Prejsť na hlavný obsah

Tipy od kaderníčky: Ako má vyzerať ideálna letná starostlivosť o vlasy?

21. 7. 2023

Jana Potužníková

Čítanie na 5 minút

Kým my leto milujeme, vlasy trpia pod paľbou slnka, namáčaním v mori, bazénoch a nedostatkom času na obvyklú starostlivosť. Čo s tým? Máme pre vás rady priamo od kaderníčky, ako na starostlivosť o vlasy pri mori aj bazéne, aby boli krásne aj na konci prázdnin!

Čo sa deje s vlasmi v lete?

  • Chlór rozpúšťa kožný maz na pokožke a vo vlase sa dokáže naviazať na keratín. Následná chemická reakcia vlasy vysušuje a oslabuje. Nehovoriac o odmasťovaní vlasovej pokožky.
  • Morská voda a obsiahnutá morská soľ by vlastne bola pre vlasy dobrá správa, dokáže im doplniť minerálne látky. Lenže keď sa k dvojici morská voda a vlasy pridá ešte vietor a do toho pôsobenie slnečného UV žiarenia, znovu dochádza k dehydratácii a vlasy sa môžu viac lámať.
  • Slnečné lúče pochopiteľne vysušujú, ale hlavne nechránené vlasy bombardujú UV žiarením, ktoré oslabuje vlasový proteín, keratín, a tým aj samotné vlasy.

A keď sa spoja všetky tri elementy dohromady, bez správnej starostlivosti po dovolenke si koledujete o neplánovaný radikálny zostrih. Netúžite po strihaní? Starajte sa. A ako?

Vyživujte vlasy zvnútra a chráňte zvonka

„Už pred letom vlasy zásobte výživou zvnútra. Možnosťou sú doplnky stravy v podobe biotínu a keratínu. Skvelý je aj zinokselén, vitamíny skupiny B. U kaderníka požiadajte o intenzívnu hydratáciu a výživu vlasov prostredníctvom profesionálnej kaderníckej kozmetiky,“ odporúča kaderníčka Magda Kunešová.

Najlepšia slnečná vlasová kozmetika

Leto patrí aj špeciálnej slnečnej vlasovej kozmetike. „Šampón a kondicionér sú aj so slnečnou maskou základ, ale kúpte si aj spreje na ochranu vlasov pred slnkom, respektíve UV žiarením. Naozaj účinne ochránia vlasy pred slnkom a môžete ich používať do vlhkých aj suchých vlasov opakovane počas dňa,“ pokračuje kaderníčka, podľa ktorej mnohí z nás „doplatia“ na pocit, že vlasy sa predsa spáliť slnkom nemôžu. Môžu. Len to na rozdiel od spálenia pokožky necítime. A zmienený sprej na ochranu vlasov je niečo ako opaľovák na vlasy!

TIP NAVYŠE: 

Skúste slaný sprej na vlasy. Je to vlastne jednoduchý stylingový prostriedok (urobíte s ním super lážo-plážo vlny a tak trochu wet look), ktorý vlasy dopuje minerálnymi látkami a fixuje. U vlnitých vlasov zvýrazní ich prirodzenú štruktúru. 

Klobúk, opaľovací krém a kokosový olej 

Chrániť však treba aj vlasovú pokožku. „Kúpte si klobúk alebo trendy šiltovku. To platí hlavne pri športe, keď si mnohí z nás zopnú vlasy, vytvoria elegantnú cestičku a tú si bez pokrývky hlavy stopercentne spália. Ak nechcete nič nosiť na hlave, tak práve tú uhladenú cestičku premažte pred športovaním krémom na opaľovanie,“ odporúča Magda Kunešová. 

A ak chcete ešte špeciálny tip na ochranu vlasov pri mori, votrite do nich kokosový olej, zapleťte do vrkoča a nechajte tak celý deň. „Vlasy sa obalia olejom, nasajú si z neho výživné látky a vy ich uchránite…“ dodáva kaderníčka. Keby vám vadil „pocit mastnoty“, ošetrite aspoň končeky. Opäť kokosovým alebo pokojne arganovým olejom.

Len čo potom vlasy osprchujete a ošetríte slnečnou vlasovou kozmetikou, nechajte ich pokojne voľne preschnúť. „Jemným vlasom to občas tak veľmi nevadí, preschnú hneď, ale ak máte husté vlasy, ktoré budú niekoľko hodín vlhké, zvyšuje sa riziko, že sa na tej stále mierne vlhkej pokožke hlavy začnú množiť mikróby a vytvárať základy plesne,“ vysvetľuje Magda Kunešová zásadný význam suchej pokožky.

Letný vlasový styling a starostlivosť

Zvláštne varovanie pre blondínky

Množstvo prípravku dávkujte vlasom aj podľa ich farby. Odtieň vybledne na slnku trochu všetkým. Ale najnáročnejšie to majú v lete prirodzene blond vlasy rovnako ako odfarbené a melírované (namáhajú ich už samotné chemické procesy farbenia).

Navyše práve blond vlasy niekedy na dovolenke nepochopiteľne „zozelenejú“. „A my si to mylne spájame s chlórom, ale pravdou je, že niektoré bazény používajú ešte tzv. modrú skalicu, tá reaguje s meďou usadenou vo vlasoch a tie potom chytajú zelené odtiene,“ konštatuje Magda Kunešová. 

A ak si plánujete oživiť blond odtiene práve pred dovolenkou, tak to určite nerobte. Farbenie pred dovolenkou pri mori celkovo nie je dobrý nápad. Počkajte až po návrate, už len preto, že po dovolenke je dobré objednať sa na následnú starostlivosť o namáhané vlasy. „Kaderník môže vlasy hĺbkovo hydratovať, doplniť im keratín, poradiť si s úbytkom lipidov… a až potom má zmysel uzdravené, dosýtené vlasy strihať či farbiť,“ uzatvára Magda Kunešová. 

To by sme mali. O starostlivosti o vlasy v lete viete, čo potrebujete. Zostáva si leto poriadne užiť. Tak krásnu dovolenku!