Aromaterapia doma alebo najlepšie bytové vône

O liečivých účinkoch aromaterapie sa vedelo už v starom Egypte či Číne, kde sa vonné silice používali pri mnohých obradoch a rituáloch. Verilo sa, že vône dokážu aktivovať vyššie vedomie človeka. Prírodné éterické oleje majú dnes už preukázané antibakteriálne účinky a dokážu nás upokojiť či, naopak, nabudiť.

Aromaterapia stavia okrem priamej aplikácie aj na inhaláciu. Keď molekuly vstupujú do pľúc, vône stimulujú určité časti mozgu, ktoré vyvolávajú terapeutické reakcie a následne aj lepšie pocity. Aj naše receptory v nose posielajú správy nervovým systémom až do tej časti mozgu, ktorá má na starosti ovplyvňovanie nálad a emócií.

aromaterapia u vás doma

Ako prevoňať byt

Okrem esenciálnych olejov nakvapkaných do kúpeľa či na vankúš je pre vytvorenie príjemnej atmosféry doma vhodné použiť už hotové produkty, ako sú kvalitné sviečky, aróma difúzory, aromalampy a bytové spreje. Vďaka inovatívnym technológiám v tvorbe bytových vôní, si v dnešnej dobe môžete užiť nielen hrejivú atmosféru, ale aj krásny dizajn.

Napriek tomu, že vône sú záležitosťou osobnej preferencie, dá sa povedať, že lepšie „obliekajú“ priestor vône drevité, než tie sladšie, ovocné. To neznamená, že by váš domov malo byť cítiť po táboráku, ale skôr to, že trochu drevitého korenia či dymu robí priestor útulnejším.

Sviečky dokážu divy

Najvoňavejšie sviečky, ktoré sú často oceňované pochvalným „Mmm, tu to krásne vonia – čo to je?“, sú tie, ktoré aj nezapálené dokážu prevoňať celú miestnosť. Sú to kvalitné sviečky zo starostlivo vybraných ingrediencií, charakteristické azda až príliš silnou arómou na prvé ovoňanie pri vybalení zo škatuľky.

Medzi tie kvalitné, ale zároveň cenovo dostupné patria napríklad Bath & Body Works či Kringle Candle. Autentickou vôňou zimného lesa váš byt prevonia sviečka z prírodných esenciálnych olejov Winter z kolekcie Camp Winter od Bath & Body Works. Vôňa kašmíru a kakaa sviečky Cashmere & Cocoa od Kringle Candle vás pohladí za každého počasia, a ešte k tomu bude krásne zdobiť váš interiér. Upokojujúcou vôňou vanilky a levandule vás zase inšpiruje bio sviečka od Root Candles, Lavender Vanilla.  Väčšina sviečok sa dá kúpiť aj v lacnejšej, votívnej verzii či ako vonné vosky do aromalampy.

vonné sviečky

Voňavý luxus

Ak chcete trošku investovať, určite preskúmajte ponuku luxusných sviečok Baobab. Sviečky, ako napríklad fantastická Aurum z kolekcie Les Exclusives, sú ručne vyrábané z tých najkvalitnejších ingrediencií a esenciálnych olejov. Sú to ozajstné dizajnové kúsky, ktoré potešia každé náročné oko.

Nová éra aróma difúzorov

Ak chcete skúsiť niečo nové, tak ideálnou voňavou dekoráciou sú aróma difúzory. Vyberať môžete z kvalitných preverených značiek, ako napríklad grécka Spring Air či ázijská Chando. Najmä Chando prerazila s krásne vypracovanými keramickými difúzormi inšpirovanými prírodou. Namiesto klasických ratanových tyčiniek tak vôňu vedie patentovaný špeciálny porcelán. Napríklad pri difúzore Myst Lilac & Nutmeg je to elegantná kvetina a pri Ocean Amber & Sage zas morský koník.

aróma difúzory Chando

Katalytické lampy

Anglická firma Ashleigh & Burwood London vyrába okrem aróma difúzorov aj nádherné katalytické lampy. Že ste o nich ešte nepočuli? Princíp horenia bez plameňa (katalytická reakcia) bol známy už v starom Egypte. Bezpečným spôsobom čistí a dezinfikuje vzduch, odstraňuje 99 % roztočov a baktérií a ničí molekuly pachov vrátane cigaretového dymu. Odporúčame Fairy Ball darčekovú sadu, ktorá je ideálna pre začiatočníkov. Obsahuje vonný olej a menšiu lampu s dúhovým zdobením.

Vonné vrecúška

Možno si pamätáte, ako vaša mamička strkala mydlo v papierovom obale do skrine s bielizňou. Každé ráno ste sa ponáhľali do školy a vôňa domova bola všade okolo vás. Dnes už sa mydlá nenosia, keďže sa na trhu objavili omnoho efektívnejšie produkty, ako napríklad vonné vrecúška do skríň. Naším tipom je parfumované vrecúško Culti Decor Assolato .

Bytové spreje

Bytové spreje sú praktickou voľbou na cesty a umožňujú vziať si vašu obľúbenú arómu domova kamkoľvek so sebou. Takmer všetky aróma difúzory a vonné sviečky zmienené vyššie majú aj svoju verziu v spreji. Skúste zmyselný sprej od Spring Air, Ultra Scent Premium Pomegranate Delight, ktorý všetko okolo vás okamžite prevonia drevitou vôňou s granátovým jablkom. Vôňu môžete striekať na posteľnú bielizeň či na pohovku, kým sa stočíte do klbka a pustíte si svoj obľúbený film. Počuli ste o Hygge? Ak nie, tak vykúzlenie tej najkrajšej atmosféry vôňami do pravého Hygge rituálu rozhodne patrí.

A ako konkrétne vône pôsobia na náladu? Aróma levandule pomáha zaspať, vôňa mäty zas chladí zmysly a zvyšuje pozornosť. Citrónová tráva dokáže nielen okamžite povzbudiť, ale tiež čistí vzduch a je antiseptická. A esenciálny olej z eukalyptu zas uľahčuje dýchanie. Čo sa týka povzbudenia duše, najlepšie proti smútku a úzkosti pôsobí esenciálny olej z bergamotu, cypru, ruže a pomaranča. A tip na koniec – sladko voňajúci jazmín zas pôsobí ako afrodiziakum.

Starostlivo vybranou vôňou privítate do svojho domova veľké množstvo energie. Takže sa nadýchnite a buďte ako v bavlnke!