6 zásadných mýtov o opaľovaní! Čo je správne?

 

opalovanie, slnečná kozmetika

Väčšina z nás už vie, že slniečko môže za predčasné vrásky alebo tmavé škvrnky v tvári. O ochrane pred slnečnými lúčmi ale stále koluje veľa mýtov a poloprávd. Zistite, ako sa správne opaľovať a chrániť si pleť.

 

Prečo sa chrániť, aj keď vás to nebaví

Slnko nás „zásobuje“ prospešným vitamínom D, na druhej strane pri dlhšom pobyte prináša nepríjemné efekty. Okrem spálenia je to nielen viac vrások a pigmentových nerovností, ale predovšetkým vyššie riziko rakoviny kože – melanómu. A ako sa opaľovať zdravo? Začnime trebárs tým, že si prejdeme šesť hlavných mýtov o opaľovaní.

 

  1. Stačí, keď sa namažem ráno.

Ak ste si už kúpili kvalitný ošetrujúci krém s ochranou a pravidelne ho nanášate ráno pred líčením – je to výborný návyk! Lenže vás neochráni po celý deň. SPF štít po 2 hodinách klesá a pretože predsa hľadáte cestu, ako sa lepšie opáliť, treba ho pravidelne obnovovať. Využite počas dňa sprej Piz Buin Instant Glow, ktorý sme si obľúbili pre ľahkú textúru a rozjasňujúci efekt.

 

  1. Nemusím používať ochranný krém, mám make-up s SPF.

Väčšina bežných make-upov má SPF 15 alebo 20. No ak si chcete chrániť jemnú pleť tváre a vyhnúť sa predčasnému starnutiu, podľa dermatológov treba aplikovať minimálne SPF 30. Taký stupeň ochrany je spôsob, ako sa opáliť bezpečnejšie. Otázku, ako dlho sa opaľovať, neprestávajte riešiť ani pri používaní slnečných prípravkov. Škodlivé vplyvy slnečného žiarenia len znižujú – opaľovanie by preto nemalo prekročiť dve hodiny.

 

  1. Pokožka s tmavým pigmentom sa ľahko opaľuje a nemusí sa chrániť.

U ľudí so svetlou či pehavou pleťou existuje väčšie riziko vzniku melanómu, to je fakt. No ani tmavší fototyp nemá vyhrané. Po dlhšom pobyte na slnku asi neuvidíte známky spálenia, ale hrozba melanómu je rovnaká. Pravidlo je teda jednoduché – chráňte sa, aj keď máte prirodzene tmavšiu pokožku! Nemusíte používať najvyšší faktor, postačí SPF 30 – na dovolenku si pribaľte suchý olej v spreji Bioderma Photoderm Bronz.

 

  1. Ak je pod mrakom, netreba sa mazať.

Aj cez závoj mrakov preniká škodlivé UV žiarenie, ktoré môže pokožke ublížiť. Pozor predovšetkým na skutočnosť, že tieto lúče nehrejú. Na chladné počasie sa teda nemôžete spoliehať ako na ochranu. K poškodeniu môže dôjsť aj v tieni alebo za pochmúrneho, veterného dňa.

 

  1. Základné opálenie ma ochráni pred spálením.

Táto legenda sa začala rozprávať v 90. rokoch – než pôjdete na dovolenku k moru, treba sa trochu opáliť, tým sa vytvorí základné opálenie a pri mori sa nespálite. Nie je to pravda a ani to nie je cesta, ako sa rýchlo opáliť na slniečku. Ako sa najlepšie opáliť? Nemusíte mať obavy, aj cez ochranný faktor chytíte sexy bronz. Použite výživný olej pre rovnomerné nanesenie La Roche-Posay Anthelios XL.

 

  1. Spálenie pokožky je len začervenanie, ktoré zmizne.

Začervenanie zmizne, to áno – ale defekty, ktoré vznikli hlboko vo vnútri kože, vám môžu znepríjemniť život až o niekoľko rokov neskôr – vrásky, zmena pigmentácie, šupinky na pleti.

Ako sa lepšie opáliť a vyhnúť sa škodám? Dajte si do kabelky praktické balenie ultra ľahkého krému na tvár a telo Vichy Idéal Soleil SPF 50.

 

Ako používať opaľovací krém

Na denné používanie SPF väčšina z nás rezignuje, pretože keď nevyberieme vhodný krém, veľmi často sa stáva, že na tvári zostávajú biele mapy a objavujú sa upchané póry. Nič ale nevzdávajte! Ide len o to, aby ste našli ten správny! Pre normálnu a suchú pleť využívajte olejové konzistencie, ktoré nezanechávajú biely povlak. Ak vás trápi lesknúca sa tvár a zvýšená tvorba mazu, vaša jasná voľba bude Avène Cleanance Solaire SPF 50, zmatňujúca ochranná starostlivosť pre pleť so sklonom k akné.

 

Slnko sa nehrá na schovávačku

Sú miesta na tele, na ktoré pri mazaní ochranným krémom väčšinou zabúdame. Správne opaľovanie zahŕňa aj ochranu cestičky, ušných lalôčikov a chrbtov rúk – hlavne posledné zmienené sa nám pri riadnej starostlivosti odmení mladistvým vzhľadom do vysokého veku. Ak pokožku na chrbtoch rúk nechránite, objavia sa pigmentové škvrny, a tak ruky veľmi rýchlo starnú.

 

Ako na opaľovanie u detí a mužov?

Väčšina našich životných partnerov si nerada na telo čokoľvek maže, o deťoch už ani nehovoriac. Skúste im ochranu pred slnkom spríjemniť! Pre hravé deti sa hodí Bioderma Photoderm KID mlieko s SPF 50+, špeciálne „šmolkové“ modré mlieko, pre mužov odporúčame Vichy Capital Soleil Beach Protect – multiprotekčný sprej SPF 50+, ktorý nezanecháva mastný film, ľahko a rýchlo sa nanáša a je odolný voči potu a vode.

 

Keď sa slnko opýta, či ste pripravená, budete mať nachystaný ochranný arzenál pre seba aj celú rodinu. Užite si prvé letné dni!