Prejsť na hlavný obsah

Sprievodca očnými tieňmi Ktoré sú najlepšie?

14. júna 2022Notino
Ako si vyberáte očné tiene? Podľa toho, ako sa ich farba hodí k vašej farbe očí, alebo premýšľate aj nad ďalšími vlastnosťami? Je fajn zamyslieť sa, ako sa tiene budú správať na viečkach, ako ich najlepšie nanášať a na akú výdrž sa môžete spoľahnúť. Mám pre vás super sprievodcu všetkými možnými typmi tieňov.

Suché tiene na oči

Tento typ očných tieňov poznáme asi všetci. Nájdeme ich v každej drogérii a beauty shope a bývajú najčastejšie zlisované v paletkách do tuhej formy. Podľa mňa je taká paletka očných tieňov s vašimi základnými farbami must-have. Dáva vám totiž veľa možností. Môžete používať len jeden tieň alebo vytvoriť niekoľko rôznych lookov od prirodzeného po výraznejší. 

Na aplikáciu týchto tieňov najradšej používam štetček s prírodnými chĺpkami. Sú hrubšie, tieň lepšie naberú a pohodlnejšie sa mi s ním pracuje na viečku. 

TIP: Chcete, aby boli tiene čo najintenzívnejšie? Použite bázu pod očné tiene a potom tiene neroztierajte, ale do viečok skôr vtlačte. Naopak, ak sa vám páči jemné zvýraznenie viečok, na primer naneste jemnú vrstvu transparentného púdru – tieň sa vám bude lepšie „blendovať“.

Moja najobľúbenejšia paletka je Bourjois Eye Catching – nielen kvôli ideálnej kombinácii odtieňov, ale aj otočnému zrkadielku. Krásne sa zmestí aj do menšej kabelky, a tak je so mnou skoro stále.

Ak chcete na výber viac odtieňov, kúpte si paletku Lorac PRO, v ktorej je hneď 18 tieňov. Nájdete tu celú škálu základných farieb a vykúzlite s ňou napríklad krásne dymové tiene. 

Hľadáte na leto niečo odvážnejšie a farebné? Odporúčam paletku Makeup Revolution X Roxxsaurus alebo monotiene NYX Professional Makeup Hot Singles™. Kedy inokedy si užiť funky odtiene než práve v lete? 

Produkty

TIP: Ak vás paletky až tak neberú a vystačíte si s jedným základným odtieňom, stačí si kúpiť trebárs Clinique All About Shadow™ Single. Má skvelú textúru a dá sa pekne vrstviť, takže aj s jedným tieňom vykúzlite jemné denné a odvážnejšie večerné líčenie. 

Sypké očné tiene 

Suché očné tiene nie sú len v paletkách. Existujú aj matné sypké tiene a často sú vo forme krásnych trblietavých práškov. Keď si nimi skúsite oživiť základné líčenie, myslím, že ste ready na párty za niekoľko minút.

Mastné očné tiene 

Takzvané mastné tiene na oči sú napríklad krémové alebo aj gélové očné tiene a od suchých sa líšia konzistenciou. Na viečkach vyzerajú skvele, ale neodporučila by som ich na celodenné nosenie, keď vás nebaví make-up si počas dňa upravovať. Hlavne v teplom počasí sa tieň ľahšie zleje do takej nevzhľadnej čiary. Síce ho ľahko rozotriete späť, ale treba na to myslieť. 

Čo sa týka nanášania, vyskúšajte buď štetec na očné tiene so syntetickými štetinami, alebo dajte šancu aplikácii prstom. Vytvoríte tak messy a zároveň sexy look.

Máte radi trblietavé očné tiene? Určite si vyberiete z krásnych odtieňov NYX Professional Makeup Prismatic Shadows. Tieto tiene a ich balenie priam lákajú na nanášanie prstom a vytvorenie ležérneho beach make-up štýlu.

TIP: Ak vás baví výsledný efekt gélových tieňov, skúste základ vytvoriť suchými tieňmi, ktoré sa postarajú o výdrž, a gélové potom naneste do stredu pohyblivého viečka alebo do vnútorného kútika oka. 

Produkty

Očné tiene v ceruzke

Tiene v ceruzke sú ďalší spôsob, ako si uľahčiť aplikáciu krémových očných tieňov. Tiene aplikujte priamo z ceruzky a maximálne ich prstom rozotrite dostratena. Ceruzku odporúčam aj ako skvelú záchranu do kabelky – jej balenie sa neotvorí a len tak sa neroztečie. 

Tekuté očné tiene 

Tento typ tieňov ste si možno niekedy splietli s leskom na pery. Nájdete ich totiž v tubičke s aplikátorom, ale nenechajte sa zmiasť a sústreďte sa na oči! 

Nanášanie je superľahké vďaka aplikátoru. Tiene by na viečku mali rýchlo zaschnúť, ale dávajte si pozor a neaplikujte zbytočne hrubú vrstvu. Tieto tiene nepatria k tým s najdlhšou výdržou a rovnako ako gélové sa ľahšie zlejú do viečka alebo, ak nie sú najkvalitnejšie, vytvoria nevzhľadné fliačiky. Podľa mňa sú ideálne napríklad na fotenie.

Vodoodolné očné tiene

Na záver si nemôžem odpustiť ešte posledný tip, a tým sú waterproof tiene. Blíži sa leto a určite plánujete stráviť veľa času pri vode. Alebo nie? Nevadí! Vodoodolné tiene v letných mesiacoch oceníte aj pri celodennom lietaní po meste alebo v dni plnom schôdzok. Rozhodne je to beauty kúsok, ktorému by ste v lete mali dať šancu.

Čo vy? Dokážete už povedať, aké sú pre vás najlepšie očné tiene? Alebo ich ešte musíte pár vyskúšať? 

Prečítajte si viac