Domáce parfémy I. alebo Ako voňal pravek a starovek?

Zapáliť si vonnú sviečku, kvapnúť esenciálny olej do aromalampy alebo si užívať, ako vonia katalytická lampa, je pre mnohých z nás rituál. Vieme, že vône ovplyvňujú, ako sa cítime, a zvlášť doma sa chceme cítiť dobre. Ako to však robili ľudia kedysi?

história vôní

 

Interiérové vône existovali už od praveku. Vtedy to však neboli žiadne špeciálne produkty, ale veci, ktoré ženy našli. Lúčne kvietky, vetvy, kôra, živica… Kvietky či vetvičky v jaskyni voňali čerstvé aj sušené, ale potom tu bola kôra a živica, a pri tých sa ukázalo, že keď sa vystavia teplu, rozvoňajú sa viac. A tak sa začalo s domácimi vôňami. Primitívne, ale účinne a tiež liečebne. Pretože aj o liečivé účinky silíc nachádzajúcich v bylinách a živiciach šlo. Vtedy navyše, vďaka veľmi citlivému čuchovému ústrojenstvu, stačilo veľmi malé množstvo vône. Zvlášť ženy mali čuch taký vyvinutý, že dokázali triediť jedlé a jedovaté plody! (A citlivosť ženskému nosu vydržala dodnes!)

Voňavý pokrok

Staroveký Egypt, Grécko alebo Orient sa vo vôniach našli. Potrebné boli na liečebné, ale predovšetkým rituálne obradné, náboženské účely. Napríklad v starovekom Egypte sa verilo, že vôňa dokáže človeka priblížiť k bohom. A v údolí okolo posvätného Nílu dokonca uctievali boha vôní a svetla. Volal sa Nefertem a podľa mytológie vyrástol z lotosového kvetu. A tak v staroveku voňali chrámy, ale aj domácnosti, pretože mnoho rituálov sa odohrávalo doma.

Prví odvážlivci

Už prvé vydymovače mali vyháňať zlé a prinášať dobré. Ovplyvňovať to, ako sa kto cíti. Egypťania si vďaka svojej láske k vôňam pripísali aj prvenstvo v získavaní esenciálnych olejov, ktoré dnes používame na liečebné masáže, inhaláciu a do aromalampy. Vtedy ich používali predovšetkým pri balzamovaní. Pri liečbe sa im darilo takisto – v Egypte, Číne, Perzii a Oriente ako takom. Mimochodom, prvá parfumérka pôsobila okolo roku 1 200 pr. n. l. v Mezopotámii. Volala sa Tapputi a miešala esenciálne oleje, vytvárala hydroláty, pracovala s vonnými živicami a obľúbená bola aj vo vladárovom paláci!

voňavé kadidlá

Božské Grécko

Ani staroveké Grécko s Rímom nezostávali pozadu. Vône mali harmonizovať telo aj dušu. A Gréci verili, že vône sú darmi od bohov. Keď potom Alexander Veľký v 4. storočí pr. n. l. dobyl svet, doprial Grécku korenie z Číny či Indie, byliny a živice z Egypta, umenie destilácie z oblasti Mezopotámie… A aromaterapia – osobná, liečebná aj domáca – poskočila dopredu. A čo bolo ďalej? Ako interiérové vône (ne)fungovali v stredovekej Európe a čím všetkým sa dá doma voňať dnes, spíšem nabudúce. Ale dovtedy sa poďte aspoň nabažiť a vybrať si: zdvihnete si náladu sviečkami, katalytickými lampami alebo si vyberiete z bytových parfémov? Je to na vás!