Prejsť na hlavný obsah

Minerálny či chemický – to je otázka. Orientujete sa v SPF filtroch?

13. mája 2022Notino
Všetci milujeme hrejivé slnečné lúče. Sú blahodarným zdrojom príjemného tepla, dobrej nálady a vitamínu D. Nesmieme však zabúdať ani na negatívne vplyvy, ktoré spolu s nimi cez narušenú ozónovú vrstvu dopadajú na naše hlavy. Ako účinnú prevenciu pred kožnými chorobami, vráskami a pigmentovými škvrnami rozhodne odporúčam zaradiť do svojej každodennej rutiny prípravky so slnečnou ochranou. A to nielen v lete!

Pri bližšom objavovaní sveta SPF sa stretneme s pojmami ako chemický, minerálny alebo fyzický filter. Aký je medzi nimi rozdiel? A je niektorý z nich lepší než iný? Aby som vám zamotala hlavy ešte o trochu viac, poďme si objasniť presné označenia opaľovacích filtrov.

Minerálny filter, známy aj ako fyzický, by sme pre jeho obsah založený na oxide zinočnatom alebo titaničitom mohli pomenovať tiež ako anorganický filter. Druhú skupinu ochranných filtrov, založenú na báze uhlíkových reťazcov a ďalších chemických zlúčenín, tvoria filtre organické – hovorí sa im aj chemické.

Chemické UV filtre absorbujú a premieňajú 100 % žiarenia v koži na teplo, zatiaľ čo fyzické majú schopnosť UV žiarenie odrážať späť (ako zrkadlo) už na povrchu pokožky. To, ako filtre fungujú, teda ovplyvňuje to, v akom kroku starostlivosti o pleť by ste ich mali používať. Aby fungovali správne, musia sa chemické filtre dostať do pokožky, preto by mali ísť hneď po čistení na suchú pleť. Keby ste ich naniesli až na krém alebo sérum, obmedzili by ste tým účinnosť filtru. Naopak minerálne filtre, ktoré vytvárajú fyzickú vrstvu na povrchu pokožky, sa nanášajú v poslednom kroku vašej pleťovej rutiny, nakoľko zvyšok pleťovej kozmetiky by sa cez filter nedostal.

Ako zistím, koľko SPF potrebujem?

Požadovaný stupeň slnečnej ochrany (tzn. SPF 20, 30, 50 atď.) dosiahnete iba vtedy, ak produkt aplikujete v dostatočnom množstve. A vedzte, že je to pravdepodobne viac, než ste si doteraz mysleli. Ide totiž o 2 mg produktu na cm2 kože. Predstavte si napríklad priemerné množstvo hydratačného krému, ktorý si bežne nanášate. Tak toľko rozhodne nestačí. :)

Na zjednodušenie používam ako meraciu pomôcku svoj ukazovák a prostredník. Nanesiem SPF krém po celej ich dĺžke a toto množstvo si aplikujem na celú tvár vrátane očného okolia a uší. Ak potrebujem chrániť pred slnkom aj svoj krk, pridám ďalší „jeden prst” krému. Pri aplikácii SPF na celé telo tiež nikdy nešetrím na množstve.

Aké sú vlastnosti UV filtrov a ktorému dať prednosť?

Chemický (organický) UV filter

 • Pôsobí preventívne proti pigmentovým škvrnám.
 • Rýchlejšie sa vstrebáva.
 • Zanecháva len minimálny alebo žiadny biely film na pokožke.
 • Textúra môže byť na pocit lepivejšia, ale aj viac hydratačná.
 • Často vyhovuje pleti s výraznejšou textúrou (nemusí to však byť podmienkou, v zásade je vhodný pre všetky typy pleti).
 • Znáša sa veľmi dobre aj s mejkapom.
 • Môže obsahovať viac kozmetických ingrediencií, pred používaním je teda potrebné otestovať ho kvôli nežiaducim reakciám na jednotlivé zložky.

 

Notino tipy na chemické SPF: 

 • Ak hľadáte UV ochranu, ktorá bude zároveň bezproblémovo fungovať s vaším mejkapom, La Roche-Posay Anthelios SHAKA vás vďaka svojej fluidnej, rýchlo sa vstrebávajúcej textúre nadchne!
 • Vichy Capital Soleil UV-Age Daily je pre vašu pleť skvelý nielen ako ochrana pred slnkom, ale vďaka svojmu obohacujúcemu zloženiu tiež pomáha účinne predchádzať vráskam a pigmentovým škvrnám.
 • Je vaša pleť mastnejšia a má sklony k akné? Siahnite po Sun Oil Control od Eucerin. Jeho gélová textúra chráni pred slnečnými lúčmi a pleti zároveň dodáva ľahké zmatnenie.
 • Slnečnú ochranu, hydratáciu a upokojenie v jednom prináša Nuxe Sun.

