Najlepšie tipy, ako sa zbaviť problému s celulitídou (a nezblázniť sa)

Ako na celulitídu

Obdobie okolo začiatku nového roka je pre mňa vždy trochu rozpačité. Vianočné ozdoby sú už spratané späť do škatule na povale a jar sa pomaličky blíži. Možno vás trápi predstava, že za pár mesiacov vezmete na kúpalisko okrem svojich nových plaviek aj svoju celulitídu. Ja som sa uchýlila ako každoročne k novoročnému prieskumu, ako sa zbaviť celulitídy, s nádejou, že niekto už vymyslel zázračnú pilulku, ktorú zapijem a celulitída bude fuč. A tiež rovnako ako každý rok na mňa útočia články, ktoré ma chcú „zmenšiť“, „vyhladiť“ a možno aj „zmiznúť“ a ja – ako každý rok – panikárim pri pomyslení, ako stihnem svoj problém s celulitídou vyriešiť tento rok.

celulitída

Čerstvý vietor zo západu

Tento rok je to však predsa len trošku iné. Zo západu vanie čerstvý vietor zmeny a modelky ako Ashley Graham alebo Iskra Lawrence prinášajú jasnú správu: akceptujme a milujme sa také, aké sme. Celulitída nás nedefinuje alebo neznižuje našu hodnotu.

Celulitída o nás nehovorí, že sme lenivé, škaredé, že máme kilá navyše, že nie sme dosť dobré alebo že by sme nemali nosiť toto a tamto. To si hovoríme my samy. Veľa rokov pre mňa celulitída znamenala obrázok štíhlej ruky držiacej pomaranč a pod ním dramatický, bojovný a miestami až výhražný titulok sľubujúci večné zatratenie, ak so svojou celulitídou nezatočíte. A potom, samozrejme, pocity viny, keď som plnila všetky tie odporúčania, rady, tipy a triky a celulitída tam v zrkadle bola stále.

Azda prvýkrát v živote sa na seba dívam v roku 2018 a odrazu sa na mňa síce dívajú hrbolčeky a nerovnosti, ale bez zvyčajného pocitu nenávisti. Jasne, celulitída sa ťažko akceptuje či dokonca miluje. A naozaj je dobré sa o ňu starať, aby neprerástla do väčšieho zdravotného problému, takisto je dobré udržiavať zdravý životný štýl, odličovať pleť, čistiť si zuby, veľa piť a občas sa aj poriadne zapotiť. Ale na čo celulitída neslúži, je vytrvalá nenávisť a trápenie pri zrkadle či schovávanie sa pod dlhými rukávmi za krásneho dňa.

ako sa zbaviť celulitídy

Celulitída pod lupou alebo Prečo práve ja?

Celulitída rozhodne nie je len záležitosťou ľudí s nadváhou. Týka sa mužov aj žien všetkých typov a veľkostí a je úplne normálna. Ide totiž o prirodzený spôsob, akým telo ukladá tuky. Ale v kombinácii s ochabnutím spojovacích vlákien, ktoré priťahujú kožu k podkladovému svalu – pričom tuk leží medzi nimi, sa tukové bunky tlačia hore na kožu a vytvárajú tak nerovný povrch, alebo „pomarančovú kožu“. Na pokročilosti celulitídy sa tiež premieta zdravie lymfatického systému, ktorý sa stará o odbúravanie prebytočného tuku z podkožia a vyplavovanie škodlivín z tela.

Najlepšia starostlivosť proti celulitíde

Ja osobne som si tento rok konečne sľúbila, že namiesto vojny vyhlásim celulitíde prímerie a namiesto márnej snahy ju vyzmizíkovať sa naučím o ňu správne starať. Namiesto následku sa snažím odstrániť príčinu. Preto okrem zlepšenia pitného režimu, stravy a pohybu venujem oveľa viac času prevencii: pravidelnej masáži náchylných partií, rozprúdeniu látkovej výmeny, nabudeniu kože prírodným peelingom z rozomletej kávy, morskej soli a organického kokosového oleja. Prírodná značka Weleda ponúka na tieto účely skvelý balíček proti celulitíde s masážnou hubkou, sprchovacím peelingom a olejom s výťažkami z brezy. Ďalšou prevenciou je, samozrejme, redukcia stresu, ktorý negatívne pôsobí na našu hormonálnu hladinu, teda aj na estrogén, ktorý potrebujeme na optimálne spaľovanie tukov. Takže znovu – pokoj a žiadne stresovanie v kúpeľni. Naše nerealistické očakávania nám totiž sabotujú akúkoľvek snahu o zlepšenie.

Krémy proti celulitíde

Vyskúšala som, samozrejme, aj nespočetne veľa krémov zo všetkých možných cenových kategórií. Niektoré zaberajú a zlepšenie sa dostavilo, niektoré menej. Výber je dnes naozaj široký. Od Avonu, Eveline či dermatokozmetiky ako Biotherm, Eucerin, Vichy alebo Collistar cez kórejskú kozmetiku Missha so zahrievacím efektom až po luxusnú starostlivosť od Elancyl a mnoho ďalších. Čo však naozaj pomáha tak s prijatím, ako aj so zlepšením, je pravidelný rituál. Ak sa o seba staráte každý deň, stane sa to príjemným a zdravým návykom. Toho „svojho“ spojenca v tube si potom pokojne vyberte napríklad tu.

krémy proti celulitíde

Keď som sa pýtala aj svojich kamarátok a kolegýň na ich skúsenosti s krémami na celulitídu, bola som prekvapená, koľko z nich nejaký ten gél, krém či sérum na poličke má. Mimochodom, aj tie chudé. Zostavili sme pre vás list našich najobľúbenejších produktov, ktoré odporúčame vyskúšať. Misia? Mať radosť z ošetrujúceho rituálu. Minisukniam zdar 😊.

Ak preferujete zveriť svoju celulitídu do starostlivosti dermatológov, iste vás zaujmú produkty od značiek Collistar a Elancyl. Obe sa zameriavajú na cielenú spevňujúcu starostlivosť. Elancyl tím prišiel ako prvý v roku 1978 s nápadom použiť v starostlivosti o celulitídu kofeín a využívajú v starostlivosti tzv. chronobiológiu, ktorá sa zaoberá využitím účinných prírodných látok v súlade s biorytmami. Nám sa osvedčila starostlivosť do sprchy s výťažkami tavoľníkovca a brečtanu, ktorá skvele pracuje dohromady s telovým krémom Fermeté.

Talianska značka Collistar vo svojej špeciálnej podkolekcii Special Perfect Body zahŕňa kvalitné produkty od chladivého gélu po intenzívne zoštíhľujúce séra či bahenný zábal na doma. Collistar ponúka všetko, na čo si spomeniete, na každú kontroverzne problematickú časť tela, na čo používa rastlinné výťažky z echinacey a zelenej kávy a morských rias.

A rada na záver? Buďte na seba dobré a nechcite od seba nemožné. Budete tak o dosť šťastnejšie. A šťastná = krásna.