Ako si (vy)pestovať bradu: Rady pre začiatočníkov

Ako si vypestovať bradu

Vyzerá to, že brada z módy iba tak nevyjde. A niet divu, je to vlastne taká malá oslava prirodzenej ľudskej krásy a toho, čo naše telá dokážu. Ak máte to šťastie, že vám príroda nadelila impozantnú bradu, nebojte sa to využiť, zvlášť teraz, keď prebieha Movember. Poradíme vám, ako sa o ňu čo najlepšie starať.

Je samozrejme na vás, aký štýl si vyberiete, ale mali by ste pamätať na niekoľko kľúčových vecí: Bude "údržba" fúzov jednoduchá, alebo náročná? Budú vám spôsobovať praktické ťažkosti v každodennom živote (napríklad pri jedle)? A hodí sa vôbec zvolený štýl k tomu, ako vaše fúzy prirodzene rastú, alebo sa vám iba páčia na fotkách v časopisoch? Nezabudnite, že jednoduchá briadka si nezaslúži o nič menší rešpekt než pravá drevorubecká brada.

Vyberte si ten najlepší zastrihávač fúzov

Ak ste si všetky predchádzajúce otázky zodpovedali, môžeme sa pustiť do zastrihávania. Nie každý z nás je pripravený vyjsť na ulicu s divoko rastúcou bradou - vzbudilo by to síce istú úctu a možno i trochu strachu, ale veľmi praktické to nie je. Preto potrebujeme nejaký šikovný spôsob, ako udržať fúzy v požadovanom tvare. Áno, najlepšie je vždy zveriť prácu profesionálovi, ale kto má čas a peniaze na pravidelné návštevy holiča?

zastrihávač fúzov Braun Beard Trimmer

Začneme teda výberom najvhodnejšieho zastrihávača. Ak ste v pestovaní brady iba začiatočníci, bude najlepšie siahnuť po elektrickom strojčeku, ktorý sa ľahko používa, je spoľahlivý a niečo vydrží. Existujú samozrejme aj nožničky na fúzy, ale tie vyžadujú relatívne pevnú ruku a určitý cvik, takže zastrihávač to prinajmenšom v začiatkoch istí. Napríklad Remington Beard Boss MB 4120 ponúka vo svojej cenovej kategórii skvelú kvalitu, ale ak chcete strojček na profesionálnej úrovni, odporúčame Braun Beard Trimmer BT5010.

Ako vybrať mydlo a kondicionér na fúzy?

Ak ste si mysleli, že správna starostlivosť o bradu zahŕňa iba jej udržiavanie v požadovanej dĺžke, ste na omyle. Samozrejme by ste mohli bradu umyť klasickým mydlom, nechať ju uschnúť a ďalej sa o ňu nestarať, ale nezaslúži si predsa trochu viac? Verte nám, fúzy rozhodne vyzerajú lepšie, kedy im doprajete nejaký ten ošetrujúci prípravok.

Najskôr ich teda umyte s pomocou špeciálneho mydla na fúzy. Od štandardného mydla na holenie sa líši tým, že obvykle netvorí hustú, až smotanovú penu, ale namiesto toho zbavuje fúzy mastnoty a nečistôt. Radšej nepoužívajte ani obyčajné mydlo na ruky, pretože to by mohlo fúzy vysušiť. Vyberte si také mydlo, ktoré jemne vonia a zanechá fúzy nadýchané a čisté - ako napríklad mydlo Zew Beard Soap.

Mydlo na fúzy Zew Beard Soap

Aby vaša brada skutočne vyzerala čo najlepšie, skúste použiť prírodný hrebienok Keltic Krew, kefu na fúzy z kančích štetín Bluebeard’s Revenge alebo kefu Dessata Barber Brush, ktorá v podstate vyzerá ako Tangle Teezer určený na fúzy. Môžete si dokonca zaobstarať aj krásny set mydla a kefy na fúzy v jednom elegantnom balení.

Ak sú vaše fúzy umyté a pekne vyčesané, je správny čas na kondicionér. Zvoľte si taký prípravok, ktorý fúzy zmäkčí, dodá im lesk a podporí ich rast. Kvalitné holiace mydlo alebo hydratačný krém to čiastočne zastúpia, ale existuje jedna kategória prípravkov, ktorá v podstate nemá konkurenciu: oleje na fúzy.

Zázrak olejov na fúzy

Na ošetrujúcom oleji je niečo príjemne staromilské a tradičné. Možno to je tým, že sa väčšinou dajú dostať v sklenenej fľaštičke s kvapkadlom, možno to má na svedomí farba a textúra samotnej tekutiny, alebo možno ich obľuba spočíva v tom, že oleje sú skvelým nositeľom vône. Nech už je to čokoľvek, oleje dokážu ošetrovať fúzy ako máločo a udržiavajú ich nádherne hebké a zdravé.

balzam Keltic Krew Chieftain

Pozrieme sa teda na najlepšie výrobky z tejto kategórie. Mnoho značiek, ktoré ponúkajú produkty na fúzy, má vlastný olej, a často ide o jeden z najpopulárnejších produktov. Napríklad olej od Captain Fawcett je medzi našimi zákazníkmi veľmi obľúbený a všetci sa zhodujú, že ich sa po ňom rast brady zrýchli a neodolateľne vonia. Iné oleje sú zase výhodnou alternatívou k drahým pánskym parfémom, s ktorými zdieľajú rovnakú vôňu. Vyskúšajte napríklad olej Tobacco Vanille od Toma Forda alebo Sartorial od Penhaligon’s. Potom už iba stačí dodať fúzom konečný tvar s pomocou balzamu Men’s Room alebo Chieftain od Keltic Krew, a vaša brada bude žať obdiv na každom kroku.

 

Matej, notino.sk