Dievčatá, takto nie! 8 najväčších chýb v líčení

chyby v líčení, ako sa nelíčiť, najčastejšie chyby v make-upe

 

Veľa žien si nevie vytvoriť lichotivý make-up. My však vieme, ako sa nalíčiť pekne a bez chýb. Dáte si poradiť?

1. Zlá príprava pred líčením

Stiera sa vám make-up? Potom možno len neviete, ako sa starať o pleť, kým sa začnete líčiť. Najprv tvár vyčistite napríklad dvojfázovou micelárnou vodou Saffee Cleansing, tonizujte a potom aplikujte ošetrujúce sérum a krém. Na udržanie bezchybného looku po celý deň je však najdôležitejšie tvár zjednotiť špeciálnou bázou pod make-up. Smashbox Photo Finish Vitamin Glow sa postará nielen o dokonalé priľnutie make-upu na dlhý čas a rozjasnenie pleti, ale aj jej účinné vyhladenie, aby pigmenty nezanášali jemné vrásky a hlbšie ryhy.

 

2. Nevhodný odtieň make-upu

Zásadný omyl pri výbere nového make-upu je skúšať jeho farbu na chrbte ruky. Ten má totiž úplne iný odtieň než tvár. Ideálnym miestom je rozhranie krku a tváre na línii spodnej čeľuste. Pamätajte aj na to, že pod žiarivkou vyzerá textúra svetlejšia. Preto produkt otestujte, ale pozrite sa na výsledok na dennom svetle. Platí, že bledšej pleti lepšie sedia studené odtiene s modrým podtónom, opálenej zase teplé s oranžovými pigmentmi.

 

3. Zle prekreslené kontúry

Viete, ako si kontúrovať tvár, aby ste nevyzerali ako maska na Halloween? Základné pravidlo znie – tieňujeme len tie časti tváre, ktoré považujeme za nedostatky a nechceme na ne pútať pozornosť. Tmavý tieň, aký má napríklad kompaktný bronzujúci púder Collistar Silk Effect Bronzing Powder, sa skrátka nanáša len tam, kde chceme docieliť prepadnutejší efekt. Zabudnite teda na prekresľovanie línie nosa, vystúpenej časti brady, vrchu lícnych kostí a stredu čela. Ešte väčším „failom“ je zlé zapracovanie produktu dostratena a ostré prechody. Kontúry treba dobre rozmazať, ideálne prstami alebo hubkou, aby sa spojili s make-upom.

 

4. Nesprávne vytieňované oči

Naučte sa, ako nalíčiť oči podľa ich tvaru, veľkosti a vzdialenosti od seba, inak môžu pôsobiť príliš vyvalene alebo trebárs asymetricky. Svetlý tieň vo vnútornom kútiku oči oddiali, tvrdé rámovanie ich zmenšuje a tmavé tiene ich posadia hlbšie. Líčiť viečka by ste potom mali aspoň dvomi farbami tón v tóne – svetlejšou a tmavšou. Ideálne sú paletky s postupným odtieňovaním farieb, napríklad Urban Decay Naked3 s dvanástimi neodolateľnými farbami, s ktorými možno „chyby“ (malé, veľké, zapadnuté, vyvalené oči…) lepšie korigovať.

 

5. Chyby v linkovaní očí

Dobre orámované oči podčiarkujú hĺbku pohľadu, ale nie je linka ako linka. Žiadna by nemala striktne končiť vo vonkajšom kútiku súčasne s viečkom, treba ju vyviesť do predĺženia hore. Naopak, narovnať „chvostík“ alebo ho stočiť dole je omyl, ktorý sa postará o smutný, unavený výraz. Čím hrubšie čiary nakreslíte, tým budete vyzerať prísnejšie a oči sa vám opticky zmenšia. Ak s linkovaním začínate, siahnite po produkte s gélovou textúrou, akú má MAC Cosmetics Pro Longwear Fluidline. Výhodou gélových liniek totiž je, že sa s nimi dá maľovať postupne, lebo sa nemažú.

 

6. Prehnané zvýraznenie linky pier

O tom, ako kontúrovať pery správne, by sa dal napísať sloh. Vo všeobecnosti ale platí, že kontúrka by mala presne kopírovať hornú a dolnú farebnú líniu pier. Hneď ako ceruzku nanesiete o milimeter až dva nad prirodzené kontúry, ústa sa opticky zväčšia, čo hlavne pri plných perách pôsobí trochu komicky à la „káčer“. Chybou je aj to, keď zvolený odtieň nekorešponduje s rúžom – tomu sa môžete vyhnúť s „nude“ produktami čo najpodobnejšími prirodzenej farbe úst, aké vyberiete napríklad medzi ceruzkami Collistar Professional Lip Pencil.

 

7. Zle zvolený odtieň rúžu

Na nevhodnú farbu rúžu si treba dávať veľký pozor! K bledej tvári s modrastým nádychom sa hodí len škála farieb s ružovým alebo modrým podtónom, na opálenej pleti zase lepšie vyniknú odtiene so zlatistým či oranžovým základom. Široký výber rôznych odtieňov ponúkajú tvarujúce rúže Estée Lauder Pure Color Envy. Omyl je aj myslieť si, že všetky „nude“ tóny sú pre každého. Perfektný dojem prirodzenosti možno dosiahnuť len vtedy, keď bude farba rúžu korešpondovať s farbou vašich ďasien.

 

8. Opadaná maskara – šmuhy pod očami

Rozmazaná maskara je jeden z najväčších „failov“ vôbec. Pritom postup, ako sa pekne namaľovať, je ľahký. Maskaru nanášajte na úplne čisté mihalnice, zvyšky maskary z predchádzajúceho dňa by robili neplechu hneď od začiatku. Prvú vrstvu aplikujte len na končeky. Ak dáte farbu rovno ku korienkom, mihalnice oťažejú, počas dňa sa narovnajú a maskara rýchlejšie opadá. Po zaschnutí naneste druhú farebnú vrstvu v stredných dĺžkach a až tretiu líčte ku korienkom. Pri nich nanášajte „cikcakovým“ vyčesávacím pohybom a nakoniec mihalnice jemne ohnite prstami alebo dlaňou na chvíľu hore, čím dosiahnete super vytočenie.

 

A nebojte sa špecializovaných maskár. Ak máte krátke mihalnice, siahnite po predlžujúcej NOBEA Festive, maximálny objem zase vykúzli Shiseido Controlled Chaos MascaraInk. Pozor, ak na natočenie používate klieštiky, nikdy s nimi nepracujte na nalíčených očiach. Povrch maskary by sa rozbil a pigmenty by odpadávali ešte ľahšie! Navyše by ste si mohli mihalnice polámať.

 

Objavili ste ďalšie chyby, ktoré na uliciach vídame? Máte svoje malé kúzla a zaručené rady, ako sa správne nalíčiť? Podeľte sa o ne s nami!