Prejsť na hlavný obsah

Make-up manuál: Ako si vybrať správny odtieň make-upu?

22. 3. 2019

Notino

Čítanie na 4 minúty

Vybrať si make-up je jedna z najťažších kozmetických disciplín ever. Mal by vám sadnúť tak, že ho nebude vidno, a ľudia vám budú chváliť namiesto líčenia jednoducho len bezchybne vyzerajúcu pleť. Ako si vybrať najlepší make-up? A zvládnete to aj online?

V čase smartfónov by sa logicky ponúkalo jednoduché riešenie: stiahnuť si appku, ktorá vám pomocou fotiek, napr. zo sociálnych sietí alebo z aktuálne snímanej tváre, pomôže make-up (foundation) vybrať. A pravda je, že pár aplikácií takého typu tu naozaj bolo. Ale už nie je.

Ak na nejakú narazíte, tak na aplikáciu konkrétnej značky (Oriflame, L´Oréal…), ktoré vám odporučia svoje make-upy. A napriek tomu, že to vyzerá božsky, je potrebné brať výsledok analýzy len orientačne. Pretože každý telefón, fotoaparát alebo tablet má inú optiku, inú kalibráciu, vy zakaždým stojíte v inom svetle atď. Nehovoriac o tom, že pre finálny výber make-upu si potrebujete doslova obchytať aj textúru make-upu, mieru krytia make-upu alebo jeho oteruvzdornosť.

Jediné, na čo sa môžete naozaj spoľahnúť, sú vaše oči, denné svetlo, správne miesto, na ktorom make-up otestujete, a predovšetkým tzv. podtón pleti, ktorý v tom všetkom hrá možno úplne najväčšiu rolu. S výberom sa neponáhľajte, a keď budete hľadať správny odtieň make-upu, dodržte tri nasledujúce kroky.

Ako vybrať odtieň make-upu – základné pravidlá:

1. Make-up skúšajte na dennom svetle

  • Žiarivky ukazujú odtieň make-upu doslova v inom svetle. Neriskujte skreslenie a vzorky make-upu skúšajte pri prirodzenom svetle.

2. Make-up testujte na správnom mieste

Neskúšajte ho ani na zápästí, ani na chrbte ruky, ale vždy na hrane tváre. Od spodnej časti tváre cez čeľusť až na krk urobte tri prúžky. Jeden make-upom, ktorého farba je podľa vás najbližšia tej vašej osudovej, a potom o odtieň svetlejšiu a o odtieň tmavšiu. Na dennom svetle potom vyberte. A možno budete veľmi prekvapená!

3. Určte podtón pleti

  • Pred voľbou vzoriek a testovaním však najprv znovu na dennom svetle zvoľte tzv. podtón pleti. Ten je stály po celý rok, nezávisí od aktuálnej farby pokožky, ale ako cez ňu presvitá. Pre výber správneho odtieňa make-upu je najzásadnejší, môže vám pomôcť, aby ste nemali príliš oranžovú alebo príliš ružovú tvár, môže vám nájsť skutočne tú vašu farbu make-upu.
  • Studený podtón pleti má vaša pokožka vtedy, ak na dennom svetle prechádza do porcelánovej, ružovkastej či modrastej farby. Slušia jej strieborné šperky, a keď sa pozriete na žilky na zápästí, nesú sa v modrastých, fialových či zelenkastých odtieňoch. Make-upy mávajú označenie C (Cold) a sú skôr také… „porcelánové“.
  • Teplý podtón pleti miluje zlaté kovy a na svetle má pleť s týmto podtónom skôr žlté, broskyňové či mierne oranžové farby. Žilky na zápästí sú zelené až olivovozelené. A ideálny pre vás bude make-up, ktorý k číslu pridáva písmenko W (Warm) – sú obvykle viac do oranžova.
  • Neutrálny podtón má pleť, ktorá znesie striebro aj zlato, na slnku vyzerá skôr do zelenkava, samotná pokožka je najskôr olivová a žilky na zápästí hrajú zelenomodrou… Pokiaľ sa spoznávate, tak pre vás platí, že si vyberáte make-up s písmenkom N (Neutral).


 

Skvelé značenie podľa podtónu má YSL a jeho dlhotrvajúci make-up Encre de Peau All Hours Foundation, kde nájdete napr. odtieň Ivory, Cool Ivory i Warm Ivory… Písmenká pridáva aj L’Oréal Paris True Match, Esteé Lauder (napr. Double Wear Maximum Cover, ktorý použijete na tvár aj celé telo, alebo ich dlhotrvajúci Double Wear Stay-In-Place).

Veľmi ľahko si podľa podtónu vyberiete aj pri značke MAC, medzi make-upmi MAC Studio, ktoré sú extrémne ľahké a použiteľné opäť na celé telo. A keby vám táto ponuka zatiaľ nestačila, prejdite si celú našu sekciu make-up! Ale s objednávkou možno ešte chvíľku počkajte. V budúcom diele Make-up manuálu si povieme, ako vyberať textúru make-upu aj akú mieru krytia oceníte s ohľadom na svoj vek alebo typ pleti!

Najpredávanejšie foundation makeupy