Hygge: škandinávska pohoda, ktorú môžete mať doma aj vy!

Predstavte si gauč, na ňom hebkú deku. Zababušíte sa, v ruke máte hrnček čaju a v lone knižku. V krbe plápolá oheň, po byte sa mihotá svetlo sviečok a všetko dokresľuje upokojujúca vôňa. Áno, toto je pohoda, ktorej sa (predovšetkým) v Dánsku hovorí hygge štýl. Životný štýl, ktorý je vlastný väčšine Severanov. Ako na to, pokiaľ láka hygge aj vás?

hygge atmosféra u vás doma

Keď sa v roku 2016 v tzv. Správe o šťastí vo svete, spracovávanej Columbijskou univerzitou v New Yorku, ukázalo, že tým úplne najšťastnejším národom na planéte sú Dáni, všetci hneď chceli vedieť prečo. A ukázalo sa, že je za tým ich životný štýl hygge (čítajte „hjuge“). Štýl, ktorý sa zabýval na severe ku koncu 20. storočia a ktorý je o celkovej pohode, ktorú škandinávske krajiny žijú.

Obklopení priateľmi, rodinou, zvyknutí vychutnávať si kúzlo okamihu a krásu obyčajných dní sú Dáni najšťastnejší vlastne úplne logicky. Ale hygge štýl si môžete vykúzliť aj vy!

Intímna atmosféra

Veľa záleží na detailoch. Škandinávsky a hygge štýl má blízko k drevu, bielej farbe a doplnkom, predovšetkým sviečkam. Jednak urobia atmosféru, ale bývajú aj samy osebe dekoratívne. Tak ako tie od americkej značky Paddywax, ktorej sviečky vždy kúpite v obale, ktorý potom môžete použiť ako misku na kľúče, sponky alebo kvetináč (špeciálne rad Paddywax Sonora je neprekonateľný).

pohoda a relax v štýle hygge

Na vôni záleží

Samozrejme sú to sviečky vonné, pretože aj na vôni pri hygge záleží! Čo tak napríklad kombinácia bergamot a čerstvé figy? Alebo tabak a pačuli? Ružové korenie s pomelom? Vyberajte a kochajte sa. Alebo sa vnorte do špeciálneho radu sviečok Paddywax Hygge! Kolená sa vám podlomia z kombinácie vetiver + škorica, za to dám ruku do ohňa! A keby nie, páčiť sa vám budú aj sviečky iných značiek, ako sú Woodwick či DW Home.

Kúzelné difúzory a spol.

Za testovanie v menu hygge stoja aj difúzory. Tie od značky Baobab vás chytia za srdce! Zvlášť taká vôňa Feathers?! Páčiť sa vám budú aj katalytické lampy! Skvele totiž dotvoria harmóniu priestoru, doslova prečistia vzduch a opäť – skvele vyzerajú. Medzi osvedčené značky patria Ashleigh & Burwood London alebo Maison Berger Paris.

produkty pre vytvorenie voňavej hygge atmosféry

Dáme si do bytu… parfémy do bytu!

A čo sa interiérových vôní týka, nemôžem zabudnúť ani na bytové parfémy. Aj tie môžu byť dokonale hygge a na Notine ich nájdete stovky. Ale pokiaľ by som mala nejaké obzvlášť vypichnúť, musím zmieniť svojich obľúbencov Bath & Body. Páčila by sa vám vôňa Black Cherry Merlot? Božský je aj variant Endless Weekend, Spiced Appled Tody a iné. A skvelé je, že aj pri tejto značke narazíte na jedny z najlepších vonných sviečok ever. Takže, vyberajte: huňaté deky, dobré knižky aj detaily, ktorými dozdobíte a prevoniate interiér tak, aby z neho dýchal hygge štýl!

Všetky ďalšie produkty nájdete na našich špeciálnych hygge stránkach.