Pigmentové škvrny po akné: ako nad nimi vyhrať?

22. apríla 2021Notino
Konečne sa vám podarilo zbaviť sa akné? Tento druh radosti asi nikto bez problematickej pleti dosť nepochopí. Občas sa však situácia skomplikuje.

Kapitolu s akné síce môžeme vyhlásiť za uzavretú, ale na pleti zostanú nepríjemné pripomienky v podobe jaziev alebo pigmentových škvŕn. Aj keď stojíte pred ďalšou výzvou, rozhodne z nej môžete vyjsť ako víťazi s hladkou a krásne zjednotenou pleťou. Čo na pigmentové škvrny po akné naozaj funguje?

Prečo pigmentové škvrny po akné vznikajú?

Spomienka na životnú etapu s vyrážkami sa nazýva pozápalová hyperpigmentácia a v podstate ide o druh jaziev po akné. Je teda jedným z typov hyperpigmentácie, ktoré sa od seba líšia pôvodom, čo je v tomto prípade práve zápal na pleti.

Pigmentové škvrny na tvári vznikajú v momente, keď je koža narušená – napríklad keď si vytlačíte vyrážku. Po takom zásahu sa koža začne zase sťahovať a zmení sa jej textúra a farebný tón.

 

Ako stopám po akné predísť

Aby ste dokázali predísť fliačkom a jazvám po akné, stačí pár základných trikov a dávka sebakontroly. Ale vaša pleť za to predsa stojí!

  • Nedotýkať sa a nevytláčať. Či už bojujete s akné dlho, alebo vás vyrážky trápia len občas, nesnažte sa pomôcť situácii na tvári takto. Zápal sa môže zhoršiť a pleť dopadne ešte horšie než pred vaším ručným zásahom.
  • Nedráždite pleť zbytočne prípravkami a procedúrami, ktoré by ju mohli narušiť, ako napríklad mechanický peeling.
  • Používajte prípravky s SPF, aj keď práve nie ste na pláži. Ochranným faktorom by ste sa mali chrániť po celý rok vždy, keď idete von. Vzhľad jaziev a pigmentových škvŕn totiž zhoršuje práve UV žiarenie a pleť by ste mali chrániť hlavne vo chvíli, keď sú jazvičky čerstvé. Preto by ste mali používať denný krém s faktorom alebo starostlivosť doplniť o prípravky určené na opaľovanie.
  • Pravidelne hydratujte. Aknózna pleť hydratáciu naozaj potrebuje a bez nej vám to môže poriadne vrátiť zhoršením zápalu.

 

Ako zosvetliť fľaky po akné

Hľadajte kozmetiku s takými aktívnymi látkami, ktoré pomáhajú redukovať pigment. Či už ide o sérum, masku alebo krém proti pigmentovým škvrnám, v zložení pátrajte po vitamíne C, niacínamide alebo napríklad retinole. Aká kozmetika má super kombináciu látok, ktorá vám pomôže zbaviť sa škvŕn na tvári?

Ako základ boja proti fliačkom si vezmite na pomoc denný krém na pigmentové škvrny Bioderma Pigmentbio Daily Care SPF 50+. Vďaka vitamínom C a E sa postará o zjednotenie pleti, elimináciu škvŕn a ochranu pred voľnými radikálmi. Navyše skvele hydratuje a môžete ho použiť aj ako bázu pod make-up.

S odstránením pigmentových škvŕn po akné vám pomôže aj krém Shiseido White Lucent Brightening Gel Cream vďaka špeciálnej technológii ReNeura™. Krásne zjednotí celkový tón pleti a dokáže aj skvele hydratovať a regenerovať! Škvrny (a vrásky) tak možno zmiznú už vo chvíli, keď vezmete krém do ruky, pretože im bude jasné, že ide o vopred prehraný boj.

Na noc sa vybavte dobre známym spoločníkom všetkých, čo túžia po dokonalej pleti čo najdlhšie: krémom Lancôme Génifique! Nielenže bude cez noc pôsobiť proti pigmentovým škvrnám, ale vďaka anti-age efektu sa prebudíte s pleťou, ktorá akoby si nepamätala posledných niekoľko rokov. Počas spánku totiž aktivuje gény, ktoré podporujú tvorbu proteínov, a tak pomáha vypínať pleť.

Sadu proti pigmentovým škvrnám na tvári doplňte aj o sérum, ktoré podporí prácu krémov a posilní ich účinok. Spoľahnúť sa môžete na sérum Revolution Skincare Dark Spot Corrector – vďaka kombinácii vitamínu C, niacínamidu a kyseliny salicylovej nemajú škvrny po akné takmer žiadnu šancu.

V rozjasňujúcom sére Eucerin Anti-Pigment sa spojila kyselina hyalurónová s thiamidolom. Spoločne redukujú tvorbu pigmentových škvŕn, hydratujú a udržia tak pleť mladú dlhšie, než sa vám kedy zdalo. Sérum môžete použiť ráno a večer, ale určite ho berte do ruky každý deň, aby mali aktívne látky šancu urobiť na pleti vôbec nejakú prácu.

TIP: Každý týždeň si urobte chvíľku pre seba a užite si trochu starostlivosti navyše s maskou Vichy Liftactiv Hyalu. Hlavnou aktívnou látkou je tu kyselina hyalurónová a už po 5 minútach pôsobenia dodá pleti potrebnú hydratáciu. Žiarivý výsledok je tak takmer hneď na svete!

Aj keď sa hyperpigmentácia po akné objaví, nevzdávajte to. Nejde o takú veľkú prekážku a s kvalitnými produktami ju dokážete zredukovať na minimum alebo sa jej zbaviť úplne.

Prečítajte si viac