Kučeravé vlasy – ako na ne?

Kučeravé vlasy od prírody sú snom každej ženy. Avšak často platí, že tie z nás, ktoré ich majú, chcú mať rovné vlasy a tie, ktoré ich nemajú, o krásnych kučerách snívajú. U kučeravých vlasov platí dvojnásobne, že nič nie je zadarmo. Aby boli vlny zdravé a krásne, vyžaduje to časovo náročnú starostlivosť. Navyše majiteľky kučeravých vlasov určite dajú za pravdu, že nie je ľahké z kučeravých vlasov vytvoriť požadovaný tvar účesu a za vlhkého počasia majú tieto vlasy tendenciu krepatenia a rozlietavania sa. Preto prinášame niekoľko tipov, ako si s kučeravými vlasmi poradiť.

kudrnate vlasy

Obecne platí, že kučeravé vlasy sú krehké, majú vysokú tendenciu vysúšať sa, lámať a strácať lesk. K vysušeniu dochádza u silne kučeravých vlasov nielen kvôli nízkej tvorbe kožného mazu, ale tiež preto, že kožný maz, ktorý je potrebný, sa horšie dostáva po vlase dolu a nemôže ho prirodzene obaľovať po celej dĺžke. Niekedy je veľký problém neskrotné rozlietané vlny usmerniť, najmä počas vlhkého počasia. Čo ubližuje kučeravým vlasom najviac, je silné chemické farbenie. Snažte sa tiež vyhnúť melírovaniu a zvoľte skôr šetrnejší spôsob farbenia, ktorý toľko nenaruší štruktúru vlasu a to najmä v prípade, že vaše vlasy boli predchádzajúcim farbením veľmi oslabené.

Účesy pre kučeravé vlasy

Existuje mnoho typov vlnitých či kučeravých vlasov – od jemných nenápadných vĺn, ktoré sa dajú pomerne ľahko upravovať aj narovnávať, cez silnejšie kučeravé vlasy, ktoré sa už horšie upravujú, až po afro účesy s výraznými kučierkami v tvare korenistých zŕn. Správny účes je pre kučeravé vlasy veľmi dôležitý. V tomto prípade odporúčame sa zveriť do rúk kaderníka – špecialistu, ktorý Vaše vlasy ostrihá tak, aby sa dali čo najjednoduchšie upraviť do správneho tvaru a tiež aby vynikol Váš pohľad a nepripomínala ste pudlíka. Obecne platí, že pre jednoduchšiu úpravu a skrotenie vĺn sú vhodnejšie dlhšie vlasy aspoň po ramená a nie príliš krátke strihy vlasov. Postupné zostrihanie vlasov okolo tváre sa pre vlny tiež nehodí, odporúčame nosiť rovnakú dĺžku vlasov po celom objeme. Kaderníčka Vám tiež odporučí vhodnú vlasovú kozmetiku, ktorá dodá vlasom tvar.

Ako vytvoriť kučeravé vlasy

Pokiaľ máte prirodzené vlny, vlasy vysušte fénom. Vlny sa vám od prírody samy nevlnia, a napriek tomu snívate o vlnitých vlasoch? Potom použite natáčky alebo kulmu. Najdôležitejšie je však vlasy na natáčanie najskôr pripraviť a „zmäkčiť“ vlasové vlákno. Použite špeciálny šampón, masku a bezoplachovú starostlivosť na vlnité vlasy. Výrobky, špeciálne navrhnuté vlasové prípravky pre tento typ kučier, podporujú elasticitu aj úplne rovných vlasov. Pokiaľ by ste použili napríklad kondicionér pre rovné vlasy, ktoré obsahujú ťažšie výživné zložky, podarilo by sa vám vytvoriť vlny veľmi ťažko. Častým používaním nekvalitnej vlasovej kozmetiky sa prirodzene kučeravé vlasy narovnávajú a výsledkom potom nie sú ani rovné ani vlnité, ale zničené vlasy. Používanie žehličky na vytvorenie vĺn tiež nie je príliš vhodné. Aký je teda postup pre vytvorenie vĺn z prirodzene rovných vlasov? Po umytí a regenerácii naneste na vlasy výživný bezoplachový krém pre zvlnenie vlasov a špeciálny styling. Potom natočte vlasy na natáčky, papiloty alebo širokú kulmu. Ďalšou možnou a zdravšou alternatívou je zvlňovať vlasy cez noc, na čo potrebujete špeciálne natáčky na noc. Po dokončení účes zafixujte tužiacim sprejom, aby vám vydržal čo najdlhšie.

