Prejsť na hlavný obsah

Retinol je už nuda? Zoznámte sa s anti-age trendmi 2024

9. 4. 2024

Jana Krajčová

Čítanie na 4 minúty

Anti-age starostlivosť rovná sa retinol? Kdeže, dostať aj veľa ďalších ingrediencií, ktoré vedia s vráskami zatočiť. A v niektorých ohľadoch dokonca retinol prevyšujú. Kvôli ktorým stojí za to urobiť v kúpeľni malú rošádu?

Kyselina ferulová

Kyselina ferulová si urobila meno hlavne antioxidačnými účinkami a schopnosťou bojovať proti voľným radikálom, ktoré majú prsty vo vzniku vrásokpigmentových škvŕn. Podľa niektorých štúdií parádne spolupracuje s ďalšími antioxidantmi, ako sú vitamín Cvitamín E, ktoré postrkuje k ešte lepším výsledkom. 

Ale má to háčik. „Kyselina ferulová býva nestabilná a náchylná na oxidáciu, čo môže znižovať jej účinnosť. Vyberajte preto produkty so stabilným zložením a v správnom balení – v tmavých sklenených alebo vzduchotesných plastových obaloch, ktoré minimalizujú kontakt s kyslíkom a svetlom,“ radí Bc. et Bc. Amy Vondráčková, majiteľka salónu Beautylab.

Dajte šancu ďalším anti-age zložkám

Tremella

Rôsolovka riasotvará, snežná huba, strieborné ucho – to všetko sú označenia tremelly, čínskej huby, ktorá je aktuálne hviezdou nielen v doplnkoch stravy, ale aj v kozmetike. Rovnako ako kyselina hyalurónová na seba dokáže naviazať obrovské množstvo vody a vaša pleť túžiaca po hydratácii ju tak bude zbožňovať. Rôsolovka má menšie častice, takže dokáže preniknúť do pokožky lepšie než kyselina hyalurónová. Okrem toho je táto čínska huba bohatá na antioxidanty a niektoré výskumy ukazujú, že prispieva k tvorbe kolagénu typu I. 

Kyselina azelaová

Ak okrem vrások riešite aj pigmentové škvrny alebo akné, možno nájdete spojenca v kyseline azelaovej. Síce vrásky nevygumuje na počkanie, ale proti starnutiu bojuje inak. Poradí si s niektorými formami hyperpigmentácie (predovšetkým melazmou), podporuje bunkovú obnovu a redukuje aj škvrny po akné. A to vedie k zjednotenej a mladšej pleti. Na výsledky si síce počkáte o niečo dlhšie, ale zato sa bude priateliť aj s citlivou pleťou.   

Bakuchiol

Podobné účinky ako retinol, len bez podráždenia? Áno, prosím! Bakuchiol, získavaný zo semien indickej rastliny Psoralea corylifolia, dokáže povzbudzovať bunky k tvorbe kolagénu, podporuje bunkovú obnovu, zjednocuje pleť a zabraňuje strate vlhkosti. Len to ešte nevieme úplne isto. „Hlavným háčikom bakuchiolu je, že aj keď existuje niekoľko štúdií naznačujúcich jeho účinnosť pri podpore obnovy pleti a redukcii vrások, zatiaľ nie je taký preskúmaný ako retinol,“ upozorňuje Amy Vondráčková. 

Vyskúšajte účinky bakuchiolu

Rambutan

A na záver asi ten najväčší konkurent retinolu – rambutan. Tento strom z juhovýchodnej Ázie s plodmi podobnými liči je plný antioxidantov, stimuluje tvorbu kolagénu a elastínu, podporuje bunkovú obnovu a k tomu uzamyká hydratáciu v pokožke. „Rambutan obsahuje aj vitamín A, takže je považovaný za prírodnú formu retinolu,“ dodáva Amy Vondráčková. 

Zároveň ale upozorňuje, že nie je v pleťových prípravkoch taký koncentrovaný ako syntetický retinol. Aj to však môže mať svoje výhody, napríklad pre citlivejšiu pleť. „Odporučila by som ho ľuďom, ktorí preferujú prírodné ingrediencie a hľadajú jemnejšiu alternatívu retinolu,“ radí odborníčka.

Vyplatí sa teda dať šancu niektorej z menej slávnych anti-age zložiek? Ak chcete istotu, držte sa retinolu a kyseliny hyalurónovej alebo vitamínu C. Ale ak vás bakuchiol a spol. nalákali, prečo im nedať možnosť ukázať, čo naozaj dokážu?