Prejsť na hlavný obsah

Top starostlivosť o zuby podľa veku: od prvých zúbkov až do dospelosti

20. 5. 2024

Petra Vachousek

Čítanie na 6 minút

Naozaj robíte všetko pre to, aby ste mali vy aj vaše deti zuby ako perličky a vyhli sa ťažkým chvíľam v zubárskom kresle? Pripravili sme pravidlá starostlivosti o zuby od prvého zúbka vašich najmenších až po vaše dospelácke.

Starostlivosť o zuby má bez ohľadu na vek jeden hlavný spoločný cieľ – odstránenie mikrobiálneho povlaku z povrchu zuba pomocou vláken zubnej kefky. Podľa dentistov totiž dobre vyčistený zub jednoducho nemôže ochorieť. No na druhej strane predsa len každý vek prináša v starostlivosti o ústnu dutinu aj isté špecifiká. Ako sa starať o zuby detí a ako o vlastné, aby ste ich udržali zdravé? Na to sme sa spýtali priamo dentistov.

Každodenné čistenie sa začína vtedy, keď vykukne prvý zúbok

U bábätiek, batoliat, ale aj detí predškolského veku nesú plnú zodpovednosť za dobre vyčistené zuby rodičia. Niektorým bábätkám rastú prvé zúbky dokonca už vo štvrtom mesiaci. „Bábätkám je preto vhodné pusinku pravidelne kontrolovať a keď sa v nej objaví prvý zub, rodičia by sa mali dať do pravidelného čistenia,“ uvádza zubná lekárka Nikola Celerýnová z kliniky Usmile.

Na čistenie prvých zúbkov je vhodné voliť hlavne jednozväzkové zubné kefky alebo mäkké zubné kefky. Zuby by ste mali bábätkám čistiť ráno a večer po jedle alebo ideálne až po večernom mlieku. „Akýkoľvek cukor, teda aj cukor v umelom mlieku, podporuje tvorbu zubného kazu, pretože je potravou pre kariogénne baktérie,“ vysvetľuje dentista Tomáš Zábojník z Bulovka Dental Clinic.

Pozor na cukor

Cukor urýchľuje prípadnú tvorbu zubného kazu, pretože je potravou pre baktérie. Dávajte preto deťom piť ideálne nesladený čaj alebo vodu a v jedle preferujte kapsičky alebo chrumky bez pridaného cukru. 

Zubnú pastu na čistenie prvých zubov podľa lekárov používať nemusíte. No ak máte pocit, že dieťaťu pasta chutí a nechá si s ňou zúbky vyčistiť ľahšie, jej malé množstvo určite využite. Na čistenie však vždy vyberajte zubnú pastu pre deti od 0 do 6 rokov.

Zubná výbava pre najmenších

Ako sa starať o zuby batoliat a detí predškolského veku

Približne v troch rokoch by ste sa o zuby svojich najmenších mali začať starať aj medzizubnými kefkami alebo zubnou niťou. Najľahšie sa vám podarí malým deťom vyčistiť medzizubné priestory pomocou zubnej nite v tzv. mečíku. Nemusíte ju však používať medzi všetkými zubami, ktoré už deťom vyrástli. Stačí raz za deň vyčistiť medzizubné priestory v miestach, kde sa stoličky dotýkajú. 

Jednou z najčastejších príčin skazených zúbkov u malých detí sú totiž podľa zubárov práve zle vyčistené či dokonca rodičmi vôbec nečistené medzizubné priestory. Ak s vami deti pri čistení zubov nespolupracujú, nedajte sa odradiť a čistite pravidelne aj za cenu, že s vami pritom potomok bude „bojovať“. „Je to oveľa lepšie, než potom najmenším deťom ošetrovať skazené zuby v celkovej anestézii, čo je pre rodičov finančne aj psychicky veľmi náročné,“ varuje dentista Tomáš Zábojník. 

Podľa neho si deti od útleho veku potrebujú vytvoriť na čistenie zubov pravidelný návyk, ktorý im zostane až do dospelosti. Približne v šiestich rokoch by ste preto mali deti po prvýkrát vziať aj na dentálnu hygienu, kde im ukážu, ako by sa o zúbky mali starať. Deťom v tomto a vyššom veku okolo ôsmich rokov môžete čiastočne prenechávať zodpovednosť za čistenie zubov, aby sa učili samostatnosti. Na vás ako rodičoch však aj naďalej zostáva každodenná kontrola stavu ich zúbkov a hlavne starostlivé dočisťovanie. 

Čo potrebujú na čistenie zubov deti od troch do šiestich rokov

Deti staršieho školského veku sa už o zuby starajú sami

Vo veku okolo desať a viac rokov by ste už teda nemali deťom zuby dočisťovať, ale rozhodne je dobré stav ich zubov aj naďalej pravidelne kontrolovať. Ak nosia strojček, je nutné dodržiavať ešte prísnejšiu zubnú hygienu a dbať na čistenie zubov ideálne po každom jedle. 

Na preventívnu prehliadku k zubárovi objednajte deti ideálne dvakrát ročne. V dospelosti stačí prevencia raz za rok. Minimálne raz za rok doprajte chrupu aj profesionálnu dentálnu hygienu. 

Čo by sa mohlo hodiť vašim juniorom pri čistení zubov

Aké úskalia sú spojené so starostlivosťou o zuby v dospelosti

Ak už dávno nepatríte medzi teenagerov, pamätajte na to, že zákroky u zubára nepatria k lacným záležitostiam, a radšej investujte čo najviac času a úsilia do prevencie. Nepodceňujte preto ani pravidelné návštevy dentálnej hygieny, kde vám okrem dôkladného odstránenia zubného kameňa môžu na modeli zubov ukázať, ako by ste si ich mali správne čistiť. 

„Pre rôznych pacientov môžu byť vhodné odlišné techniky čistenia, hoci cieľ je vždy rovnaký – odstrániť zubný povlak. Na to možno používať buď manuálne, alebo sonické kefky. Záleží, čo komu vyhovuje,“ vysvetľuje zubná lekárka Nikola Celerýnová a dodáva, že kvalitu správneho čistenia možno kontrolovať aj tzv. detektorom povlaku, ktorý označí starý a nevyčistený povlak sfarbením.

Čo sa týka zubných pást, rovnako ako u detí platí, že ide skôr o doplnok na uľahčenie alebo spríjemnenie čistenia. „Ak sa vám zuby viac kazia, odporučila by som zubné pasty na báze vápnika a pri citlivosti krčkov zase skôr tie pre citlivé zuby,“ dodáva dentistka.

Skrytou hrozbou v starostlivosti o zuby (nielen) dospelých sú podľa nej aj sladené nápoje, ktoré obsahujú veľa cukru. „Baktérie v zubnom povlaku tieto cukry kvasia na kyseliny, ktoré znižujú pH v ústnej dutine, preto dochádza k demineralizácii – odvápneniu – zubov,“ vysvetľuje zubárka. Na vine môže byť aj prílišná konzumácia potravín s ovocnými kyselinami a sladkostí ako takých.

Pomocníci v čistení zubov pre dospelákov

Už viete, ako sa správne starať o zuby svojich ratolestí a akým chybám sa vyvarovať v starostlivosti o tie vlastné? Preventívna domáca starostlivosť je rozhodne kľúčová, preto sa nevypláca podceňovať ju.