky a v prípade potreby aj detské telové mlieko alebo detský pleťový krém

Ak dieťatko bojuje s ekzémom, všetku starostlivosť najprv konzultujte s pediatrom alebo dermatológom a na premazávanie a hojenie vyskúšajte špeciálnu dermatokozmetiku určenú priamo na atopický ekzém.

Aj v takomto útlom veku treba myslieť na slnečnú ochranu. Len čo vyrážate von, nebojte sa potomka namazať všade, kde mu z oblečenia vykukuje pokožka. Použite špeciálnu SPF ochranu pre deti a prihoďte klobúk alebo šiltovku a slnečné okuliare. 

Deti sa v kúpeľni vyzabávajú

Deti 9 – 11 rokov

V tomto veku začína kozmetika deti zaujímať. Síce ich spravidla netrápia žiadne problémy s pleťou, ale vplyv sociálnych sietí sa začína prejavovať. Naučte ich rituál starostlivosti o pleť, ktorého súčasťou by malo byť ranné a večerné čistenie tváre, hydratácia a slnečná ochrana

Na umývanie tváre stačí čistiaci gél alebo čistiaca pena. „Opäť voľte šetrné prípravky, ktoré zbytočne nebudú vysušovať, jemne rozpustia nečistoty aj maz a pokožku krásne vyčistia a hydratujú,“ vysvetľuje dermatologička. Zvoľte ľahké nekomedogénne krémy, ktoré sadnú ich typu pleti. Ráno ešte pridajte krém s ochranným faktorom, či je teplo, či zima.

Tesne pred pubertou urobí radosť

Puberťáci

Dostávame sa do fázy, keď už deti bývajú ovplyvnené nielen sociálnymi sieťami, ale aj kamarátmi. Navyše dochádza k hormonálnym zmenám, pleť sa môže mastiť a začínajú sa objavovať prvé vyrážky. Vysvetlite im, že sa stále nič nemá preháňať, a poraďte vhodnú starostlivosť. Aká to je?

Teenageri by mali pokračovať vo zvolenej rutine čisteniahydratácieSPF. Dermatologička zároveň odporúča pri problémoch s akné pridať produkty s kyselinou salicylovou alebo glykolovou v šetrnej koncentrácii. Pleť vyčistí naozaj do hĺbky. Ak už riešia aj make-up, treba myslieť aj na dokonalé večerné odlíčenie

Najlepšie opaľovacie krémy pre deti

„U chlapcov je dôležité dôsledne dbať nielen o pleť tváre, ale aj o pokožku na hrudi a chrbte, kde sa tiež veľmi mastí a akné vzniká aj tam,“ radí dermatologička Lucie Rajská.

Celkovo je dôležité pleť zbytočne nepresušovať, zvykne potom suchosť kompenzovať ďalšou nadmernou tvorbou mazu, čo pri pleti so sklonmi k akné môže viesť k veľkému zhoršeniu. Určite je však vždy vhodná konzultácia s dermatológom. Čím skôr sa deti naučia systematicky sa starať o pleť, tým lepšie pre ne. Uchovajú si ju zdravú a žiarivú celý život. A to chcete!