Farbené vlasy – dokážu oslniť, pokiaľ sa o ne staráme

V dnešnej dobe už len veľmi zriedka vo svojom okolí nájdete ženu, ktorá sa môže chváliť nefarbenými, krásnymi a zdravými vlasmi s prirodzeným odtieňom. Farbu na vlasy vyskúšala aspoň raz za život snáď každá žena. Mať krásne, zdravé a lesklé vlasy s odtieňom farby, ktorá sa vám hodí – to je sen každej ženy. Dnes sa veľmi jednoduchou cestou stane z blondínky hnedovláska či ryšavka. V kreativite farbenia vlasov sa medze nekladú. Farba vlasov sa stala rovnako ako oblečenie módnym trendom a v každom lifestylovom magazíne sa môžete dočítať, aká farba a strih práve teraz letí.

barvene vlasy1

V profesionálnych kaderníckych salónoch ponúkajú nespočetnú škálu štýlov a techník farbenia – od klasického farbenia, cez melírovanie, farbenie tón v tóne až po jeden z posledných módnych trendov farbenie vlasov do obrazcov – tzv. hairpainting.

Farbené vlasy vyzdvihnú vašu osobnosť

Dôležité je, aby ste si vybrali tú správnu farbu, ktorá sa vám hodí, cítite sa v nej dobre a dokážete ju zladiť s farebnosťou líčenia aj vášho šatníka. Pokiaľ túžite po radikálnej zmene farby vlasov, odporúčame sa obrátiť na profesionálny kadernícky salón. Kvalitný kaderník by vám mal poradiť, či sa vám vaša farba bude hodiť, odporučí, ako sa o vlasy starať, aby sa vlasy rýchlo spamätali po veľkom zásahu. Možno ste už niekoľkokrát utišovala svoju plačúcu kamarátku, ktorá si doma či u neprofesionálneho kaderníka radikálne zmenila farbu a s finálnym vzhľadom nebola spokojná. Tomu sa radšej vyhnite.

Avšak farbené vlasy so zdravým vzhľadom plné lesku nie sú úplne zadarmo – či už pravidelne navštevujete kadernícke salóny alebo dávate prednosť domácemu farbeniu, vždy je najdôležitejšia pravidelná a správna starostlivosť o vlasy. Nenechávajte starostlivosť o farbu vašich vlasov na poslednú chvíľu. Vlasy sa po nejakom čase už nemusia spamätať a potom už pomôže len radikálny zostrih.

Kam preniká farba a ako veľmi vlasy ohrozujú jednotlivé typy farbenia

Každé farbenie vlasov predstavuje veľký zásah do štruktúry vlasov. A kde sa vôbec farba vo vlasoch nachádza? Ako už možno viete, ľudský vlas sa skladá z troch vrstiev. Jadro vlasov je tvorené keratínovými bunkami. Ďalšia vrstva, pre naše vysvetlenie najdôležitejšia, tvorí vlákna dodávajúce vlasom elasticitu a pevnosť a obsahuje pigmentové bunky, ktorých množstvo a tvar určia farbu vlasov. Zo všetkých farieb vlasov obsahujú najviac pigmentov hnedé vlasy. Najvrchnejšia vrstva je tvorená šupinkami, ktoré sa prekrývajú ako šupiny u rýb. Pokiaľ dôjde k porušeniu tejto vrstvy, vlas je nedokonale hydratovaný, stráca lesk a pružnosť. Naopak pokiaľ sa o svoje vlasy staráte správne, povrch vlasu je zacelený, odráža lesk a vlasy sú na dotyk zdravé a krásne.

Pri každom farbení tak preniká farba do vlasov a narušuje jednotlivé vrstvy vlasov, pokiaľ sa nezafixuje. Miera narušenia štruktúry vlasov závisí tiež na tom, akou technikou je vlas farbený. Najmenší zásah a poškodenie vlasov spôsobujú vymývacie farby – tónovacie šampóny, profesionálne prelivy či už krátkodobé, ktoré sa úplne vymyjú po 12 umytiach, alebo dlhodobé, ktoré sa nevymyjú úplne a intenzívna farba vydrží až 24 umytí. Naopak veľký zásah predstavujú dlhodobé permanentné farby s obsahom peroxidu, ktoré však dokážu na 100 % prekryť šediny, ale napriek tomu veľmi ovplyvnia štruktúru vlasov.

Tipy a triky pre starostlivosť o farbené vlasy

  • Pokiaľ máte čerstvo nafarbené vlasy a chcete, aby sa farba lepšie stabilizovala a zafixovala do štruktúry vlasov, dajte jej čas a vlasy si umyte najskôr za dva dni.
  • Medzi jednotlivými zásahmi farbou dodržujte časový odstup, čím častejšie si vlasy farbíte, tým viac ich samozrejme zaťažujete.
  • Určite je vhodné používať kvalitné vlasové prípravky, ktoré sú určené pre farbené vlasy. Hlavne tmavé odtiene farieb na vlasy obsahujú pigmenty, ktoré majú tendenciu sa rýchlo vymývať, farba slabne a vlasy strácajú lesk. Špeciálne prípravky pre tento typ vlasov obsahujú účinné látky, ktoré vlasy vyživujú, chránia farbu pred vymývaním a dodajú farbe ten správny lesk.
  • V lete je vhodné chrániť vlasy pred slnkom intenzívnejšie a používať vlasové prípravky, ktoré chránia vlasy pred škodlivým žiarením.
  • A aké produkty sú najvhodnejšie pre starostlivosť o farbené vlasy? Používajte šampón, ktorý je určený špeciálne pre farbené vlasy, môžete si vybrať napríklad z ponuky značky L´Oréal Professionnel Vitamino Color šampón pre farbené vlasy. Nezabudnite, že po každom umytí je vhodné aplikovať kondicionér rovnakej značky aj rady – vyskúšajte k šampónu kondicionér pre farbené vlasy Vitamino Color, ktorý dokončí správnu starostlivosť o farbu vlasov . Kondicionér vmasírujte do vlasov, nechajte pôsobiť aspoň tri minúty a potom dôkladne opláchnite, vlasy budú vyhladené a lesklé. Aspoň jedenkrát týždenne doprajte svojim vlasom výživný zábal pomocou masky pre farbené vlasy Vitamino Color, vlasy dokonale zregeneruje a dodá farbe brilantný lesk.
  • Pokiaľ farbené vlasy často upravujete pomocou fénu či žehličky na vlasy, buďte obzvlášť opatrní a používajte produkty chrániace štruktúru vlasov pred teplom.
  • Končeky farbených vlasov majú tendenciu sa rýchlejšie vysúšať a štiepiť, používajte kvalitné séra či oleje, ktoré sú určené špeciálne na končeky vlasov.
  • So stylingom to v prípade farbených vlasov odporúčame nepreháňať. Rôzne prípravky by mohli vlasy zaťažiť a ešte viac poškodiť.

Krása farbených vlasov spočíva v správnej a pravidelnej starostlivosti nielen vďaka vášmu kaderníkovi, ale aj kvalitným produktom. Pokiaľ svoje vlasy budete rozmaznávať, odmenia vás svojim zdravým vzhľadom a leskom.