Prejsť na hlavný obsah

Najlepšia hydratácia pleti? Záleží na veku!

20. septembra 2022Notino
Keď sa povie „hydratácia“, málokto si uvedomuje, že v každom veku pre ňu platia iné pravidlá a sú vhodné iné produkty. Pretože v závislosti od veku má pleť úplne iné nároky a potreby. Ako ju teda hydratovať v 20, 30, 40, 50 aj po 60. narodeninách?

Sladkých 20: Veľa vody, veľa spánku


Večierky, ponocovanie a tak trochu šedá pleť bez šťavy? Všetky to poznáme. Ale chce to zmenu. Už počas dospievania a práve aj po dvadsiatke máte totiž ideálnu príležitosť postarať sa o hydratáciu pleti doslova preventívne a dopriať jej starostlivosť, ktorej výsledky zožnete o pár desiatok rokov neskôr. „Začnite sa o pleť starať zvnútra, čo znamená, že si potrebujete strážiť pitný režim, potraviny s vysokým obsahom vody, vyhýbať sa alkoholu alebo káve, pretože oboje telo dehydruje. A aj čo najviac spite!“ odporúča primárka pražskej Kliniky preventívnej dermatológie, MUDr. Lucie Rajská, Ph.D.

Čo zaradiť do kozmetickej starostlivosti?
„Najzanedbávanejšie je v tomto veku určite odličovanie. My dermatológovia potom zbytočne vídame pleť zanesenú čiastočkami prachu, smogu, pleť bojujúcu s komedonmi. Odličovanie výrazne ovplyvňuje kvalitu pleti a aj počas neho môžete podporiť hydratáciu,“ hovorí Lucie Rajská. Čo vybrať?
Čistiaca hydratačná emulzia Cleansers od Cerave čistí bez toho, že by narušovala ochranný film pokožky. Vďaka takzvanej MVE technológii sa 24 hodín po použití uvoľňujú do pleti hydratačné látky, teda hlavne ceramidy. 
A ak vás stále ničia vyrážky, skúste hydratačný čistiaci gél pre mastnú pleť so sklonom k akné: Akné Nobilis Tilia. Čisto český, vegánsky produkt založený na výťažku z klinčeka, eukalyptu a grepu. 

Produkty

Cool 30: Kolagén + retinol needed!

„Prirodzená tvorba kolagénu začína klesať už po dvadsiatom piatom roku a najneskôr po tridsiatke nastáva čas dopĺňať ho pleti,“ varuje dermatologička a pokračuje: „Môžete zvoliť kolagénové drinky, krémy s jeho obsahom, ale odporúčam aj kozmetiku s retinolmi, pretože tá zase stimuluje novotvorbu kolagénu priamo v pleti. Samozrejmosťou by sa potom mala stať kyselina hyalurónová.“

Čo zaradiť do kozmetickej starostlivosti?
Do rutiny už patria očné krémy a pleť si určite užije rozmaznávanie hydratačnými krémami, sérami alebo pravidelnú relaxáciu pod hydratačnou pleťovou maskou!
All About Eyes™ Rich od Clinique má okrem hydratačného aj chladivý efekt proti opuchom a poradí si aj s tmavými kruhmi pod očami. Tri typy kyseliny hyalurónovej pleti dodá denný krém Korres Greek Yoghurt, ktorý vďaka jogurtovým kultúram podporuje prirodzene zdravý mikrobióm pokožky. Cosrx Advanced Snail 96 Mucin zase okrem kyseliny hyalurónovej ponúka hydratáciu pôsobením slimačieho extraktu. Filorga Time Filler Mask® sú ultrapríjemné plátenné masky s kolagénom. A retinol si vaša pleť vychutná vďaka nočnému séru NeoStrata Correct.

Sexy 40: Revolučný niacínamid

Okrem hydratácie a preventívnej anti-age starostlivosti (čo ide často ruka v ruke) treba začať dbať aj na žiarivú pleť a chrániť ju pred vonkajšími vplyvmi. „Vaším cieľom sa preto stávajú vitamíny C a E. Krémy už oceníte hutnejšie a ideálne bude, keď objavíte aj produkty s niacínamidom, ktorý má síce primárne protizápalový vplyv na akné, ale zároveň pomáha zadržovať vodu v medzibunkovom priestore,“ prezrádza primárka Kliniky preventívnej dermatológie. 

