Líčenie

Make up je v dnešnej dobe bežnou každodennou záležitosťou, nie každá z nás sa však dokáže správne nalíčiť. Podľa rád vizážistov by sme sa tiež mali vyvarovať príliš výraznému líčeniu počas dňa. Predovšetkým make-up očí by mal byť jemný a ženský. Červený rúž či príliš výrazná tvárenka sa tiež hodia skôr na večerné príležitosti. Základom dokonalého make-upu je kvalitná dekoratívna kozmetika.

liceni oci

Ako sa teda správne nalíčiť? Najdôležitejším faktorom je správny výber podkladového krému v prirodzenej farbe pleti. Dokonalý make-up poznáte úplne jednoducho tak, že „nie je vidieť“. Nanášajte ho vždy až po aplikácii podkladovej bázy, ktorá slúži pre vypnutie a vyhladenie pleti. V prípade, že nemáte tento špeciálny prípravok, vystačíte si s nemastným pleťovým krémom. Make – up nanášajte vždy smerom od stredu pleti do stratena. Pokiaľ máte problematickú pleť, je vhodné vybrať špeciálny podkladový krém, určený pre tento typ pleti – má rozdielnu štruktúru. Pre suchú a citlivú pleť je naopak vhodné používať „omladzujúce“ make-upy, ktoré nezostávajú na vráskach. Stálosť podkladového krycieho krému po celý deň si zaistíte prepudrovaním. Takisto sa odporúča použiť kvalitné štetce, ktoré nanesú púder rovnomerne.

Denné líčenie očí

Pre denné líčenie budete potrebovať menšie množstvo make-upu a očných tieňov. Namiesto klasickej čiernej použite hnedú riasenku a ceruzku. Kruhy pod očami či opuchnuté očné viečka hravo zakryjeme kvalitným korektorom. Výborný očný korektor vyrába napríklad Bourjois.

Líčenie hnedých očí

Líčenie hnedých očí vyžaduje špecifické farby. Odporúča sa použitie zlatých, zelených a temne zelených tónov. Nevhodná farba je modrá, ktorá u hnedých očí pôsobí príliš kontrastne. Niektorí vizážisti síce kontrasty odporúčajú, ale tie sú vhodné na skutočne veľmi špeciálnu príležitosť. U svetlohnedých očí je príjemná aj tyrkysová farba a samozrejme všetky odtiene hnedej a béžovej.

Líčenie zelených očí

Zelené oči sú veľmi krásne. Dokonale k nim ladí jemná fialová farba, odtiene hnedej, sivej alebo sivozelenej.

Líčenie modrých očí

V posledných 50 rokoch modrých očí ubúda. Pokiaľ ste ich nositeľkami, môžete byť teda právom pyšné. Modré oči mávajú často ženy so svetlejšími vlasmi, preto by tiež mali zvoliť vhodné líčenie. Odporučené farby tieňov sú: marhuľová, svetlohnedá, tmavohnedá a sivá. Hnedé tiene však vždy používajte s hnedou kontúrovacou ceruzkou nie čiernou. Svoje kúzlo majú aj kovové odtiene. K opálenej pleti sa hodí béžová či smotanová farba očných tieňov.

Večerné líčenie očí

Slávnostné či večerné príležitosti sú ideálne pre experimentovanie. Vizážisti radia uprednostniť len jednu časť tváre, tak aby vynikla. Pokiaľ ste hrdí na svoje oči, mali by ste vyskúšať tzv. „dymové líčenie“. Základom je bezchybný podkladový make up. Pre líčenie očí použite špeciálnu paletu dymových tieňov a kvalitnú kajalovú ceruzku na oči. Napr. Sisley ktorá má navyše rozotierací aplikátor. Podstatou „dymových očí“ je rozotrenie tieňa a ceruzky vo farebnom prechode, viď. obrázok. U obočia naneste perleťový alebo iný zosvetľujúci očný tieň. Líčenie pier a líc volíme v tomto prípade menej výrazné, tak aby oči ešte viac vynikli. Na záver použite kvalitnú čiernu riasenku, ktorá vytvorí efekt umelých rias. Napr. Max Factor False lash effectt - pri nanesení viacerých vrstiev nevytvára nevzhľadné žmolky. Efekt „mačacích očí“ docielime predĺžením očnej linky od vonkajšieho kútika oka. Výsledkom sú krásne, tmavé, neodolateľné oči.
Veľkou výhodou dymového líčenia je, že sa hodí každej žene. Zvýrazní oči, dodá im na dramatickosti a sexy vzhľade. Make up je vhodný predovšetkým pre slávnostné príležitosti, napríklad svadby, promócie, plesy a večierky. Okrem klasického dymového líčenia môžete zvoliť aj dennú variantu a to použitím svetlejších tónov.

Tipy na líčenie
Nekvalitná kozmetika, líčenie na príliš málo osvetlenom mieste, použitie nesprávnej farby make-upu či púdru bývajú často príčinou neúspechu. Správnym líčením možno vytvoriť svieži vzhľad, zakryť mnohé nedostatky či uprednostniť pery, oči alebo obočie.
Plnšie obočie pôsobí mladistvejším dojmom. Dlhodobo je v móde skôr široké obočie s tenšou linkou na vonkajšej strane oka. Pokiaľ ste ho omylom vytrhala viac, než ste plánovala, dokreslite ho ceruzkou na obočie vo Vašej prirodzenej farbe. Pokiaľ nemáte po ruke vhodnú farbu ceruzky, môžete použiť aj kvalitný očný tieň. Majte však na pamäti, že v takom prípade musíte pred nanesením na obočie aplikovať tuhý krém či špeciálny krém, tak aby mal tieň a na čom priľnúť. Očnými linkami môžete výborne zdôrazniť prirodzený tvar svojich očí a dodať tým pohľadu ešte väčšiu pôsobivosť. Výborný efekt docielite presnými očnými linkami.

Podareným líčením potešíte nielen seba, ale tiež svoje okolie!