Prejsť na hlavný obsah

Strácate sa v širokej ponuke SPF? Poradíme vám!

11. mája 2022Notino
Viete, že používanie prípravkov so SPF je nutnosťou nie len na dovolenke, ale v ich širokej ponuke sa trochu strácate? Poradíme vám, aké typy ochrany existujú a aké sú priamo ideálne na deň strávený v meste alebo na kúpalisku, pri športovaní na bicykli a opaľovaní na pláži. Slnko tak vašu pokožku skrášli, ale neublíži jej.

Ako si vybrať správnu ochranu pred slnkom

Jedným z dôležitých faktorov sú práve spomínané symboly na prípravkoch. UVA a UVB sú štandard. UVA nás chráni voči starnutiu kože. UVB nás chráni proti spáleniu. Preto treba sledovať na flakónoch oba symboly. 

Vyhovujú mi rovnako chemické ako aj minerálne filtre. Všeobecne sú oba veľmi prospešné, ale sú ľudia, ktorí dávajú prednosť  minerálnym filtrom. Tie sú vyslovene vhodné pre citlivú pokožku a pre deti. Niektoré značky kombinujú oba typy filtrov. Ak trpíte na slnečnú alergiu, je vhodnejšie siahať po minerálnom filtri. 

Textúra je nemenej dôležitá. Ak máme mastnejšiu pleť, siahame po ľahkých emulziách. Očakávam nelepivú konzistenciu, ktorá sa nebude žmolkovať pod makeupom. Capital Soleil Mattifying 3 in 1 ochranný zmatňujúci krém na tvár SPF50+ je tip pre pokožku so sklonom k zvýšenej mazotvorbe. Takáto pleť neznesie vrstvy. Preto je vhodné aplikovať len pleťové sérum a ochranný krém.

TIP! Ak sa spf-ko žmolkuje, vynechajte svoj denný krém. Pleťové sérum zostáva. Dnešné spf-ká majú aj benefity ako denné krémy.

Olejová forma je atraktívny typ prípravku. Pokožke dodáva lesk. Niektoré oleje majú mastnejšiu textúru a niektoré sa správajú ako suchý typ oleja. Olejové spf-ko môže obsahovať jemné zlatisté trblietky, čo niektoré ženy preferujú. Zväčša ide o telové použitie.

Pri športe sú sprejové prípravky najpraktickejšie. Zväčša poskytujú vyššiu odolnosť proti vode a potu. Reaplikácia je praktická. Zväčša majú vysoký ochranný faktor a sú veľmi pohodlné. Kedykoľvek a dokonca i cez makeup ich môžete reaplikovať, čiže opäť použiť. Slúži to k zachovaniu a udržaniu ochrany proti slnku.

Sun Sunsistick ochranná tyčinka na citlivé miesta spf 50+ má vysokú mieru ochrany a používa sa zväčša lokálne. Slúži na ochranu pier, nosa, uší, ale aj iných miest. Tetovanie, jazvy, či stavy po dermatologických zákrokoch si vyžadujú vysoký spf faktor a praktickosť. Preto bývajú transparentné, ale aj tónované. Často zanechávajú za sebou svetlejší povlak, kvôli viditeľnosti pokrytia.

Produkty

Vlasy a ich ochrana pred slnkom

Vedeli ste, že aj vlasy potrebujú chrániť? Niekto má hrubší a pórovitejší vlas a niekto jemný s citlivou pokožkou hlavy. Rovnako ako pleť i vlasy potrebujú svoju vlastnú ochranu pred slnkom. Najmä ak ste pri mori a okrem slnka na vlasy pôsobí aj soľ. Vlasy sa vysušujú a koža na hlave trpí rovnako ako pleť. Mnohé z vlasových prípravkoch obsahujú okrem UV filtrov i výživnejšie oleje, ktoré vlas trochu regenerujú alebo hydratujú. 

Pekný efekt dovolenkových vĺn s ochranou vám urobí  Kérastase Soleil Huile Sirene  hydratačná dvojfázová olejová hmla pre plážový efekt. Okrem iného vytvorí pekný štruktúrovaný efekt práve na vlnitých vlasoch. Suché vlasy alebo ich končeky sa určite potešia. 

Aké spf je vhodné len na pleť?

Ja používam spf 30. Pri mojej rannej rutine si na denný krém aplikujem ochranný krém. Moja pleť je suchšia, preto znesiem viac ľahkých textúr. Znovu pripomínam, že používanie dennej ochrany nie je len vec, ktorú potrebujete riešiť na dovolenke. Ak ste ešte nezačali, tak je najvyšší čas. Bude to vaša dennodenná rutina. 

Rada chodím rýchlejšou chôdzou a vtedy si nezabúdam nanášať opaľovací krém aj na chrbty rúk. Je dokázané, že denné používanie ochrany proti slnku výrazne znižuje proces starnutia. Stáva sa bojovníkom číslo 1. Platí to samozrejme i pre pánov. Ich pokožka je síce hrubšia, ale rokmi sa stáva suchšou a pórovitejšou. Muži tento problém až tak nevnímajú. Ich pleť však reaguje na slnko obdobne. Vrásky po 40-tke vystúpia, cítia pnutie s výskytom popraskaných cievok. U mužov sa taktiež oveľa častejšie vyskytujem bazalióm. Je to kožný nádor na najviac exponovaných miestach kože. Býva zhubný i nezhubný. Každoročná kontrola znamienok je preto veľmi dôležitou prevenciou pre celú rodinu.

Ak považujete svoju pleť za citlivú, siahnite po fluidnom kréme na opaľovanie SPF 50+. Oslabená kožná bariéra potrebuje silnejšiu ochranu. Ak trpíte na pigmentácie, musí byť spf vašou kamoškou. 

Produkty

Ak ste typ ženy, ktorá z akéhokoľvek dôvodu neznesie vrstvenie produktov, skúste Purito Daily Go-To Sunscreen ľahký ochranný krém na tvár SPF 50+. Pri týchto ľahulinkých krémoch je vrstvenie pohodlné bez pocitu ťažoby a dusenia sa. Druhou možnosťou je odstránenie klasického denného krému z rutiny a nahradenie spf-kom najmä v letných mesiacoch.

Mnohé ženy majú problém s jemnou a citlivou pokožkou na perách. Odporúčam siahnuť po balzamoch s vysokým spf. Jednak splnia balzamovú funkciu a pery ochránite.

Obsahujem makeup s spf dostatočnú ochranu?

Veľa žien si myslí, že makeup s spf im urobí patričnú a jedinú ochranu. Domnievajú sa, že to stačí. Omyl, dámy. Nie je to dosť. Makeup s spf síce obsahuje nejaký druh ochrany, ale nikdy to nenahradí kvalitné spf. Z jednoduchého dôvodu. Makeup na pleť nenanášate takým istým spôsobom ako krém. Nie na všetky časti pleti, krku prípadne dekoltu. Niektoré z nás použijú makeup len ako korektor, na určité časti tváre. 

Avšak kvitujem používanie ochrany pleti plus makeup s spf. Mám dôkazy, že niekomu používanie makeupu zachraňuje pleť pred novými pigmentovými fľakmi. V každom prípade je teda makeup, tónovací krém, či BB krém dobrou voľbou, ak si chcete pleť chrániť pred slnkom ešte dôkladnejšie. 

Spf je nutnosť. Potreba. Rutina. Nevyhýbajme sa slnku. Ale „konzumujme“ ho s rozumom.

Prečítajte si viac