Miniseriál o akné II – Ako sa zbaviť akné?

Úprimne, pokiaľ čakáte zázračný návod na to, ako sa zbaviť akné cez noc… určite vás tento článok sklame. Liečba akné je beh na dlhú trať. Zlepšenie býva vidieť v lepšom prípade po týždňoch. Pokiaľ vám aj také vyhliadky stoja za pár zmien v živote, poďme na to.

ako sa zbaviť akné

Pokiaľ si pamätáte z prvého dielu, aké dôvody k akné najčastejšie vedú, sú to dedičnosť, hormonálne zmeny, choroby a stres spolu so zlým životným štýlom.

Práve posledné dva menované faktory môžete ovplyvniť najrýchlejšie. Preto sa ako prvý krok k liečbe odporúča úprava životného štýlu. Už dlho sa hovorí o škodlivosti smažených jedál, alkoholu, kofeínu, sladkostí (hlavne čokolády). A aj keď toto nie sú priami pôvodcovia akné, a práve čokoládu si pokojne môžete nechať, zvyšné „položky“ sú časté sprievodné javy zlého životného štýlu, ku ktorému sa už problematická pleť naozaj viaže. Takže toto bude zmena číslo jeden.

Jedálny lístok je základ

Je potrebné klásť dôraz na čerstvú zeleninu a ovocie, ktoré telu dodajú enzýmy, základné stavebné kamene každej bunky a pomocníkov pri regenerácii pleti. A tiež antioxidanty (vitamín A, C, E), ktoré chránia pleť pred oxidatívnym stresom. Keď sa zbavíte presladených limonád a vymeníte ich za vodu (na kg hmotnosti by ste mali vypiť 30 ml denne), tiež dobre. Voda síce akné nevyplaví, ale podporí látkovú výmenu v tele: teda aj to, ako si poradí s odpadovými látkami alebo zápalmi, ku ktorým akné patrí. Cukor zápaly, naopak, podporuje (kvasí), takže to chce zredukovať aj sladkosti ako také (ale kvalitnú čokoládu fakt môžete).

zdravá strava ako pomoc v boji proti akné

Vitamíny a minerálne látky

Čo sa ďalších potravín týka, problematická pleť potrebuje napríklad vitamíny radu B (banány, ovsené vločky, otruby, quinoa, kvalitné červené mäso, semienka), zinok, ktorý ju pomáha vysušovať aj hojiť (semienka, morské plody a ryby, strukoviny, listová zelenina) alebo napríklad nenasýtené mastné kyseliny (tu vedú orechy a ryby). Dobré sú prečisťujúce čaje zo žihľavy, púpavy. A liečba akné tiež väčšinou znamená obmedzenie klasických mliečnych výrobkov a ich náhradu za kyslé, ktoré zlepšujú črevnú mikroflóru, teda celkovú imunitu.

Domáca kozmetická starostlivosť

Základom domácej kozmetickej starostlivosti by pri liečbe akné mal byť napočudovanie spánok – v rámci boja proti stresu, ale aj preto, že v noci sa pokožka najlepšie regeneruje. A chce to aj dobrý a kvalitný krém, prípadne krytie, keď sa potrebujete dobre nalíčiť. Aké sú najlepšie make-upy a krémy na akné?

kozmetika a pleťová starostlivosť na problematickú pleť

Pomôcť vám môže Affaclar od La Roche Posay. Tento krém dokáže korigovať jazvy po akné aj zmierňovať jeho ďalšiu tvorbu.

Aby ste sa mohli pekne nalíčiť a vyjsť von bez najmenšej obavy o svoje sebavedomie, chce to taký make-up, ktorý zakryje aj zmatní, a zároveň nechá pleť dýchať, aby sa neupchávali póry. A presne to dokážu Vichy Dermablend alebo Vichy Dermablend 3D Correction s SPF 25. Ten prvý rieši skôr drobnejšie nedokonalosti, ten druhý zvládne aj väčšie následky akné.

Teraz v lete si dávajte tiež veľký pozor na slnko a voľte opaľovacie prípravky s najvyšším ochranným faktorom!