Ako podporiť imunitný systém prirodzenou cestou?

Našou najlepšou ochranou proti akýmkoľvek chorobám je silný a dobre fungujúci imunitný systém. A aj keď jeho funkcie najlepšie podporí zdravý životný štýl, je vhodné mu občas dopomôcť aj inak. To platí hlavne počas rôznych rizikových období (napr. v čase hroziacich vírusových ochorení), ale aj keď sme unavení či vystresovaní. Nezabúdajme ani na to, že ani náš jedálny lístok nie je vždy ukážkový. Navyše existujú aj ďalšie vplyvy, ktoré oslabujú našu imunitu, či už sú to vonkajšie (nevhodné životné prostredie) alebo vnútorné (zlá psychika) faktory.

posilnenie imunity

Čo sa týka vnútorných vplyvov, držme sa hesla, že dobrá nálada je pol zdravia. Je teda nutné zachovať si tento optimistický prístup k životu aj počas rôznych ťažkostí, ktoré nás z času na čas neminú. Preto sa snažte pracovať na svojej psychike, urobte si čas pre vaše vlastné záujmy a radosti. Niekomu pomáha joga, inému zase čítanie kníh. Každopádne ale vždy platí, že psychika má na naše zdravie obrovský vplyv, čo už postupne uznáva aj klasická medicína. Tak na to nezabúdajte!

Deň, kedy sa nejaké ochorenie prejaví, je pre imunitu samostatnou kapitolou. Hoci to nemusí byť nič príjemné, ale aj vtedy je dôležité imunitu podporiť! Urýchlite tak nielen samotné uzdravenie, ale aj priebeh choroby bude kratší a telo nebude tak veľmi oslabené.

Dôležité prírodné produkty na podporu imunity

V ľudskom organizme by nemali chýbať žiadne dôležité látky, inak dochádza k nerovnováhe. Takáto disharmónia spôsobuje oslabenie imunitného systému a otvára bránu najrôznejším chorobám. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov na prírodné produkty, ktoré môžu pri podpore vašej imunity zohrať veľkú úlohu.

Čierna jarabina

Plody čiernej jarabiny – arónie sú stále nedocenené. Obsahujú však veľké množstvo dôležitých látok, ktoré podporujú zdravie a imunitu a sú účinnou prevenciou. Za najdôležitejšie určite považujeme vysoký obsah vitamínu C, antioxidantov a vlákniny. Pozitívne účinky plodov na  zdravie môžete vďaka 100 % bio šťave z arónie využívať celoročne. Ak vám čierna jarabina rastie na záhrade, zrelé plody si môžete zmraziť a postupne konzumovať.

Granátové jablko

Ak vás arónia príliš neoslovila, tak vyskúšajte granátové jablko. Jeho látky taktiež významne podporujú správnu funkciu imunitného systému. Z ďalších vlastností granátového jablka by vás mohla zaujať jeho schopnosť spomaľovať procesy starnutia a podporovať detoxikáciu. Zároveň je aj vhodnou prevenciou proti kardiovaskulárnym ochoreniam. To všetko najmä vďaka výraznému obsahu antioxidantov, vitamínov (A, C, E, niekoľko vitamínov skupiny B) a stopových prvkov (zinok, železo, kremík a i.). Keďže nie vždy je možné v našich končinách zohnať čerstvé granátové jablko, efektívnym riešením môže byť 100 % šťava z granátových jabĺk.

Hliva ustricová

Hliva ustricová je ďalším prírodným zázrakom, ktorý dokáže našej imunite pomôcť. Skvelý účinok hlivy spočíva v obsahu cenných látok, ako sú napríklad aminokyseliny, betaglukány, množstvo vitamínov a minerálov. Výhodou hlivy ustricovej je, že si ju môžete bežne kúpiť v obchode a používať ju tak v kuchyni pri príprave jedál. To určite ocenia najmä milovníci húb. A ak huby nemáte radi alebo sa vám nechce hlivu pripravovať, mohli by sa vám zapáčiť tablety s extraktom z hlivy. Tie sa užívajú ráno a večer vždy po jednej tablete. Hliva ustricová navyše pomáha bojovať proti stresu, únave a spomaľuje starnutie!