Produkty

Fyzický (minerálny/anorganický) UV filter

 • Dokáže určité množstvo žiarenia odrážať už na povrchu pokožky.
 • Vďaka svojej hlavnej zložke (oxid zinočnatý alebo titaničitý) môže zanechávať biely povlak, nemusí teda vyhovovať osobám s tmavším tónom pleti.
 • Biely film môže zvádzať k tomu, použiť ochranného krému menej, než je naozaj potrebné.
 • Textúra býva hutnejšia, čo ocení suchá pleť.
 • Často dodáva pleti zmatňujúci efekt.
 • Kvôli svojej textúre a jemnému sfarbeniu môže s mejkapom zle fungovať a drobiť sa.
 • Vďaka jednoduchšiemu zloženiu je vhodný pre pleť ekzematickú, aknóznu alebo citlivú so sklonmi k podráždeniu, ako aj pre detskú pokožku.

 

Notino Tipy na minerálne SPF:

Produkty

Aký je verdikt?

Nedá sa objektívne určiť, ktorý typ filtrov SPF je výrazne lepší alebo horší. Pri výbere opaľovacieho prípravku sa riaďte predovšetkým vašimi potrebami, preferenciami a typom vašej pleti. Jediný správny UV filter je totiž ten, ktorý vám je príjemný a budete ho radi a pravidelne používať.

 

TOP 5 OTÁZOK A ODPOVEDÍ O SPF

1.Za aký čas od nanesenia na pleť začne chemický a minerálny filter fungovať?

Čo sa týka rýchlosti fungovania, nie je v typoch filtrov výrazný rozdiel. Oba pracujú od momentu vstrebania do kože, čo môže pri rôznych produktoch trvať rôzne dlho, napr. až 20 minút. Pokiaľ sa líčite, spoľahlivosť slnečnej ochrany na svojej tvári môžete umocniť, ak medzi aplikáciou SPF a nanesením mejkapu počkáte až do úplného vstrebania opaľovacieho krému.

2. Stačí na celodennú ochranu naniesť SPF počas rannej pleťovej rutiny

Opakovaná aplikácia slnečnej ochrany je kľúčom k celodennej, kvalitnej ochrane pred UV. A to sa týka oboch typov faktorov. Obidva sa totiž z vašej tváre a tela postupne odparujú, otierajú alebo zmývajú. Pokiaľ ste vystavení žiareniu celý deň (napr. i v aute), aplikujte SPF ideálne každé 2 hodiny alebo vždy pred odchodom na slnko. Ak ste použili líčenie, zapracujte SPF aspoň hubkou cez mejkap, alebo použite púder/mejkap cushion s ochranou SPF v silnejšej vrstve. 

3. Môžu nanočastice zinku vo fyzických filtroch prestupovať do nášho tela?

Nanočastice spomenutých prvkov vďaka svojej veľkosti nemôžu prenikať do hlbších vrstiev kože, pokiaľ ich neaplikujete na poranenú pokožku (popáleniny, odreniny).

 

4. Ako zistím, koľko SPF potrebujem?

Požadovaný stupeň slnečnej ochrany (tzn. SPF 20, 30, 50 atď.) dosiahnete iba vtedy, ak produkt aplikujete v dostatočnom množstve. A vedzte, že je to pravdepodobne viac, než ste si doteraz mysleli. Ide totiž o 2 mg produktu na cm2 kože. Predstavte si napríklad priemerné množstvo hydratačného krému, ktorý si bežne nanášate. Tak toľko rozhodne nestačí. :)

Na zjednodušenie používam ako meraciu pomôcku svoj ukazovák a prostredník. Nanesiem SPF krém po celej ich dĺžke a toto množstvo si aplikujem na celú tvár vrátane očného okolia a uší. Ak potrebujem chrániť pred slnkom aj svoj krk, pridám ďalší „jeden prst” krému. Pri aplikácii SPF na celé telo tiež nikdy nešetrím na množstve.

5. Poškodzujú opaľovacie krémy koralové útesy?

Na rozšírenú vedeckú štúdiu, ktorá by potvrdzovala, že opaľovacie krémy vo veľkom spôsobujú trvalé poškodenie koralových útesov, stále čakáme. Medzi najväčšie rizikové faktory pre koraly patria hlavne klimatické zmeny, zvyšujúca sa teplota morí, svetové znečistenie vôd a masový rybolov. 

Avšak pokiaľ si plánujete pribaliť SPF krém založený na chemickej báze na tohtoročnú dovolenku, skontrolujte si, či vaša destinácia nie je na zozname krajín, ktoré používanie týchto produktov (alebo látok v nich obsiahnutých) vo svojich moriach z preventívnych dôvodov zakázali. Ak vám záleží na ochrane prírody, zvoľte minerálny ochranný filter.

 

Prečítajte si viac