Ako vybrať vôňu, ktorá vydrží
To, ako dlho na vás vôňa vydrží voňať, určuje kombinácia niekoľkých faktorov. Ten najdôležitejší je však napísaný priamo na flakóniku: koncentrácia parfému. Vyššia koncentrácia rovná sa vyšší podiel vonných zložiek k obsiahnutému alkoholu a vode, silnejšia vôňa, dlhšia výdrž a aj vyššia cena.
Rozdiel medzi toaletnou a parfumovanou vodou alebo čo znamenajú skratky EdC či EdT
Tu je menší ťahák s typmi vôní podľa koncentrácie, nech viete, čo od obsahu očakávať.
- Eau fraîche: 1 – 3 % vonných esencií
- Eau de Cologne (EdC): 3 – 5 % vonných látok
- Eau de toilette (EdT): 4 – 8 % vonných esencií
- Eau de parfum (EdP): 8 – 15 % vonných látok
- Parfum (P)/extrait parfum: 15 – 30 % vonných ingrediencií
Platí, že čím silnejšia, tým lepšia? Zďaleka nie, ako potvrdzuje aj Kateřina Kloudová, arómoterapeutka, parfumérka a zakladateľka Aroma ateliéru: „Silná parfumová koncentrácia môže rušiť vás aj vaše okolie. Nie každý je naladený na rovnakú vôňu ako vy. Dokonca môže dôjsť aj k podvedomému odmietnutiu vašej osoby, ak druhému váš parfém nevonia.“ Aj takú majú vône moc. Kedy teda zvoliť aký typ?
Privoňajte k ikonickým parfémom pre ŇU:
Čerstvosť v eau fraîche
Termín eau fraîche by sa dal z francúzštiny preložiť ako čerstvá voda, čo charakter vône úplne vystihuje. Obsah vonných zložiek je tu zo všetkých najnižší a nemá ambície vydržať dlhé hodiny. Miesto toho vám vtlačí jemný náznak svojich akordov a zvýrazní vašu prirodzenú vôňu. Výlet do prírody, naozaj horúci a sparný letný deň, vôňa na doma, to všetko sú skvelé príležitosti pre tieto ľahké a osviežujúce vône.
Osviežujúca kolínska
Ľahkosť symbolizuje aj eau de Cologne, teda kolínska voda. Pôvodne toto označenie niesol konkrétny parfém, ktorý taliansky parfumér Giovanni Maria Farina vytvoril v Kolíne nad Rýnom. Skladal sa hlavne zo zmesi citrusových olejov a pripomínal svieže talianske ráno. Neskôr sa názov vžil pre celú skupinu vôní s koncentráciou 3 – 5 % vonných zložiek, ktorá vás zahalí do príjemnej vône zhruba na dve hodiny. „Priznám sa, že sama jemné vône s koncentráciou eau de Cologne milujem a odporúčam tento typ vôní vtedy, keď nechcete, aby vás vôňa príliš rušila,“ radí Kateřina Kloudová.
Objavte pánske parfumové bestsellery:
Toaletka na každý deň
Najbežnejšia, najpredávanejšia, najdostupnejšia je eau de toilette, teda toaletná voda. Obsah vonných zložiek „tak akurát“ z nej robí perfektnú voľbu na bežné každodenné nosenie, keď vám na zhruba štyri až sedem hodín dodá stredne intenzívnu vôňu, ktorá len zľahka pošteklí nosy osôb vo vašom okolí. A čo ďalšie stojí za jej obľúbenosťou? V porovnaní s vôňami so silnejšou koncentráciou má stále priaznivú cenu.
Najobľúbenejšie toaletné vody pre dámy a pánov:
Vôňa na celý deň: parfumovaná voda
Ráno sa navoniate a aj večer vôňu stále cítite. EdP, teda parfumované vody s 8 – 15 % vonných zložiek, vedia urobiť veľký dojem, takže sú must-have na každú špeciálnu udalosť alebo večer. Vyššiu cenovku vyvažuje práve dlhšia výdrž a menšia spotreba a vďaka nižšiemu obsahu alkoholu je EdP aj o niečo šetrnejšia k citlivej pokožke.