Ďalšie možnosti, ako podporiť imunitu

Lymfatické masáže

Lymfatický systém je veľmi dôležitou súčasťou našej imunity. Preto si zaslúži adekvátnu starostlivosť, ku ktorej radíme aj špeciálnu masáž. Lymfatické masáže môžete absolvovať buď u profesionála alebo je možné sa naučiť rôzne svojpomocné techniky. Tie ponúkajú reflexné terapie a môžete ich zvládnuť nielen na špeciálnom kurze, ale aj z odborných kníh.

Vždy by ste však mali mať na pamäti, že lymfatická masáž sa nesmie vykonávať príliš často. Inak hrozí zahltenie a teda spomalenie činnosti celého lymfatického systému. Určiť správnu frekvenciu masáží je preto veľmi individuálne a je ovplyvnené aktuálnym zdravotným stavom človeka (lymfatická masáž nemusí byť vôbec vhodná pri niektorých druhoch už prebiehajúcich ochorení).

Ak sa už pre lymfatickú masáž rozhodnete, preferujte vždy ručné masáže pred prístrojmi, ktoré nemajú dostatočný efekt. A keď už je reč o masážach, vášmu telu určite prospeje aj relaxačná masáž. Tá navyše podporí vnútornú pohodu, ktorá je pre naše zdravie a imunitu taktiež dôležitá. Relaxačnú masáž si môžete urobiť pokojne aj doma s partnerom. Vhodné prírodné produkty na masáž ponúka napr. firma Saloos.

Soľ z Mŕtveho mora

O takmer zázračných účinkoch Mŕtveho mora sa už toho popísalo veľa. Málokto ale vie, že prírodné liečiteľstvo vníma jeho účinky aj na inej úrovni, ktorá výrazne ovplyvňuje obranyschopnosť ľudského organizmu.

Základným kameňom pre tento postoj je názor, že naše telo je zahltené negatívnymi vplyvmi elektromagnetického žiarenia. Zo všetkých zdrojov tohto žiarenia sú to najmä mobilné telefóny, televízia, počítače alebo mikrovlnné rúry. Z pohľadu prírodnej medicíny je možné škodlivé vplyvy elektrosmogu odbúravať rôznymi spôsobmi, pričom jedným z nich je práve kúpeľ so soľou z Mŕtveho mora. Preto ich odporúčame aj my – doprajte si takýto kúpeľ vždy raz za 1 až 2 týždne. Pre prípravu kúpeľa môžete použiť túto prírodnú kúpeľovú soľ Ahava DeadSea Salt, ale existuje aj tekutá soľ z Mŕtveho mora. Očistný kúpeľ uľaví celému organizmu a obzvlášť imunitnému systému. Umožníte mu tak lepšie fungovať a chrániť vás. Kúpeľ by však nemal byť príliš horúci a nemal by trvať viac ako 15-20 minút.

Ak nepatríte medzi tých, ktorí dajú na teóriu o škodlivosti elektrosmogu, aj tak dajte kúpeľu šancu, prospeje vám. Má blahodarný vplyv na pokožku, na celkovú regeneráciu organizmu, pôsobí proti ekzémom a má mnoho ďalších pozitívnych účinkov.

Upozornenie: Vyššie uvedené rady a prírodné metódy nenahrádzajú klasickú liečbu u lekára a ich použitie je na zodpovednosť každého čitateľa tohto článku. Ak máte nejaké zdravotné ťažkosti, pred aplikáciu prírodných postupov sa vždy poraďte so svojím lekárom.

Zuzana z notino.sk