Správne umývanie vlnitých vlasov

Správne umývanie, následná starostlivosť a konečná úprava – to sú hlavné kroky ku zdravým kučeravým vlasom. Ako vyzerá správne umývanie? Obecne platí zásada čo najšetrnejšie zachádzať s mokrými vlasmi, pretože v tejto fáze sú najkrehkejšie a ľahko ich poškodíte či polámete. Aký šampón použiť – existuje nepreberné množstvo šampónov špeciálne určených pre kučeravé vlasy. Šampón by mal vlasy dostatočne hydratovať a dodať im živiny. Vhodné sú tiež šampóny s obsahom olejov. Šampón nanášajte šetrne, premasírujte pokožku hlavy, aby sa stimulovali mazové žľazy produkujúce potrebný kožný tuk. Vlasy stačí umyť len raz. Pokiaľ vlasy rozčesávate, najvhodnejšie je buď pred umývaním alebo na vlasy naneste dostatočné množstvo kondicionéru či masky (tu odporúčame na investícii nešetriť, čím kvalitnejšia, tím lepšia starostlivosť pre vaše vlasy) a plochým hrebeňom s širokými zubami ich jemne rozčešte. V žiadnom prípade vlasy nekudlite a nesnažte sa ich za každú cenu rozčesať, ešte viac im ublížite. Kondicionér tiež môžete zmiešať s trochou vlasového oleja pre ešte výživnejšiu starostlivosť. Vlasy dôkladne opláchnite a jemne vysušte uterákom. Do vlhkých vlasov naneste regeneračný prípravok, ktorý sa neoplachuje – postláčajte ho do vlasov s hlavou v predklone. Pokiaľ ste si na umývanie vlasov vyhradila viac času, pohrajte sa s nimi – jednotlivé pramene namotávajte na prsty – pomôžete tak prirodzeným vlnám nadefinovať ten správny tvar. Bezoplachový prípravok tiež môže ľahko tužiť a vaše vlny zafixovať. V tejto fáze už vlasy nečešte, vlny by stratili ten správny tvar a finálny účes by pôsobil spľaslo. Pokiaľ máte dostatok času, vlasy nechajte preschnúť prirodzene. Pokiaľ sa ponáhľate, vlasy dosušte fénom a ešte lepšie difuzérom. Vlasy fúkajte hlavou dolu, zaistíte si tak väčší objem už od korienkov – pokiaľ používate difuzér, naberte ním časť vlasov a priložte až k hlave a nechajte presušiť. Pokiaľ používate fén, časť vlasov naberte rukou a priložte až k hlave a následne vyfúkajte. Vlasy v žiadnom prípade nepresušujte fénom tak, aby vám samovoľne lietali okolo hlavy, tým sa kučery narovnávajú a účes stráca objem. Záverečným stylingom môžete kučery ešte viac zvýrazniť, ale pozor, všetkého veľa škodí, najmä pokiaľ sú vaše vlasy jemné – stylingový prípravok vlasy zaťaží a vlny stratia objem. Nebojte sa vyskúšať rôzne prípravky v podobe vosku, pasty, peny či gélu apod., každému typu vlasov sa hodí niečo iné. Existuje tiež mnoho prípravkov, ktoré môžete kedykoľvek naniesť počas dňa a oživiť si tak vlny.


Tipy pre správnu starostlivosť

Viac hydratácie a pružnosti dodajú vašim vlnám šampóny od značky Goldwell. Špeciálne vyvinutý Curl System obsahuje extrakt z bambusu pre viditeľne tvarované, lesklé vlny a pocit pružných vlasov plných objemu. Instant Microfluid Technology urýchli rovnomerné pôsobenie účinných látok do vlasov.
Kvalitnú vlasovú kozmetiku pre kučeravé a vlnité vlasy odporúčame od značky Kérastase, ich produkty dlhodobo chránia pred tepelným poškodením. Výrobky z rady pre tento typ vlasov prirodzene definujú vlny a dodávajú im na objeme. Vlasy sa lesknú od korienkov ku končekom. Komplex Nutri-Huile obsahuje palmový olej, ktorý spolu s katiónovými polymérmi obnovuje vláčnosť vlasov. Vlasy sú jemné a necuchajú sa. Technológia Curl-Protect udržuje vyživujúce látky vo vnútri vlasu. Šetrnú starostlivosť vyrába tiež L´Oréal Professionnel.

Pokiaľ chcete počas dňa zvýrazniť svoje vlny, potom majte u seba sprej pre vlnité vlasy.