Prejsť na hlavný obsah

Najlepšie štetce na make-up: Toto treba vedieť

13. 10. 2020

Notino

Čítanie na 6 minút

Aký štetec na make-up použiť, keď chcete docieliť plné krytie? Kedy siahnuť po hubke? Vedeli ste, že väčšina štetcov je multifunkčná?

Keď vyberiete také náčinie, s ktorým je radosť líčiť sa, a budete sa o neho správne starať, vydrží vám niekoľko rokov. Tie najlepšie štetce na líčenie posunú vašu make-up rutinu o úroveň vyššie a líčenie tak bude ešte o niečo zábavnejšie.

Kabuki štetec: Najlepší na krycí make-up

Ak preferujete make-up s vyšším krytím, potrebujete štetec, ktorý hutnejšiu textúru podkladu ľahko zapracuje. Krycie make-upy majú tendenciu rýchlejšie zasychať, preto si líčenie uľahčite štetcom s hustým zväzkom štetín. Nazýva sa kabuki. Štetec môže byť vyprofilovaný, plochý alebo zaoblený. Jednoducho si nájdite svojho obľúbenca, výber je individuálny. Nám sa osvedčili kabuki štetce BrushArt Professional a Notino Wooden Collection.

Štetec kabuki nemusí byť vôbec veľký. Pamätajte, že menší štetec lepšie padne do ruky a docielite s ním precíznejšie nalíčenie. Make-up si naneste najprv na chrbát ruky alebo do dlane, potom štetcom naberajte malé množstvo a precízne ho zapracovávajte do pleti. Nerobte ťahavé pohyby, ale ťupkajte.

Duo fiber: Štetec, ktorý musíte mať

Reč je o make-up štetci, ktorý uľaví vašej kozmetickej taštičke a navyše vám uľahčí prácu. Líčenie s ním sa premení na skutočnú zábavu. Duo fiber teda stippling štetec má dve dĺžky štetín. Má strapatejšie štetiny a je opakom hustých kabuki štetcov.

Tieto kozmetické štetce obvykle spoznáte podľa dvojfarebných štetín. Ich veľkou výhodou je multifunkčnosť, sú určené na make-upy s ľahkou textúrou a tónovacie krémy, ale môžete s nimi nanášať aj podkladové bázy, krémové rozjasňovače a tekuté a krémové lícenky. Skrátka jeden stippling štetec musíte v kozmetickej taštičke mať. Odporúčame vyskúšať Smashbox Stippling Foundation Brush a skvelý Sigma Beauty F50.

Ako s takým štetcom správne pracovať? Tónovací krém alebo tekutý make-up naneste na chrbát ruky, do dlane alebo priamo na pleť. Majte ľahkú ruku, štetec držte na konci rukoväti a produkt zapracovávajte krúživými pohybmi. Nikdy nenatierajte podklad, akoby ste maľovali na papier. Zostali by vám na pleti stopy ťahov štetcom.

Tip: Ako s duo fiber štetcom na lícenku? Namiesto lícenky využite na tvár svoj obľúbený rúž. Otrite štetec o rúž a naberte malé množstvo produktu. Potom jemne nanášajte na stred líc, tzv. jabĺčka. Čím ľahšiu ruku máte, tým prirodzenejší efekt docielite. Potom môžete zvyšok produktu zo štetca naniesť na nos a kontúry čela. Celé líčenie sa tak prirodzene prepojí a pleť bude vyzerať šťavnato.

Klasický make-up štetec: Stávka na istotu

Ostrieľaná klasika, ktorou nič neskazíte, je typický plochý štetec na make-up. Tento typ štetcov si poradí ako s krycími make-upmi, tak aj s tými viac hydratačnými, tónovacími a bb krémami a ďalšími tekutými produktmi. Krásne čistý finiš docielite precíznym zapracovaním, preto podklad nanášajte po malom množstve a robte štetcom drobné pohyby, akoby ste chceli make-up do pleti vtlačiť. My zbožňujeme Bobbi Brown Foundation Brush.

Hubka na make-up: Precízne výsledky

Výhodou hubky na make-up je výsledný efekt nalíčenia. Vďaka svojmu tvaru dokáže hubka dokonale kopírovať záhyby tváre. Preto sa s ňou precízne dostanete do oblasti okolo nosa alebo aj pod oči na zapracovanie korektora. Skvele vám poslúži na problematickú pleť. Ak máte suché miesta alebo šupinky, make-up vám bohužiaľ tieto nedostatky väčšinou zvýrazní. To ale nie je prípad hubky, s ktorou produkt doslova vtlačíte do pleti a s výsledkom tak budete nadmieru spokojná. V Notine nedáme dopustiť na make-up hubku BrushArt Face Easy Blend.

Tip: Nezabudnite hubku pred použitím vždy namočiť a vyžmýkať vodu. Nasucho vám neposlúži.

Ďalší trik, ktorý s hubkou vykúzlite, je tzv. baking efekt. Potrebujete na to transparentný sypký púder. Po nanesení make-upu a korektora naberte na vlhkú hubku púder a naneste pod oči v tvare vejárikov. Nebojte sa množstva, naopak, púdrom nešetrite. Rovnaký princíp aplikujte na čelo a pod lícne kosti, čím podporíte efekt kontúrovania. Púder nechajte pôsobiť, zatiaľ čo si budete líčiť obočie. Potom produkt oprášte štetcom na púder. Efekt uvidíte okamžite.

Štetec na púder: Menej je viac

Keď sa povie štetec na púder, určite si predstavíte veľký hustý štetec, ktorým si zapúdrujete celú tvár. Skúste túto rutinu obmeniť a na púder zvoľte menší detailnejší štetec. Cieľom totiž nie je zmatniť celý make-up, ale predovšetkým T-zónu a miesta okolo nosa a pod očami. Naopak, lícne kosti a líca by mali zostať so zdravým leskom. Menší štetec na púder má navyše tú výhodu, že ho využijete aj na rozjasňovač. Chybu neurobíte s Notino Wooden Collection a Real Techniques Original Collection Finish.

Zošikmený štetec: Kontúrovanie nikdy nebolo zábavnejšie

Na ľahké a prirodzené vykontúrovanie sú najlepšími pomocníkmi zošikmené štetce. Ich štetiny sú totiž prispôsobené smeru, ktorým vediete ruku, preto neurobíte chybu. Ľahko s nimi vykontúrujete čelo a lícne kosti. Ťahy štetcom veďte až k vlasom, aby bolo líčenie prirodzené, čím docielite opálený nádych. Väčšina kontúrovacích štetcov je vhodná na krémové aj púdrové textúry. A poslúži vám aj ako štetec na lícenku. Skvelé kontúrovacie štetce sú BrushArt Professional a Sigma Beauty – F23.

Tip: Kúpte si obľúbený kontúrovací štetec dvakrát. Jeden na kontúrovanie a druhý na lícenku. Pri štetcoch je to veľmi praktický krok, z hľadiska času a pohodlia.

Aký kozmetický štetec používate na make-up vy? Máte nejaké tipy, ako ho používať? Napíšte nám do komentárov.