Prejsť na hlavný obsah

Miniseriál o akné III: Ako sa zbaviť jaziev po akné?

29. 7. 2018

Notino

Čítanie na 3 minúty

Starať sa o pleť, liečiť ju a vedieť, ako sa zbaviť pupencov, nie je v prípade problematickej pleti jediná náročná úloha. Zásadné je tiež mať prehľad o tom, ako sa zbaviť jaziev po akné (alebo ideálne minimalizovať ich vznik).

Predpokladom hladkého priebehu akné je, aby liečba bola všestranná. Od zmeny jedálneho lístka cez pitný režim, dostatok spánku až po používanie vhodnej kozmetiky. Dôležité je, pochopiteľne, čistenie problematickej pleti, pretože aj to rozhodne o tom, či a aké jazvy po akné nakoniec zostanú. Bioderma Sébium Gel Moussant krásne pení a má skvelé ohlasy. Rovnako ako Čistiaca voda pre problematickú pleť od Eucerinu. Pupencov sa nikdy nezbavujte vytláčaním. Práve ich neodborné odstránenie býva hlavnou príčinou zbytočne hlbokých jaziev. Miesta sa zanesú nečistotami, zapália a aj z malého pupenca je veľký „kráter“.

Máte správny krém na akné?

Pochopiteľne, ani natierať sa nemôžete len tak hocičím. A existujú nielen produkty priamo určené pre problematickou pleť, ale dokonca krémy na akné, ktoré si rovno poradia aj s jazvičkami. K takým patrí La Roche-Posay Effaclar A.I., emulzia, ktorá ponúka hĺbkovú korekčnú starostlivosť. Zastavuje bakteriálne procesy, čím predchádza vzniku jaziev, a aktivuje regeneračné procesy (obnovu pokožky). Podobne funguje aj Effaclar H od tej istej značky, ktorá sa zameriava na obnovu kožnej bariéry narušenej snahou o vysušovanie problematickej pleti. A pomôže vám tiež sérum Eucerin DermoPure.

Vyskúšajte oleje, Aloe vera alebo med!

Čo sa zdá ako nezmysel (prečo by problematická, obvykle mastná pleť, mala dostať ďalšiu nálož?!), nezmyslom nie je. Ide totiž o to, aký olej vyberiete. Na jazvičky po akné funguje napríklad šípkový olej (pre vyšší obsah kyseliny linolovej, ktorá hojí) alebo pupalkový olej (s kyselinou gama-linolénovou, ktorá pôsobí protizápalovo a regeneruje). Na zosvetlenie jaziev po akné aj ich lepšie hojenie sa hodí aj olej kokosový. A pokiaľ by vám nesedel ani jeden z nich, skúste gél z Aloe vera. Je pre zmenu silne antibakteriálny a hojí. (A pozor, podobne funguje aj aplikácia medu!)

Lekárska podpora

Niekedy je však všetka starostlivosť a sila kozmetiky aj prírodných produktov stále nedostačujúca a je čas obrátiť sa na lekára. Na klinikách estetickej medicíny vám pomôžu s akné ako takým. A, samozrejme, tiež vedia, ako na jazvy po akné. Dermatológ vám na odstránenie jaziev môže odporučiť napríklad chemický peeling, ošetrenie IPL svetlom alebo vám pomôcť vybrať laserovú liečbu, ktorá na odstránenie jaziev funguje fakt dobre. Ošetrenie je obvykle potrebné niekoľkokrát zopakovať, ale výsledky sú ohromujúce. A váš život s akné potom môže konečne nabrať smer k životu bez akné!