Máte alergiu na slnko? Toto leto vám nepokazí!

 

alergia na slnko, slnečná kozmetika

 

Slnečné dni sa vám najskôr spájajú s dobrou náladou, posedením v parku, grilovačkami a športovaním vonku. Ale to len v prípade, že vás netrápi precitlivenosť alebo alergia na slniečko. Tá sa prejavuje vyrážkou, žihľavkou či bolestivými pľuzgierikmi na pokožke a letné mesiace dokáže znepríjemniť. Ako sa vyrážke zo slnka vyhnete aj v ten najsparnejší deň?

 

Bohužiaľ vás hneď zo začiatku trochu sklameme. Na solárnu alergiu neexistuje liek a nikdy vám zo života nezmizne úplne. Ale nevešajte hlavu – pri dodržiavaní preventívnych opatrení ju dokážete účinne obmedziť!

 

Čo môže za alergickú reakciu na slnko?

Nikto nevie, prečo niektorí ľudia alergiu zo slnka majú a iní nie. Okrem UVA a UVB lúčov, ktoré prenikajú do kože a nútia ju, aby sa proti nim bránila imunitnou reakciou, existuje niekoľko ďalších príčin:

 • Dedičnosť: Ak niekto z vašej rodiny trpí slnečným ekzémom zvaným fotoalergická dermatitída, existuje veľká pravdepodobnosť, že ho budete mať tiež.
 • Strava: Medzi potraviny, ktoré vám môžu privodiť silnú alergiu na slnko, patrí zeler, figy, limetka, paštrnák a ľubovník.
 • Kozmetika: Dávajte si pozor na zloženie kozmetických prípravkov, ktoré používate. Niektoré chemické zložky totiž môžu v kombinácii so slnečným žiarením zapríčiniť aj veľmi nepríjemné prejavy alergie. Patria medzi ne AHA a BHA kyseliny, benzoylperoxid, esenciálne oleje alebo trebárs retinol.
 • Lieky: Rôzne liečivá zvyšujú citlivosť na slnečné svetlo. Medzi najčastejších vinníkov žihľavky zo slniečka patrí hormonálna antikoncepcia a tetracyklínové antibiotiká. Preto najlepšie urobíte, keď si pozorne prečítate príbalové informácie všetkých liekov, ktoré používate.

 

Aké sú najčastejšie druhy slnečnej vyrážky?

Medzi najbežnejšie alergie na slnko patrí polyformná svetelná erupcia, ktorá sa objavuje hlavne na jar, keď je koža po zimných mesiacoch vystavená silnejšiemu slnečnému žiareniu. Vzácnejším druhom je dedičná fotoalergická dermatitída. Tá patrí medzi vyrážky od slnka, ktoré spôsobuje kombinácia UV žiarenia a kozmetiky, potravín alebo liekov. Tretím najčastejším typom vyrážky po slnku je mallorca akné, ktoré sa na prvý pohľad tvári ako zápalové akné.

 

Ako vyzerá alergia na slnko?

Väčšina dermatológov dokáže alergiu na slnko odhaliť na prvý pohľad. No niekedy treba urobiť krvné testy alebo fototesty, aby sa zistilo, akým konkrétnym typom alergie na slnko trpíte. Ak na sebe po pobyte na slniečku pozorujete niektorý z týchto príznakov či ich kombináciu, zverte sa do rúk odborníka:

 • začervenanie alebo svrbenie kože
 • pálenie, popraskanie či odlupovanie pokožky
 • mokvavé pľuzgieriky, vyrážky alebo žihľavka

 

Čo pomáha na slnečnú alergiu?

Prevencia, prevencia a zase prevencia.

 • Ak je to možné, nevychádzajte v čase od 10:00 do 16:00, keď sú slnečné lúče najsilnejšie.
 • Vonku sa pohybujte v tieni alebo sa schovajte pod slnečník.
 • Noste tričko s dlhými rukávmi a dlhé nohavice.
 • Každé 2 hodiny na nezakryté miesta nanášajte opaľovací krém pre alergikov.
 • Zvýšte príjem vitamínu D. Nájdete ho v avokáde, hubách, pečeni, mangu, rybách a vajciach.
 • Nezabúdajte na betakarotén, ktorý posilňuje obranyschopnosť pokožky. Obsahujú ho bataty, mrkva, maslová tekvica a špenát.
 • Aby sa vám pokožka nezačala vysušovať, je veľmi dôležitá jej dostatočná hydratácia. Dodržujte pitný režim a ochranu pokožky podporte hydratačným krémom na slnečnú alergiu.

 

Čo na slnečnú vyrážku v lete?

Bez krému s vysokým ochranným faktorom sa v lete jednoducho neobídete. Vyberte si taký, ktorý zároveň zmierňuje svrbenie a pnutie pokožky.

 

Opaľovacie mlieko pre citlivú pleť

Začervenanú a podráždenú pokožku účinne upokojí opaľovacie mlieko Lancaster Sun Sensitive Soothing Milk. To ju navyše vďaka technológii Full Light ochráni pred 100 % slnečného žiarenia a zamedzí tak vzniku vrások a pigmentových škvŕn.

 

Opaľovacie krémy pre alergikov

Hľadanie dokonalého opaľovacieho krému proti slnečnej alergii nemusí byť nutne nočnou morou. Máme pre vás hneď dva, ktoré si zaručene obľúbite. Dávate prednosť klasickému opaľovaciemu krému na slnečnú alergiu? Vyskúšajte krémový gél Eucerin Sun Allergy Protect. Ak radšej používate sprej, stavte na Ladival Allergic.

 

Náš TIP: Naozaj nepríjemná môže byť alergia na slnko u detí. Práve pre ne je určený jemný vodoodolný krémový gél Ladival Kids.

 

Upokojujúca starostlivosť po opaľovaní

Pravidelným nanášaním opaľovacieho krému počas pobytu vonku sa starostlivosť o alergickú pokožku nekončí. Len čo prídete domov, doprajte si hydratáciu vo forme upokojujúcej hmly Bioderma Photoderm After Sun SOS.

 

Letná podkladová báza pod make-up

Bojíte sa prejavov alergie na slnko v tvári? S upokojujúcou starostlivosťou Bioderma Cicabio s obsahom medi a zinku, ktorá podporuje obnovu pleti, vás rozhodne žiadna alergia obťažovať nebude. So svojím SPF 50+ je navyše ideálna ako letná podkladová báza.

 

Trápi alergia aj vás? Veríme, že ju vďaka našim tipom skrotíte a užijete si skvelé leto plné zábavy pod šírym nebom!