Čo zaradiť do kozmetickej starostlivosti?
Stále je v hre kyselina hyalurónová. „Ale po štyridsiatke je už dobrý čas na mezoterapiu. Tá do pleti vpravuje nezasieťovanú kyselinu hyalurónovú, ktorá je ideálna práve v otázkach hydratácie, ale aj boostuje a dodáva elasticitu,“ hovorí dermatologička. A ako po štyridsiatke hydratovať doma?
Sérum Garnier Naturals Vitamin C rozjasňuje, ale aj hydratuje pokožku, pretože podporuje tvorbu kolagénu. Prvé výsledky garantuje už po 3 dňoch! O hĺbkovú hydratáciu sa postará pravidelná aplikácia masky Klairs Freshly Juiced Vitamin E Mask s vitamínom E, ktorý bude pleť chrániť pred škodlivými vonkajšími vplyvmi. A ráno a večer zaraďte napríklad aj Revolution Skincare Niacinamide 15 % sérum nielen pre hĺbkovú hydratáciu, ale aj spevnenie kontúr tváre. Aj na to je už čas!

Šik 50: Máte peptidy? A mohla by som ich vidieť?

Pokračujte s antioxidantami, retinolom, kolagénom a zamerajte sa na peptidy a lipidy. „Tuková vrstva z tváre sa totiž pomaly presúva k brade, v lícach o ňu začíname prichádzať, pleť už nemá úplne šťavu, a starostlivosť s lipidmi, teda tukmi, túto situáciu môže zmierniť,“ odporúča Lucie Rajská. 

Čo zaradiť do kozmetickej starostlivosti?
Krém Clinique Moisture Surge™ Intense 72H Lipid-Replenishing Hydrator obsahuje hneď tri druhy lipidov, ktoré pleť udržujú živú a hydratovanú naozaj dlhé hodiny. A na dotyk potom bude úplne zamatová. Zázraky vďaka vysokému obsahu peptidov dokáže aj hydratačné sérum Medik8 Copper PCA Peptides a úplný luxus si vaša pleť vychutná s peptidovým krémom Académie Scientifique de Beauté Vintage Princess Cream N°83
„A ak by ste uvažovali o profesionálnej starostlivosti, hodí sa aplikácia tentokrát už zasieťovanej kyseliny hyalurónovej do líc aj spánkov. Pretože zväčšuje objem tkaniva, výrazne zlepšuje ovisnuté kontúry,“ hovorí dermatologička. 

Produkty

Forever 60: Čím viac starostlivosti, tým lepšie

Od šesťdesiatych narodenín má pleť už extrémne nároky na množstvo lipidov, ale aj ceramidov a peptidov. „Všetkého potrebuje oveľa viac, čo spoznáte na extrémnej hutnosti krémov, hlavne tých nočných, ktoré na tvári cítite často aj ráno po prebudení,“ konštatuje Lucie Rajská. A tak je to v poriadku. Starnutie je v plnom prúde. Dívajte sa preto aj po produktoch na pigmentové škvrny. Aj tie totiž majú hydratačný potenciál.

Čo zaradiť do kozmetickej starostlivosti?
Určite investujte do krému pre svoju vekovú kategóriu. L’Oréal Paris Age Specialist 65+ sa o vás postará cez deň a na noc si doprajte úplnú lahôdku: Clarins Super Restorative Night, ktorý dokáže pracovať na hydratácii, spevnení kontúr, dodať jas a navracať pokožke vitalitu a zbavovať ju pigmentových škvŕn. To všetko v jednom! A čo sa týka pigmentácie, veľmi pomôže aj pravidelné používanie unikátnej pleťovej masky Eisenberg Pure White Masque Crème Relaxant. Stačí 2× za týždeň. A hlavne s láskou…

Tak už máte vybranú hydratáciu s ingredienciami presne pre váš vek?

Prečítajte si viac