Prejsť na hlavný obsah

Najväčšie parfumové hity 2023! Poznáte aktuálne trendy?

12. 9. 2023

Jana Krajčová

Čítanie na 4 minúty

Každú sezónu si kupujeme nový odtieň rúžu, dívame sa po najpopulárnejších farbách lakov na nechty a trendom prispôsobujeme aj pleťovú rutinu. Ale čo sa týka parfémov? Najväčším úletom je, keď sladkú a sviežu vôňu vystrieda v zime flakónik s trochu intenzívnejším obsahom. Aj vy to tak máte? Možno je čas na menšiu voňavú revolúciu vo vašej zbierke. Zoznámte sa s trendy vôňami roku 2023.

1. Gendrovo neutrálne

Unisex parfémy nie sú žiadna novinka, samozrejme. Otázka gendra ale rezonuje spoločnosťou v takej miere, že nikoho neprekvapí, že vône boriace hranice medzi pohlaviami zažívajú poriadny vzostup. Tak sa konečne odpútajte od typicky „mužských“ a „ženských“ tónov a privoňajte k drevitým alebo vodným akordom. Nebude to vlastne zaujímavá zmena, deliť sa o vôňu s partnerom?

Top vône pre ňu a pre neho

2. Vrstvenie parfémov

V kurze je dôraz na jedinečnosť a autenticitu. Lenže „otrepaný“ parfém z reklamy, ktorá beží po celom svete, originalitou zrovna nevonia. Čo s tým? Odpoveďou je vrstvenie. Staré známe pravidlo o tom, že by ste nemali na tele kombinovať viac vôní, tak môžete hodiť za hlavu. Ale trocha zamyslenia nezaškodí. 

Pri vrstvení začnite silnejšou vôňou a pokračujte ľahšou, aby mohla tiež trochu vyniknúť. Nekombinujte spolu viac intenzívnych vôní. Klapať to bude parfémom, ktoré majú aspoň jednu spoločnú zložku. Vďačné sú v tomto ohľade kvetinové vône, tie si rozumejú skoro s každým (hlavne s ovocnými akordmi). Dohromady idú aj korenisté tóny s drevitými a orientálnymi. Ale už dosť pravidiel, celé je to hlavne o kreativite.

3. Voňať udržateľne

Ďalšia téma, ktorá sa zo spoločenskej úrovne presunula do voňavého vesmíru, je udržateľnosť. V obsahu aj balení. Zaujímajte sa, z akých zdrojov pochádzajú ingrediencie parfému, vyberajte si flakóniky, ktoré sa dajú znovu naplniť. Do popredia sa dostávajú synteticky vyrobené ingrediencie a upcyklácia, keď niektoré spoločnosti používajú zvyšné časti korenia alebo dreva z iných odvetví. Ale pozor na greenwashing. Neuspokojte sa s tvrdením na obale, udržateľnosť je aj o prieskume a dátach.

Tieto parfémy si naplníte znovu

4. Neobvyklé ingrediencie

Nový parfém, ale opäť staré známe ingrediencie. Ak vás už ruža, santalové drevo a bergamot tak trochu nudia, pusťte sa do experimentov, ktoré môžu znieť ako menu šialeného kuchára. Ryža, sezam, morské riasy, pistácie, konopa, takto môžete voňať. Trúfnete si rozšíriť obzory?

5. Funkčné vône

Účel parfémov sa zdá byť viac než jasný: chceme proste pekne voňať (a prijímať komplimenty okolia). Ale podľa nových trendov vám na základe svojho zloženia flakónik môže zmeniť náladu. Šplechnite si na seba jazmín alebo levanduľu a upokojte sa. Alebo si dodajte energiu s mätou a citrusmi. Využite silu parfémov naplno.

6. Nová vanilka

Óda na deväťdesiatky. Vanilka vonia nostalgiou, ale aj pohodou a hrejivosťou. Nie je presladená, ale skôr sladko sexy a rozumie si s ďalšími „jedlými“ akordmi, ako je trebárs kakao, lesné plody alebo citrusy. Možno ju vnímate skôr ako zimnú vôňu, ale na nič nečakajte, nosí sa stále. Rok 2023 je proste rok vanilky. 

Zahaľte sa do vanilky

7. Nude vône

Ľahké negližé alebo druhá koža, taký pocit by ste mali mať z nude parfémov. Sú jemné, čisté, vzdušné a púdrové s akordmi ruže, pižma, ambry alebo kašmíru. A najlepšie na nich je, že na každom z nás voňajú inak. Podľa odborníkov symbolizujú našu túžbu po blízkosti a intimite. Vysielajú jasný signál: Ak sa ti ten ľahký závan páči, musíš prísť bližšie, aby si ho spoznal. Inšpirujte sa na TikToku a hľadajte pod hashtagom #pheromoneperfume.

Čo vy na, opustíte osvedčenú klasiku a dáte sa zlákať niektorým z parfumových trendov 2023?