Ako na správne čistenie zubov pre pekný úsmev?

 

zuby, čistenie zubov, úsmev, žiarivý úsmev, zdravé zuby

Čistenie zubov je každodenná rutina, ktorú sa učíme už ako malé deti. Na to, ako si správne čistiť zuby, ale mnohí z nás prídu až v dospelosti. Technika čistenia zubov je totiž nielen dôležitá, ale aj nie úplne jednoduchá! Ste si istí, že robíte všetko správne? My sme sa radšej pozreli na vhodné pomôcky a techniku krok za krokom.

 

Ako vybrať zubnú kefku

Aj keď si určite radi vyberieme zubnú kefku v obľúbenej farbe, mali by sme sa sústrediť skôr na veci ako je veľkosť hlavičky, počet štetín a ich mäkkosť. Vyberajte kefku s menšou hlavičkou – tá sa dokáže lepšie prispôsobiť tvaru jednotlivých zubov. Musíte sa aj zbaviť pocitu, že tvrdšia kefka toho určite vyčistí viac. Naopak, štetiny kefky by mali byť mäkké, aby pri čistení nepoškodzovali ďasná.

Ideálnou kombináciou všetkých týchto vlastností je kefka Curaprox Limited Edition Japan – táto limitovaná edícia rozhodne oživí každú kúpeľňovú poličku! Ak ste si zvykli na elektrickú zubnú kefku, odporúčame Philips Sonicare DiamondClean 9000 White HX9911/27, ktorá funguje na princípe sonických vibrácií – nielenže perfektne vyčistí zuby, ale aj namasíruje a prekrví ďasná.

 

Menej je niekedy viac

Jednou kefkou sa to ale zďaleka nekončí! Správnemu čisteniu zubov totiž pomáha aj jednozväzková alebo medzizubná kefka. Jednozväzková TePe Compact Tuft má extra malú hlavičku, a preto sa krásne dostane na horšie dostupné miesta, napríklad na zadné zuby alebo vnútornú stranu zubov.

Tými najmenšími, ale nemenej dôležitými pomocníkmi sú medzizubné kefky. Dôležité je vybrať správnu veľkosť a tých často potrebujeme hneď niekoľko kvôli rozdielnej veľkosti medzizubných priestorov. Preto je ideálne kúpiť si balenie s rôzne veľkými kefkami ako je TePe Extra Soft.

Ako si čistiť zuby medzizubnou kefkou

S týmito kefkami odstránite zubný povlak z medzizubných priestorov len vtedy, keď kefka skutočne vyplní celý priestor medzi zubami. Môžete mať sklony vyberať si menšie kefky, než potrebujete, ale čistenie medzizubných priestorov potom nie je také efektívne. Technika je ale celkom jednoduchá! Kefku jemne zasúvajte v smere od ďasna do medzizubného priestoru – stačí jeden ťah tam a späť a opakovať, to je celé.

Samozrejme nezabúdajte striedať veľkosti kefiek. Ak kefka ide do priestoru veľmi ľahko, možno by ste potrebovali väčšiu, ale zároveň by ste ju nemali strkať medzi zuby silou. S výberom veľkosti, technikou alebo s tým, ako často meniť medzizubnú kefku, sa určite obráťte na dentálneho hygienika. 

 

Čistenie zubov so žiarivým výsledkom

Priznajme si, že pre zubné kefky sú pravidlá výberu dosť prísne, ale pri paste máme možností oveľa viac! Síce to nikdy nebude ako nákup oblečenia, ale žiarivý úsmev je predsa krajší než nejaké šaty. Ak máte citlivé zuby a aj napriek tomu hľadáte pastu s bieliacim účinkom, siahnite po Opalescence Whitening Sensitivity Relief, ktorá je vhodná na každodenné použitie.

Výborný účinok má aj bieliaca zubná pasta MEDIBLANC Whitening, ktorá navyše posilní odolnosť vašich zubov. Vďaka prírodným ingredienciám nepení, tak sa nezľaknite, s účinnosťou to nemá nič spoločné! Trošku návykovou sa potom môže stať Marvis Cinnamon Mint – nielen vďaka skvelému bieliacemu efektu, ale aj škoricovej príchuti.

 

Ako si správne čistiť zuby

Tak čo, máte všetky pomôcky, ktoré potrebujete? Potom sa už môžeme pozrieť na správnu techniku čistenia zubov.

  • Kefku priložte jednou polovicou na zub a druhou na ďasno pod uhlom 45 stupňov – áno, uhol je naozaj dôležitý.
  • Začnite robiť malé a krúživé pohyby – čistíte tak zuby aj ďasnový žliabok. Okrem krúživých robte kefkou aj pohyby zospodu nahor, ktorými dobre odstránite zubný povlak.
  • Kefku držte naozaj zľahka, ak budete veľmi tlačiť, môžete si poškodiť ďasná.
  • Týmto spôsobom si vyčistite celú prednú časť hornej a dolnej čeľuste, rovnakú pozornosť a starostlivosť venujte aj zadnej časti všetkých zubov.
  • Potom kefku postavte priamo oproti plochám stoličiek a opäť krúživými pohybmi vyčistite.
  • Všetky zuby potom dočistíte jednozväzkovou kefkou a medzizubné priestory medzizubnými kefkami.
  • Medzizubné priestory môžete dočistiť ešte dentálnou páskou Oral B Satin Tape.
  • A posledný krok? Zvyškov baktérií sa zbavte ústnou vodou Ecodenta Expert Extraordinary Whitening.

 

Napadá vás ešte, ako dlho si čistiť zuby? Zabudnite na pravidlo troch minút. Musíte čistiť, kým nebudete mať všetky kroky hotové! Po vyčistení si skúste po zuboch prejsť jazykom – ak budú úplne hladké, ste pri cieli. Dôležité ale je, že len z článkov sa správnu techniku čistenia zubov nenaučíte. Mali by ste ju konzultovať s dentálnym hygienikom a pravidelne ju trénovať. Vaše zuby vám budú naozaj vďačné.