Kyselina hyalurónová: unikátne ingrediencie krásy

V 2. polovici 20. storočia pomáhala kyselina hyalurónová hojiť popáleniny alebo oči po operácii. Až potom urobil z kyseliny hyalurónovej hviezdu kozmetický priemysel. Začali sa vyrábať krémy s kyselinou hyalurónovou, séra, pleťové masky… A je stále populárnejšia. Prečo?

 

Kyselina hyalurónová obashuje unikátne ingrediencie krásy

 

Telu vlastná kyselina hyalurónová

Naše telo si ju primárne produkuje samo. Nájdete ju v kĺboch a spojivových tkanivách, v pokožke aj oku. A všade plní obdobné funkcie: zaisťuje pevnosť, pružnosť, hydratáciu a tiež vďaka schopnosti iniciovať produkciu kolagénu dobre regeneruje opotrebené tkanivá.

Práve v regenerácii a hydratácii je kyselina hyalurónová neprekonateľná. Keby ste vzali 1 ml čistej kyseliny hyalurónovej, naviaže na seba až 4 000 – 6 000 ml vody (teda 4 – 6 litrov!), ktorú je potom navyše schopná späť (do pleti) uvoľňovať postupne! A táto schopnosť spolu s regeneračným potenciálom urobili z kyseliny hyalurónovej číslo jeden v anti-aging kozmetike, v starostlivosti o suchú či citlivú pokožku aj suché vlasy. Pretože sa o ne až zázračne postará. Čo všetko dokáže?

Účinky kyseliny hyalurónovej na pleť

 • Intenzívne hydratuje pleť.
 • Likviduje voľné radikály a predchádza tak vzniku vrások vplyvom vonkajšieho prostredia.
 • Podporuje prirodzenú produkciu kolagénu a v zrelej pokožke pomáha vyplňovať priestor medzi kolagénovými a elastínovými vláknami (teda napriek pribúdajúcemu veku udržuje jej mladistvý vzhľad).
 • Navracia pokožke pružnosť aj pevnosť.
 • Pomáha jej regenerácii a prirodzene sviežemu vzhľadu.
 • Pri aplikácii v rámci estetickej medicíny dokáže vyrovnať aj pomerne hlboké vrásky. Dôležitá je koncentrácia aj hmotnosť V prípravkoch ju môžete nájsť v mnohých koncentráciách (čím vyššia, tým lepšia) a tiež tzv. molekulových hmotnostiach. Čím nižšia molekulová hmotnosť, tým lepšie preniká dovnútra buniek. Toto je však už veda, ktorú nie vždy vyčítate z etikety. A čo všetko si môžete s kyselinou hyalurónovou dopriať?

 

Kozmetika s kyselinou hyalurónovou

 

Kozmetika s kyselinou hyalurónovou

 1. Sérum s kyselinou hyalurónovou Collistar Pure Actives je liftingové sérum, ktoré obsahuje kyselinu hyalurónovú hneď v troch molekulárnych hmotnostiach, pôsobí teda vnútri buniek aj na povrchu. Pomáha im viazať vodu, vypínať pokožku a udržiavať ju sviežu aj pružnú. Úplne fantasticky funguje aj Lancôme Génifique Advanced, ktorý obsahuje tiež „aktivátor mladosti“ a pleti prospešné probiotiká…
 2. Pleťový krém s kyselinou hyalurónovou Určite skúste hi-tech spevňujúci fluid Filorga NCTF Reverse Mat®, v ktorom kyselinu hyalurónovú doplňuje kolagén, antioxidanty a revitalizačný komplex NCTF®.
 3. Očný krém s kyselinou hyalurónovou Očné okolie hydratáciou poteší La Roche-Posay Hyalu B5, ktorý vyživuje aj omladzuje jemnú pokožku okolo očí. Nadviazať naň môžete starostlivosťou denného krému toho istého radu.
 4. Pleťová maska s kyselinou hyalurónovou Dermacol HT 3D je príjemne osviežujúca hydratačná maska 30+, ktorá zjemňuje aj omladzuje a vie znovu nakopnúť produkciu pleti vlastného kolagénu!
 5. Líčenie s kyselinou hyalurónovou Ak chcete starostlivosť hyalurónovej kyseliny dopriavať pleti aj pri líčení, vyskúšajte transparentný púder By Terry Face Make-Up, ktorý jej dodá krásne zamatový nádych.
 6. Vlasová starostlivosť s kyselinou hyalurónovou Poznáte už Schwarzkopf Professional BC Bonacure Moisture Kick? Jedinečné vlasové sérum dodá energiu aj vlasom unaveným slnkom a morom. Pre leto je ako stvorené!

P. S.: A ak vás zaujíma, ako sa kyselina hyalurónová získava… predtým to bolo trochu šokujúce, z kohútích hrebienkov. Dnes ju vedci extrahujú zo špecifického druhu priateľských baktérií.

Autor: Kristina