Top parfumované vody pre ňu aj pre neho:
Exkluzívny parfém
Malá fľaštička, vysoká cena a obsah vonných zložiek siahajúci k 30 %, privoňajte k pravým parfémom alebo parfumovým extraktom. Už z toho všetkého možno tušiť, že ide o niečo extra, a presne na také príležitosti sú parfémy stvorené. „Silnú vôňu parfému alebo parfumovej vody by som ponechala na chvíľu vo dvojici, ak je vôňa príjemná aj vášmu partnerovi. Naopak, vynechala by som ho pri návštevách divadiel alebo prednášok,“ radí odborníčka.
Objavte svoju podpisovú vôňu online! Stačí kliknúť na Notino Fragrance Finder a podľa vašich obľúbených parfémov alebo ingrediencií vám za okamih nájdeme novú voňavú lásku.
Tipy a triky, aby parfém voňal naozaj dlho
Výdrž vône sa však netočí len okolo jej koncentrácie, ide aj o správnu techniku. Takto ju ovládnete! Dôležité je nestriekať parfém do vetra, respektíve na nevhodné miesta. Najväčší efekt docielite, keď vôňu nanesiete na pulzné body. Práve tam sa telo najviac zahrieva a vôňa sa tak postupne uvoľňuje. Krk a dekolt, oblasti za ušami, zápästia, lakťové a kolenné jamky, to sú miesta, ktoré hľadáte.
Výdrž je aj otázkou načasovania. „Už grófka z Gence vo svojej knihe Le Cabinet de Toilette d'une Honnête Femme – Kúpeľňa poctivej ženy – z roku 1892 radí ženám, že parfém najlepšie vynikne na umytej koži. A odvtedy sa toho veľa nezmenilo,“ hovorí parfumérka. Najväčší efekt teda docielite, keď vôňu nanesiete na čistú a suchú pokožku, najlepšie po sprchovaní. Pridajte aj hydratáciu (fungovať bude vazelína alebo telový krém bez parfumácie), z vysušenej pokožky totiž vôňa mizne rýchlejšie. A nepodceňte ani skladovanie. V suchu a tme bude vašim voňavým kamarátom najlepšie.
Niche parfémy ako dokonalosť sama
Prečo na každom vonia parfém inak
Divíte sa, prečo vám vôňa nevydrží voňať tak dlho ako kamarátke alebo na vás dokonca vonia inak. Čím je to? „To, ako na nás parfém vonia, ovplyvňuje množstvo faktorov. Ako príklad za všetky by som uviedla stravu, životný štýl a samozrejme je to dané aj geneticky,“ uvádza parfumérka a dodáva: „Možno to bude znieť prekvapivo, ale veľkú rolu hrajú aj emócie. Štúdie ukazujú, že na našu telesnú vôňu majú oveľa väčší vplyv tie negatívne. Ak sa vám v živote nedarí, môžete byť cítiť oveľa nepríjemnejšie.“
Z toho okrem iného vyplýva, že je dobré vôňu vyberať obozretne a skúšať a testovať, čo bude sedieť práve vám. „Odporúčam najprv kúpiť vzorku a pozorovať, ako sa vôňa vyvíja na koži počas dňa, ako sa s vôňou cítite, ako na vás pôsobí, aké emócie vyvoláva. V našej kultúre je bohužiaľ čuch stále podceňovaný zmysel a vďaka správnej vôni pritom môžete byť šťastnejší,“ uvádza odborníčka.
Tak na to nezabúdajte, až si budete vyberať budúcu vôňu. Ich typy podľa koncentrácií už poznáte, tak to bude hračka, čo myslíte?