Parfém na mne nedrží. Čo s tým?

Jednou z najčastejších otázok, ktorú dostávame, je „ako dlho vydrží parfém na mojej pokožke“? Väčšina ľudí očakáva, že s vyššou cenou parfému je spojená aj lepšia výdrž. A takéto očakávanie je celkom logické a na mieste. Každý z nás si chce nájsť ten svoj „držiak“, ktorý na ňom bude voňať celý deň. Čo však s tým, keď aj drahší či koncentrovanejší parfém na pokožke dlho nevydrží? Aké sú dôvody? Existujú nejaké tipy, ako docieliť, aby parfém na pokožke vydržal dlhšie?

parfém

Prečo niektoré parfémy na pokožke nevydržia dlho a ako to zmeniť?

Najčastejším dôvodom kratšej trvácnosti parfému je suchá pokožka. Olej či mastnota prirodzene vylučovaná našou pokožkou je fixatívom parfému. Veľmi jednoducho povedané, na suchej pokožke nemá parfém „čo udržať“. Pre ľudí so suchou pokožkou alebo pre ľudí, na ktorých parfém jednoducho nedrží, máme niekoľko tipov:

  1. Molekuly parfému sa z našej pokožky uvoľňuju do okolia - to je to, čo my a naše okolie vnímame ako vôňu. Vôňa sa do okolia uvoľňuje lepšie, ak je zahrievaná. Tento fakt ste si určite mnohí všimli - sme napr. v klimatizovanej miestnosti a parfém takmer vôbec necítime. Zrazu však prídeme do vyhriatej miestnosti, vybehneme po schodoch či sme po obede - naše telo a pokožka sa zahrejú a parfém znovu cítime. Presne týmto spôsobom môžeme parfému pomôcť i na našej pokožke - stačí ho aplikovať na prirodzene teplejšie miesta nášho tela. Tými sú pulzné body - zápästia, predlaktia, či krk (na boku, pod ušami). Každý si môže tieto body nahmatať na svojom tele a cítiť pulz. Tieto miesta sú prirodzene teplejšie a sú preto veľmi vhodným miestom pre aplikáciu parfému.
  2. Ďalšou možnosťou, ako predĺžiť výdrž parfému, je použiť neparfémovaný krém práve na pulzné body. Výborne poslúži ako fixatív parfému. Odporúčame napríklad skvele osvedčený Vaseline Original, ktorý len zľahka vmasírujeme na pulzný bod a následne na toto miesto aplikujeme parfém. Stačí naozaj veľmi málo, keďže krém je veľmi mastný.

Ďalšími dôvodmi, prečo parfém na našej pokožke príliš dlho nevydrží, môžu byť: nachadzáme sa v prostredi so suchým vzduchom (napr. klimatizovaná miestnosť), vykonávame činnosť, pri ktorej sa intenzívne potíme, sme pod stresom atď. Tieto faktory nedokážeme vždy ovplyvniť, ale i tu ponúkame niekoľko tipov:

  1. Parfém je možné aplikovať nie priamo na pokožku, ale na oblečenie. Áno, nebude reagovať s našou pokožkou a teda vytvárať unikátnu vôňu, bude však na nás držať oveľa dlhšie. Táto aplikácia je veľmi vhodná napríklad v letných horúčavách, kedy sa intenzívne potíme a parfém má tendenciu vytratiť sa z nášho tela veľmi rýchlo. Je ale potrebné dať si pozor na zafarbené parfémy, ktoré môžu zanechať škvrny na oblečení. Môžete teda parfém streknúť len do záhybov oblečenia alebo ním niekoľkokrát streknúť do priestoru cez takýto jemný oblak vône prejsť. Ďalšou možnosťou, ktorá skutočne funguje, je aplikovať parfém na vlasy. Tu vôňa vydrží skutočne dlho, ale pozor - bežné parfémy obsahujú alkohol, ktorý vlasy vysušuje a mohol by ich teda poškodiť. Preto takúto aplikáciu odporúčame iba z času na čas.
  2. Keď už nepomôžu vyššie spomenuté tipy, tento určite zafunguje. Parfém po niekoľkých hodinách jednoducho znovu aplikujte. Aby ste však stále pri sebe (napr. v kabelke, taške, či pri cestovaní) nemuseli nosiť celý flakón, odporúčame nosiť iba menší odstrek parfému. Na tieto účely je veľmi vhodný malý cestovný flakón Travalo, ktorý si môžete vybrať v niekoľkých rôznych farbách.

Ďalšie drobné rady, ktoré predĺžia výdrž parfému

  1. Parfém neuchovávajte vo vlhkom, teplom prostredí a na priamom slnku. Tieto tri faktory výrazne ovplyvňujú trvácnosť a pôvodnú kvalitu parfému. Takže ak máte svoj parfém vystavený v kúpeľni, rýchlo ho premiestnite na tmavé, suché a chladné miesto - napríklad do skrine.
  2. Veľmi častým postupom je nastriekať si parfém na zápästia, tie o seba pošúchať a prípadne potom priložiť zápästia na krk. Avšak teplo vygenerované trením zápästí spôsobuje, že ľahké molekuly v hlave (začiatku) parfému veľmi rýchlo vyprchajú a parfém je hneď v srdci (stredná fáza vône parfému). Nielenže tak prichádzame o úvod (hlavu) parfému, ktorý je často veľmi zaujímavý, ale výrazne týmto skracujeme i životnost parfému na našej pokožke.

Ak chcete parfém, ktorý na vás vydrží, potom musíte staviť na kvalitu. Kvalitné parfémy majú obvykle vyššiu koncentráciu aromatických olejov a obsahujú kvalitnejšie ingrediencie. Určite nešliapnete vedľa, ak si vyberiete niektorý z tzv. niche parfémov. Nielenže sú tieto vône originálne (nenasledujú módne trendy), no aj ich trvácnosť je ukážková. Spomeňme napríklad ománsku značku Amouage či francúzsky Montale a Serge Lutens, ktorých trvácnosť je priam legendárna. Vyššia cena, za ktorú parfémy nakúpite, je teda vykompenzovaná oveľa menej častou aplikáciou parfému a teda obsah flakónu vydrží dlhšie. Veď napokon, kto by nechcel voňať neopakovateľne a jedinečne…

Zuzana z notino.sk