Miniseriál o akné I – Viete, prečo vás trápi?

Boja sa ho pubertiaci, ale aj dospelí. Toto chronické zápalové ochorenie kože by totiž síce malo odznieť do 25. roku veku, lenže viac než polovica populácie rieši, ako na akné, aj po tridsiatke. A nájdu sa takí, ktorí s pupencami bojujú dokonca po štyridsiatke. Čo za tým stojí? A predovšetkým: čo pomáha na akné?

problematická pleť s akné

Život s akné je náročný. Problematická pleť totiž znamená, že sa na vás ľudia divne dívajú a v lepšom prípade si myslia niečo o (zamrznutej) puberte. Vy sa trápite a vymýšľate, ako pupence a jazvy po akné schovať. Akné dokáže zasiahnuť do života tak, že vyvoláva depresie, a viesť môže aj k jednému zvláštnemu ochoreniu: dermatilománii, ktorou trpia všetci tí, ktorí majú neustále nutkanie vytláčať pupence, škriabať sa, zlupovať chrasty z jaziev...

Nájdite ten svoj dôvod

Akné je skrátka vážny dermatologický problém, pri ktorom je potrebné poznať príčiny, mať dobrú kozmetiku, správnych odborníkov a vedieť, že liečba akné si žiada trpezlivosť! Vezmime to však postupne a poďme si povedať, prečo akné trápi práve vás. Príčin totiž môže myť nespočetne veľa. Aké sú tie najčastejšie?

  • Hormóny. V puberte sa prvýkrát v živote dvíha produkcia hormónov, predovšetkým tých pohlavných, takým zásadným spôsobom, že to má naozaj vplyv aj na kvalitu pokožky. Zvyšuje sa produkcia mazu, intenzita potenia, pokožka sa zrazu správa ako zmätená. Preto sa okrem iného dievčatám nasadzuje hormonálna antikoncepcia ako jedna z ciest, ako v tomto veku s akné zatočiť. Skrátka, „hormóny proti hormónom“. Z hormonálnych dôvodov však poznajú akné aj tehotné ženy alebo ženy bojujúce s menopauzou.
  • Stres a zlý životný štýl. Stres je totiž tiež okrem iného spojený s produkciou hormónov, napríklad kortizolu, a potom hlavne so zlým životným štýlom, ktorý znamená málo spánku, nezdravé vyprážané či sladké jedlá, nadmieru kofeínu, cigariet alebo alkoholu. Kým všetkého si dopriavate v malom množstve, je to v pohode, ale všetkého veľa škodí. A potom nič z vyššie uvedeného kvalite pleti prospievať nemôže, ani keď je zdravá. A problematická pleť? V tomto životnom štýle zažíva pravé peklo.
  • Dedičnosť. Niekedy ste v tom skrátka nevinne a akné máte v rodine.
  • Lieky. Aj keď medicína obvykle pomáha, niektoré lieky akné zhoršujú, alebo dokonca spôsobujú. Na vine môžu byť aj tzv. steroidy, ktorými si niektorí športovci pomáhajú k lepším výkonom.

ošetrenie problematickej pleti v kozmetickom salóne

Bez vytláčania!

K prejavom akné patria tzv. komedóny, upchaté póry, čierne bodky a, samozrejme, pupence. Akokoľvek zvlášť pupence s bielou špičkou lákajú na vytláčanie, nerobte to. Pokiaľ len trochu môžete, nájdite si namiesto toho kozmetičku a nechajte odstránenie pupencov na ňu (nezrúti sa, ani sa neodvráti od hnusu, je zvyknutá a na rozdiel od vás vie, čo robí). A keď sa do toho predsa len pustíte, je potrebné dezinfikovať ruky aj postihnuté miesto pred aj po vytláčaní. Inak sa zápal iba rozšíri.

Červené pupence, čierne bodky

Tie veľké, tvrdé, začervenané pupence by ste nemali doma riešiť nikdy. S tými by vás, zvlášť pri akné veľkého rozsahu, mal vidieť dermatológ, aby rozhodol, či nie je namieste aj antibiotická liečba akné. V každom prípade vám môže predpísať lieky, najčastejšie to býva špeciálna masť na akné. A čierne bodky? Pokiaľ sa vás týkajú, môžete ich vyriešiť pre zmenu sami. Napríklad s pomocou špeciálneho peelingu Smooth Sugars Srub od L’Oreál. Podľa recenzií patrí k tým TOP!

pleťový peeling proti čiernym bodkám Smooth Sugars Srub od L’Oreál Paris

Problematická pleť potrebuje čistenie

Základom priebežnej starostlivosti všeobecne je správne čistenie. S akné však nemôžete len tak prísť do drogérie a vziať si, čo vám padne do oka. Ak vás trápi problematická pleť, vyberajte prípravky presne pre problematickú alebo mastnú pleť, také, ktoré vedia nielen čistiť, ale aj regulovať tvorbu mazu a zaobchádzať citlivo s narušeným povrchom pokožky. Dobre to dokáže napríklad micelárna voda Bioderma Sébium alebo čistiaci gél taktiež od Biodermy. A nenahraditeľný u vás v kúpeľni bude aj peeling pre problematickú pleť – pokojne DermoPure od Eucerinu.