Domáce parfémy II: Od čias pachu k vôni katalytickej lampy

Zatiaľ čo pravek miloval prírodné vône, antika obľubovala rituálne vône, ktoré používala pre osobnú potrebu aj náboženské obrady. Potom však padol Rím a nastala doba temna.

Antická úroveň vzdelanosti a kultivovanosť ustúpili do pozadia náboženstvu a asketizmu. Pre cirkev boli vône – s výnimkou kadidla – frivolné a vypovedali o spojení s diablom. Hygiena bola na nule, v uliciach tiekli splašky, o kúpeli neuvažovali viac než raz za pár týždňov ani tí najbohatší.

relaxačný vonný kúpeľ s levanduľovou soľou do kúpeľa

Európa vs zvyšok sveta

Voňala azda len stredoveká Čína, ktorá obľubovala domáce aj rituálne vône. A Orient, ktorý sa zlepšoval v destilácii a lisovaní éterických olejov. Práve z neho potom križiaci v 11. storočí priviezli ružovú vodu a začalo sa blýskať na voňavejšie časy. Aj keď len veľmi pomaly, pretože až o tri storočia neskôr napríklad vznikla Société Française des Parfumeurs a s ňou prvé parfémy na báze alkoholu.

Travička Katarína

Keď potom Katarína Medicejská dorazila v roku 1533 do Francúzska, zaviedla rukavičkové vône. Pri ich výrobe sa totiž koža namáčala do horúceho moču. Nič, čo by ste chceli nosiť, nič, čo by ste chceli šíriť okolo seba. Tak vznikli rukavičkové parfémy, ktoré zlepšovali klímu na spoločenských udalostiach (a spolu s nimi len tak mimochodom vznikli aj rukavičkové jedy, ktoré Travička Katarína mala pre nepriateľov).

aromaterapia v domacnosti - vonna esencia do kupela a bytovy sprej

Voňavý Ľudovít XV.

A pretože v tej dobe vládla renesancia, ktorá sa obracala k antickej kultivovanosti, podarilo sa jej vrátiť k bylinám, kvetinovým vôňam a udržať pri živote liečebnú aj interiérovú aromaterapiu. Interiérové vône si neskôr, v 18. storočí, zamiloval Ľudovít XV. Bol nimi posadnutý: vyžadoval, aby komnaty voňali každý deň inak. Dopriaval si vonné kúpele a parfuméri mu zostavili „kráľovskú aromaterapiu“.

Zázračná katalytická lampa

Potom prišlo 19. storočie. A podarilo sa vyrobiť prvý katalytický difúzor. Niekto hovorí, že sa tak stalo roku 1898 v laboratóriu francúzskeho lekárnika, iní tvrdia, že sa tak stalo už v roku 1820 pri pokuse dvoch lekárov. Tak či onak, ukázalo sa, že princíp katalytického spaľovania zastavuje šírenie infekcií. Spočiatku sa teda používali na dezinfekciu. Katalytický horák navyše dokázal odchytávať molekuly zápachu, a keď sa k tomu pridala ešte aromaterapia… vznikli voňavé katalytické lampy, ako ich poznáme aj my.

katalytické lampy a kadidlo

Multifunkčná a nenahraditeľná

Dnes vám dobrá katalytická lampa ponúkne nielen dezinfekciu interiéru, zbaví vás baktérií, roztočov, ale vzduch tiež osvieži a prevonia. Ako môžete vidieť aj u nás, všetky katalytické lampy sú nádherné aj po dizajnovej stránke. A navyše: so správnou náplňou fungujú aj proti hmyzu. Pokiaľ už vás doma dráždia komáre, obťažujú muchy, je katalytická lampa fakt skvelé riešenie.